NÁZOR – Na Západě převládá víra, že demokracie je dobrá prakticky na vše, co nás trápí, konstatuje filozof Dále Jamieson v komentáři pro server Politico. Profesor z Newyorské univerzity zmiňuje přesvědčení, že demokracie proti sobě neválčí, reagují lépe na současnou pandemii koronaviru a jako jediné dokážou chránit lidská práva.
Problém akceleruje
Tato tvrzení považuje filozof za zpochybnitelná, avšak teze o převaze demokracie se podle něj jeví jako nejvíce problematická ve vztahu k boji s klimatickou změnou. „Od roku 1992 – kdy země přislíbily stabilizovat ‚koncentraci skleníkových plynů v atmosféře na úrovni, která zabrání nebezpečnému narušení klimatického systému‘ – problém akceleruje,“ píše Jamieson.
Roční objem emisí CO2 se od té doby zvýšil o 60 %, jejich koncentrace v atmosféře o 15 % a Země se ohřála o více než půl stupně celsia, poukazuje profesor. Dodává, že to přispělo k úbytku arktického ledu, vzestupu hladiny moří a ničivějším požárům a bouřím.
Klimatické změny hrají roli v širokém spektru lidských tragédií, včetně aktuální pandemie, přitom ale víme, že to nejhorší teprve přijde, varuje akademik. Ptá se, zda, jsou naše demokracie vybaveny pro řešení situace.
Již Platón před dvěma tisíci lety zjistil, že demokracie je zranitelná, protože voliči mohou být nevzdělaní, politici nekompetentní a stabilitu zákonů a politiky mohou narušovat iracionální výkyvy veřejného mínění, nastiňuje Jamieson. Soudí, že právě klimatická změna ukazuje slabost demokracie.
Klimatickou změnu lze totiž podle profesora řešit pouze skrze globální spolupráci, zatímco demokracie odpovídají pouze voličům v konkrétních státech, což oslabuje mezinárodní úsilí a nezájem vlád o to, co se děje mimo hranice jejich země.
„Řešení klimatické změny si žádá dlouhodobé odhodlání, ale časový horizont demokratických politiků je vymezen volebními cykly,“ pokračuje filozof. Podotýká, že v demokraciích existuje také množství aktérů s právem veta, kteří mohou zabránit realizaci jistých opatření, ať už jde o protestující Žluté vesty ve Francii či jakýchkoliv 34 senátorů ve Spojených státech.
Úspěšné řešení klimatické krize znamená naslouchat vědě, ale v demokracii je nad názor expertů stavěn hlas lidu, konstatuje Jamieson. Vysvětluje, že občan v demokracii může expertovi namítnout, že má třeba i pravdu, ale kdo mu dal mandát říkat, co je třeba udělat; že může být expertem, ale kdo mu dal mandát říkat, co si mají lidé myslet.
Řešením je vzdělání
Britský politik Michael Gove v kampani za brexit prohlašoval, že Britové již mají dost expertů, připomíná profesor. Podotýká, že za pomoci sociálních sítí je na Západě na vzestupu odmítání názoru expertů, které se přetavuje v konspirační fabulace.
Podle průzkumů tak například 44 % amerických republikánů věří, že Bill Gates se chystá využít očkovací kampaně proti nemoci covid-19 jako záminky pro implementaci mikročipů miliardám lidí, zatímco pětina mladých Australanů věří, že Gates hrál nějakou roli při vzniku a šíření nového koronaviru, poukazuje Jamieson. Odkazuje v té souvislosti na výrok připisovaný Winstonu Churchillovi: „Demokracie je nejhorší forma vlády. Krom všech ostatních.“
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Churchillovi dává filozof částečně zapravdu, ale upozorňuje, že některé státy sice na změnu klimatu reagují efektivněji než ostatní, přesto neexistují žádní „hrdinové“ a žádná země – od teokratických autokracií po hrdé demokracie – zatím nedokázala tuto výzvu uchopit. Domnívá se, že pokud mají demokracie s klimatickou změnou bojovat úspěšněji, musejí se zaměřit na vzdělání.
Filozof John Dewey pojímal demokracii jako „způsob života“, kdy komunita spolupracuje v neustále se měnícím přílivu hrozeb, výzev, příležitostí a krizí, přičemž se domníval, že mechanismy demokracie – institucionální uspořádání, formální procedury i samotné volby – jsou sice klíčové, občas k nim ale byl i skeptický, upozorňuje profesor. Dodává, že řešení podle Deweyho spočívalo ve skloubení expertních znalostí a demokracie skrze obecné vzdělání.
Tento koncept předpokládá, že namísto výuky faktů a vštěpování hodnot jsou studenti učeni morálnímu rozhodování, protože občan v demokracii musí být schopen rozlišit mezi experty a šarlatány, vysvětluje Jamieson. Zdůrazňuje, že žádná vláda nemůže přinést řešení, pokud jim lidé nerozumí nebo je nejsou ochotni přijmout, a nedokáže být racionálnější a vnímavější než jsou občané.
Řešení klimatické změny se nezvrhne boj o opuštění či zachování demokracie, ale bude záležet na politickém vedení a samotných občanech, zda přijmou nutnost změn, míní filozof. Dodává, že globální řešení klimatické změny nelze nalézt v rámci politických představ jedné země. „Výzva může být ještě větší, než si myslíme,“ uzavírá profesor.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Boj s počasím není ztracený: Sedm klimatických úspěchů roku 2024, o kterých jste netušili
Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU
Klimatické změny , demokracie , filozofie
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek