Viceprezident Pence v izolaci není, virus ale v Bílém domě není pod kontrolou

Bílý dům v neděli večer místního času dementoval zprávy některých médií, že se viceprezident Mike Pence uchýlil do izolace poté, co měla jeho tisková mluvčí Katie Millerová pozitivní test na koronavirus. Šíření viru v prezidentském sídle však není podle televize CNN pod kontrolou, protože se přes snahu úřadů dosud nepodařilo vypátrat, od koho se Millerová nakazila. V rezidenci nejmocnějšího muže světa tak stále trvá podezření, že se zde virus šíří.

Penceův mluvčí Devin O'Malley uvedl, že viceprezident bude dnes pracovat stejně jako každý den. Pence se podle mluvčího řídí doporučeními zdravotníků v Bílém domě, přičemž měl dosud každý den negativní test na koronavirus. Viceprezident se však v sobotu nezúčastnil setkání s prezidentem Donaldem Trumpem a s nejvyššími vojenskými funkcionáři.

Všichni členové týmu hlavy státu nyní podstupují každodenní rychlotesty. Ten Pencův byl ještě v neděli negativní. O pozitivním testu Millerové informoval v pátek Trump a dodal, že on sám s ní v kontaktu nebyl.

Podle zdrojů CNN z Bílého domu se úřady přes víkend snažily vysledovat, s kým přišla v poslední době Millerová do kontaktu. Nepřišli však na nikoho s prokázanou nákazou. To samé platí také u jednoho z prezidentových asistentů, který měl pozitivní nález na SARS-CoV-2 ve čtvrtek.

Ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett v televizi CBS prohlásil, že se za současných okolností obává chodit do práce. Raději by zůstával doma, což však nejde například kvůli nutnosti zabezpečené komunikace s dalšími úřady, která je možná jen z pracoven v prezidentově sídle.

Hassett také řekl, že se snaží udržovat co největší odstup od lidí a pro všechny případy s sebou nosí roušku. Trump a Pence přitom čelí opakované kritice, že i přes doporučení zdravotnických úřadů obličejové masky odmítají nosit. Na fotografiích ze schůzky se špičkami americké armády nemá roušku prezident, členové vlády ani generálové.

Kvůli nedávnému kontaktu s Millerovou jsou v izolaci od minulého týdne tři členové krizového týmu Bílého domu zřízeného pro koordinaci boje s pandemií. Jedním z nich je i epidemiolog Anthony Fauci, který se stal v USA za poslední týdny známou tváří díky svým tiskovým vystoupením po boku Trumpa. Ani u jednoho z nich se zatím nákaza neprokázala.

Po středeční návštěvě Bílého domu a pátečním setkání s Pencem se dnes do částečné karantény uchýlila rovněž guvernérka státu Iowa Kim Reynoldsová. Na dnešní tiskové konferenci uvedla, že s Millerovou nepřišla do přímého kontaktu a že se bude řídit podle stejných pravidel jako izolovaní pracovníci Bílého domu. Pracovat tak bude z domova a v případě nutnosti vyjít na veřejnost se bude vyhýbat kontaktu s jinými lidmi.

Zprávy o možném šíření viru v Bílém domě podle médií podrývají předchozí prezidentova sdělení, že nastal čas na postupné otevírání ekonomiky, jelikož je pandemie v zemi na ústupu. Frustraci z šíření viru ve svém sídle podle zdroje CNN vyjádřil i sám Trump, který odmítá přijít do kontaktu s kýmkoliv, kdo se nemůže prokázat čerstvým negativním testem.

Související

Více souvisejících

Mike Pence Donald Trump Bílý dům USA USA (Spojené státy americké) Prezident USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy