Volby v USA: Obavy vzbuzuje koktejl polarizace, dezinformací a zbraní

Oba hlavní tábory se obviňují ze snahy ukrást volby. Do ulic v různých koutech země vyráží ozbrojení muži připraveni vzít zákon do vlastních rukou. Na sociálních sítích vzkvétá konspirační teorie o tom, že špičky Demokratické strany zneužívají děti. A obchody se zbraněmi hlásí "šílené" prodeje.

Signály ze Spojených států nasvědčují tomu, že volby se tam letos odehrávají ve vyhrocené atmosféře. Analytici se obávají, že smířit se s výsledkem bude pro značnou část Američanů problém a že někteří by se mohli uchýlit i k násilí.

"Je to ďábelská směsice, jakou jsme v amerických dějinách neviděli. A jestli ano, tak už od toho uběhla desetiletí, ne-li staletí," shrnul nedávno souhru rizikových faktorů spojených s volbami úřad pro vnitřní bezpečnost ve státě New Jersey. Nebylo to první ani poslední podobné vyjádření ze strany amerických úřadů.

Na pozadí varování je dlouhodobá polarizace společnosti a nevraživost mezi dvěma hlavními politickými proudy. Od posledních prezidentských voleb toto napětí rozhodně nepolevilo a například podle konzervativního komentátora Davida Frenche je nyní tak silné, že už lze uvažovat o odtržení některých států. Nový průzkum agentury AP a výzkumného ústavu NORC Center for Public Affairs Research naznačuje, že v očích 85 procent amerických voličů panují mezi obyvateli zásadní hodnotové neshody.

Debaty o politice se podle některých voličů stávají osobnější, zaznívají ale i znepokojivější hodnocení. "Myslím, že když vyhraje (demokratický kandidát Joe) Biden, je to v podstatě konec světa," citoval magazín Time v zářijové reportáži jistou Tinu Arthurovou z Wisconsinu. "Vážně bych se pokusila opustit zemi. A kdyby ta možnost nebyla, asi bych vzala děti, sedla do garáže a nastartovala auto a bylo by po všem," dodala žena.

V rozhovoru s reportérkou se svěřila s obavami z tajného spolku mocných, kteří ve velkém týrají děti. Tato myšlenka je jedním z hlavních pilířů konspirační teorie QAnon, podle níž může spiknutí zvrhlíků zastavit jedině americký prezident Donald Trump. Kolik Američanů se s touto nepodloženou fámou ztotožňuje, není jasné, pozorovatelé však mají za to, že řady hnutí QAnon se v posledních měsících dramaticky rozrostly. Například společnost Facebook jej považuje za tak vážnou hrozbu, že před dvěma týdny ohlásila zákaz obsahu spojeného s danou komunitou.

Facebook také během kampaně vystupňoval opatření proti "militarizovaným sociálním hnutím", které jsou v USA čím dál viditelnějším fenoménem. Přispěla k tomu i vlna protestů proti policejní brutalitě, při kterých mnohde hlídkovaly skupiny ozbrojených "protidemonstrantů". Jeden takový podle vyšetřovatelů v létě ve Wisconsinu zastřelil dva účastníky protestu, ozbrojují se však i lidé z opačné strany barikády.

Podle agentury AFP lze na mnoha místech země pozorovat "zběsilé" nakupování zbraní. "V tuto chvíli je tolik nových zájemců, že výrobci mají problémy držet krok," líčil správce střelnice ve státě Mississippi Chad Winkler. "Prodeje jsou šílené," řekla deníku The New York Times (NYT) majitelka obchodu se zbraněmi v Pensylvánii.

Asi nejvíce alarmující však byly nedávné zprávy ze státu Michigan, kde podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) několik mužů ve spolupráci s místní milicí plánovalo únos guvernérky a další útoky. Děním v USA se podle NYT v září poprvé začala zabývat nevládní organizace International Crisis Group (ICG), která si klade za cíl upozorňovat na možné krvavé konflikty v různých koutech světa. "Nikdy bychom nepředpovídali občanskou válku, ale izolované případy násilí by mohly být poměrně vážné," uvedl ředitel ICG Robert Malley.

Kromě internetových fám utváří nevyzpytatelnou atmosféru i tón kampaně. Prezident Trump například prohlašuje, že Biden chce Američanům vzít jejich zbraně, v televizním duelu se svým rivalem vzkázal jedné krajně pravicové skupině "stáhněte se a čekejte", a Trumpova kampaň mezitím v klipu vyzývá, aby lidé "narukovali" do operace na hlídání volebních místností. Výzva navazuje na prezidentova četná nepodložená tvrzení o volebních podvodech, která jsou podle analýzy televize NBC News dál šířena sítí spřízněných aktérů na internetu.

Konspirační teorie zároveň nejsou výlučnou doménou Trumpových příznivců, demokratičtí voliči například rozdmýchávali spekulace ohledně zdravotního stavu hlavy státu. A i demokraté hovoří o snaze druhé strany ukrást volební vítězství. Biden sice uvádí, že výsledky přijme, tento měsíc ale také podle Reuters prohlásil, že může prohrát jedině v důsledku nekalostí.

V nejbližších týdnech tak lze čekat velmi turbulentní vývoj. "Je-li významné procento amerického lidu připraveno neuznat výsledek... bude to znamenat problémy, které jsou pro mě jen stěží představitelné," řekla zpravodajské společnosti BBC odbornice na dezinformace z vysoké školy Syracuse University Whitney Phillipsová.

"Někdo musí naši zemi sjednotit. Zkrátka si myslím, že naše společnost je zmatená a v potížích," hodnotil situaci v rozhovoru s AP 64letý republikán z Missouri Gary Conrad. Výše zmíněný průzkum v tomto směru mnoho optimismu neskýtá. Vyplývá z něj, že drtivá většina stoupenců Trumpa i Bidena očekává od vítězství druhé strany zhoršení nejednoty.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Boj proti dezinformacím a fake news Donald Trump Joe Biden Prezident USA USA (Spojené státy americké) sociální sítě

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy