Oba hlavní tábory se obviňují ze snahy ukrást volby. Do ulic v různých koutech země vyráží ozbrojení muži připraveni vzít zákon do vlastních rukou. Na sociálních sítích vzkvétá konspirační teorie o tom, že špičky Demokratické strany zneužívají děti. A obchody se zbraněmi hlásí "šílené" prodeje.
Signály ze Spojených států nasvědčují tomu, že volby se tam letos odehrávají ve vyhrocené atmosféře. Analytici se obávají, že smířit se s výsledkem bude pro značnou část Američanů problém a že někteří by se mohli uchýlit i k násilí.
"Je to ďábelská směsice, jakou jsme v amerických dějinách neviděli. A jestli ano, tak už od toho uběhla desetiletí, ne-li staletí," shrnul nedávno souhru rizikových faktorů spojených s volbami úřad pro vnitřní bezpečnost ve státě New Jersey. Nebylo to první ani poslední podobné vyjádření ze strany amerických úřadů.
Na pozadí varování je dlouhodobá polarizace společnosti a nevraživost mezi dvěma hlavními politickými proudy. Od posledních prezidentských voleb toto napětí rozhodně nepolevilo a například podle konzervativního komentátora Davida Frenche je nyní tak silné, že už lze uvažovat o odtržení některých států. Nový průzkum agentury AP a výzkumného ústavu NORC Center for Public Affairs Research naznačuje, že v očích 85 procent amerických voličů panují mezi obyvateli zásadní hodnotové neshody.
Debaty o politice se podle některých voličů stávají osobnější, zaznívají ale i znepokojivější hodnocení. "Myslím, že když vyhraje (demokratický kandidát Joe) Biden, je to v podstatě konec světa," citoval magazín Time v zářijové reportáži jistou Tinu Arthurovou z Wisconsinu. "Vážně bych se pokusila opustit zemi. A kdyby ta možnost nebyla, asi bych vzala děti, sedla do garáže a nastartovala auto a bylo by po všem," dodala žena.
V rozhovoru s reportérkou se svěřila s obavami z tajného spolku mocných, kteří ve velkém týrají děti. Tato myšlenka je jedním z hlavních pilířů konspirační teorie QAnon, podle níž může spiknutí zvrhlíků zastavit jedině americký prezident Donald Trump. Kolik Američanů se s touto nepodloženou fámou ztotožňuje, není jasné, pozorovatelé však mají za to, že řady hnutí QAnon se v posledních měsících dramaticky rozrostly. Například společnost Facebook jej považuje za tak vážnou hrozbu, že před dvěma týdny ohlásila zákaz obsahu spojeného s danou komunitou.
Facebook také během kampaně vystupňoval opatření proti "militarizovaným sociálním hnutím", které jsou v USA čím dál viditelnějším fenoménem. Přispěla k tomu i vlna protestů proti policejní brutalitě, při kterých mnohde hlídkovaly skupiny ozbrojených "protidemonstrantů". Jeden takový podle vyšetřovatelů v létě ve Wisconsinu zastřelil dva účastníky protestu, ozbrojují se však i lidé z opačné strany barikády.
Podle agentury AFP lze na mnoha místech země pozorovat "zběsilé" nakupování zbraní. "V tuto chvíli je tolik nových zájemců, že výrobci mají problémy držet krok," líčil správce střelnice ve státě Mississippi Chad Winkler. "Prodeje jsou šílené," řekla deníku The New York Times (NYT) majitelka obchodu se zbraněmi v Pensylvánii.
Asi nejvíce alarmující však byly nedávné zprávy ze státu Michigan, kde podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) několik mužů ve spolupráci s místní milicí plánovalo únos guvernérky a další útoky. Děním v USA se podle NYT v září poprvé začala zabývat nevládní organizace International Crisis Group (ICG), která si klade za cíl upozorňovat na možné krvavé konflikty v různých koutech světa. "Nikdy bychom nepředpovídali občanskou válku, ale izolované případy násilí by mohly být poměrně vážné," uvedl ředitel ICG Robert Malley.
Kromě internetových fám utváří nevyzpytatelnou atmosféru i tón kampaně. Prezident Trump například prohlašuje, že Biden chce Američanům vzít jejich zbraně, v televizním duelu se svým rivalem vzkázal jedné krajně pravicové skupině "stáhněte se a čekejte", a Trumpova kampaň mezitím v klipu vyzývá, aby lidé "narukovali" do operace na hlídání volebních místností. Výzva navazuje na prezidentova četná nepodložená tvrzení o volebních podvodech, která jsou podle analýzy televize NBC News dál šířena sítí spřízněných aktérů na internetu.
Konspirační teorie zároveň nejsou výlučnou doménou Trumpových příznivců, demokratičtí voliči například rozdmýchávali spekulace ohledně zdravotního stavu hlavy státu. A i demokraté hovoří o snaze druhé strany ukrást volební vítězství. Biden sice uvádí, že výsledky přijme, tento měsíc ale také podle Reuters prohlásil, že může prohrát jedině v důsledku nekalostí.
V nejbližších týdnech tak lze čekat velmi turbulentní vývoj. "Je-li významné procento amerického lidu připraveno neuznat výsledek... bude to znamenat problémy, které jsou pro mě jen stěží představitelné," řekla zpravodajské společnosti BBC odbornice na dezinformace z vysoké školy Syracuse University Whitney Phillipsová.
"Někdo musí naši zemi sjednotit. Zkrátka si myslím, že naše společnost je zmatená a v potížích," hodnotil situaci v rozhovoru s AP 64letý republikán z Missouri Gary Conrad. Výše zmíněný průzkum v tomto směru mnoho optimismu neskýtá. Vyplývá z něj, že drtivá většina stoupenců Trumpa i Bidena očekává od vítězství druhé strany zhoršení nejednoty.
Související
Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo
Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Boj proti dezinformacím a fake news , Donald Trump , Joe Biden , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák