Americké prezidentské volby si v posledních týdnech získaly pozornost světových médií. Poprvé v historii amerických voleb si přitom jeden z kandidátů začal připravovat půdu pro prohlášení výsledku za zmanipulovaný měsíce předtím, nežli se začalo vůbec volit.
V průběhu sčítání hlasů se pak situace stupňovala natolik, že mnoho médií přistoupilo ke kroku přerušit vysílání projevu Donalda Trumpa, protože podle nich šířil nepodložené spekulace o zmanipulovaných volbách bez jakýchkoli důkazů. Také některé jeho příspěvky na sociálních médií byly opatřeny upozorněním, že mohou být zavádějící.
Konspirace ohledně amerických prezidentských voleb se objevily i na české dezinformační scéně. Jednou z nejčastěji skloňovaných teorií je přitom to, že hlasování rozhodly hlasy voličů, kteří jsou dávno po smrti.
Například na serveru ac24.cz se objevilo hned několik článků, které přinášejí údajné důkazy o hlasujících, kterým by bylo i více než 100 let a jsou již delší dobu po smrti. Například v článku z 5.listopadu uvádí, že v Michiganu hlasoval muž, kterému by mělo být 118 let, a zemřel již v roce 1984. Další článek přitom uvádí, že mělo hlasovat dokonce více voličů nežli je oprávněných občanů v odpovídajícím věku a to údajně dokonce o 1,8 milionu.
Například ve Wisconsinu se mělo údajně jednat přibližně o sto tisíc hlasů, což by znamenalo významný posun v konečném výsledku. Wisconsin byl přitom tradičně pro demokratické kandidáty a teprve v roce 2016 se trend otočil, když Donald Trump porazil Hillary Clinton o pouhých méně než 30 000 hlasů. Wisconsin se přitom měl stát jedním z rozhodujících států i v roce 2020, kdy bylo 4. listopadu neoficiálně vyčísleno, že Joe Bidden zde vyhrává o ještě menší rozdíl přibližně 20 000 hlasů. Trump následně prohlásil, že bude vyžadovat přepočet hlasů. Přitom se začaly šířit zvěsti, že hlasovalo více lidí nežli je počet oprávněných voličů a jedná se tedy o jasný podvod. Jak se ale později ukázalo, uváděná čísla ve skutečnosti podhodnocovala reálný počet oprávněných voličů a těch bylo zhruba o 388 tisíc více nežli započítaných hlasů.
BBC se zaměřila na ověření některých populárních konspirací ohledně voleb a ukázalo se, že virální zprávy o údajných voličích, kteří jsou již dávno po smrti, mají většinou jednoduché vysvětlení. V některých případech se jednalo o záměnu s příbuznými, kteří mají stejné jméno i registrovanou adresu. V některých případech se pak jednalo o technické problémy, kdy někteří voliči dostali pokyn, aby vložili náhodné datum narození, když se jim nedařilo správně najít napoprvé svojí registraci. Nepodložené zvěsti o mrtvých voličích šířily také významné osobnosti jako je syn prezidenta Trumpa nebo Nigel Farage.
Další teorie tvrdí, že počítačový program, který používá 30 států, měnil republikánské hlasy na hlasy pro demokratického kandidáta. Například úředník v Michiganu údajně zaznamenal chybu software na počítání hlasů a po ručním přepočítání se mělo zjistit, že 6000 hlasů bylo chybně přiřazeno demokratickému kandidátovi. Některé teorie také uváděly souvislost s Nadací Clintonových. Jak se později ukázalo, problém v jednom okrese se skutečně prokázal, ale byl rychle opraven a nejednalo se o chybu na straně software ale o lidský omyl, jak potvrdila Jocelyn Benson.
Přestože technické chyby a mrtví voliči patří mezi nejpopulárnější teorie, v informačním prostoru se vyskytla spousta dalších.
Jedno virální video například tvrdí, že zachycuje muže, který pálí 80 volebních lístků pro Donalda Trumpa. Ve skutečnosti se přitom jedná o ukázkové volební lístky z Virginie, na kterých chybí čárový kód, který je nezbytnou součástí skutečných hlasovacích lístků.
Další teorie prohlašuje, že zaměstnanci pošty měnili datum na volebních lístcích v Michiganu. To se nepotvrdilo a zároveň, i kdyby se jednalo o pravdivé tvrzení, na výsledek by nemělo vliv, protože bez ohledu na poštovní razítko stát nepřijímá žádné nové hlasy po 3. listopadu.
Související
Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo
Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Boj proti dezinformacím a fake news , Donald Trump , Joe Biden , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek