Volební superúterý v USA začíná, na výsledky se bude čekat týdny

Po sérii klání ve čtyřech amerických státech vstoupil dnes souboj o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA do rozhodující celonárodní fáze. Voliči ve 14 státech, od Maine na severovýchodě země po Kalifornii na jihozápadním pobřeží, hlasují v primárních volbách, jež budou mít zásadní vliv na vývoj nominačního procesu. Na konečné výsledky však bude nutné na některých místech čekat několik dní, či dokonce týdnů.

Volební místnosti se otevřely ráno místního času (odpoledne SEČ) a jako první se uzavřou ve Vermontu a ve Virginii, a to v 19:00 místního času (ve středu 01:00 SEČ). Ve 20:00 místního času (05:00 SEČ) se přestane hlasovat v Kalifornii, čímž takzvané volební superúterý skončí. Rozdělí se při něm 1344 delegátů letního nominačního sjezdu, tedy o něco víc než třetina jejich celkového počtu.

Členy volebních komisí Demokratické strany čeká počítání odevzdaných hlasů, což na různých místech potrvá různě dlouho. Činitelé v Texasu již před týdny ujišťovali, že výsledky včetně přepočtu na počet delegátů zveřejní do druhého dne (do středy večer SEČ). Jižanský stát bude rozdělovat 228 delegátů z 1991, které kandidáti potřebují, aby si zajistili automatický zisk nominace.

Sčítání naopak obvykle zabere hodně času v Kalifornii, která je pro uchazeče nejzajímavější, jelikož vysílá na nominační sjezd 415 delegátů, což je nejvíce ze všech amerických států. Politolog Bob Shrum z jihokalifornské univerzity například serveru Vox řekl, že podle optimistických odhadů by mohly být výsledky z tohoto státu k dispozici za týden. Kalifornie se totiž snaží svoje volby otevřít co největšímu počtu voličů a umožňuje tak řadu způsobů, jak hlas volební komisi zaslat. Shromáždění a ověření volebních lístků proto trvá delší dobu.

Favoritem na zisk největšího počtu delegátů ze 14 hlasujících států je senátor za Vermont Bernie Sanders. Pokud by se mu podařilo vytvořit si před rivaly dostatečný náskok, mohlo by podle řady pozorovatelů dnešní hlasování nominační souboj definitivně rozhodnout v jeho prospěch.

Sandersův vzestup však vyvolává u části demokratů rozpaky. Někteří se totiž obávají, že jeho na americké poměry silně levicový program odradí nerozhodnuté voliče a umírněné republikány, kteří by jinak mohli podpořit více centristického demokratického kandidáta. Tím by podle nich zmizela šance demokratů na ovládnutí Bílého domu a strana také utrpí ve volbách do Kongresu, jež se konají souběžně s prezidentským hlasováním. Řada vysoce postavených demokratů proto podporuje Sandersova hlavního rivala Joea Bidena, jehož kampaň nabrala po slabším začátku nové obrátky. Postavili se za něj mimo jiné nedávno odstoupivší kandidáti Pete Buttigieg či Amy Klobucharová.

Snahu demokratických špiček o zastavení Sandersova vzestupu a posílení umírněného Bidena však podle některých narušuje miliardář Mike Bloomberg považovaný za černého koně dnešního hlasování. Bloomberg ve čtyřech dosud hlasujících státech nenastoupil a do klání se zapojuje až nyní. Miliardář dnes přitom odmítl, že by svou kandidaturou štěpil hlasy uchazečů stojících proti Sandersovi, a řekl, že se nechystá z bojů odstoupit. Prohlásil také, že je možné, že nezvítězí ani v jednom ze 14 hlasujících států. Podotkl však, že jeho největší šancí na zisk nominace je scénář, kdy si žádný kandidát nezajistí nadpoloviční většinu delegátů. O soupeři Donalda Trumpa v listopadových volbách by se poté rozhodovalo v kuloárech letního nominačního sjezdu demokratů.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Joe Biden Bílý dům USA Donald Trump

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ

Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy