Výjimečný stav v Chile byl rozšířen. Počet mrtvých roste, prezident šel slavit

Protivládní protesty, které minulý týden vypukly v Chile kvůli zdražení jízdného v metru v hlavním městě této latinskoamerické země, už si podle místních médií vyžádaly 11 mrtvých. Dalších asi 60 lidí při nich bylo zraněno a přes 700 lidí policie kvůli násilnostem zadržela.

Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic metra, které za běžných podmínek denně přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagonů metra zcela shořelo, stejně jako asi 20 autobusů.

Také oběti nepokojů zemřely v důsledku požárů v metropolitní oblasti Santiaga. Těla dvou žen záchranáři nalezli po požáru v supermarketu na jižním předměstí, zatímco muž peruánské národnosti přišel o život při požáru supermarketu v centru města. Pět mrtvých našli hasiči v neděli v textilní továrně na okraji Santiaga, podle místních médií i v této továrně svědci před požárem hlásili rabování.

?? Chile. After the increase in the price of the metro ticket riots erupted in particular at #Santiago . Many metro stations went up in smoke. The state of emergency and a curfew have been established. #Chile pic.twitter.com/FkdiL9jMzy

— Chris Ogilvie (@Ogilvie_CJ) October 20, 2019

O dalších třech obětech nedělních nepokojů dnes bez dalších podrobností informovala starostka metropole Karla Rubilarová. "Počet mrtvých za poslední dny je 11. Předevčírem (v sobotu) zemřeli tři lidé a včera (v neděli) osm," uvedla Rubilarová.

Protivládní protesty pokračují i poté, co prezident Sebastián Piňera v sobotu večer oznámil, že zdražení jízdného ruší. Zdražení v neděli zrušila dolní komora parlamentu, dnes má o tom hlasovat Senát. Ceny jízdného ale byly jen poslední kapkou v poháru nespokojenosti Chilanů, kteří se už dlouho potýkají s růstem životních nákladů. Chile je sice jednou z nejbohatších zemí Latinské Ameriky, panují tam ale výrazné rozdíly mezi sociálně slabými a bohatými vrstvami obyvatel.

Veřejná doprava v Chile je jednou z nejdražších v poměru k průměrnému příjmu. V tabulce 56 zemí z nedávné studie, kterou citoval v neděli server BBC Mundo, se umístilo Chile jako devátá nejdražší země co do výše jízdného v poměru k průměrnému příjmu. Některé rodiny může doprava podle BBC stát až 30 procent příjmů, zatímco lidé s nejvyššími příjmy na dopravu vydají jen asi dvě procenta.

Kritiku si o víkendu vysloužil prezident Piňera i za to, že v pátek večeřel v drahé restauraci, kde slavil narozeniny svého vnuka, zatímco demonstranti v ulicích zapalovali stanice metra, píše BBC Mundo.

Piňera, který se nejvyššího úřadu ujal loni v březnu, nesplnil podle analytiků očekávání Chilanů ve svém druhém volebním období. Když byl poprvé prezidentem v letech 2010 až 2014, podařilo se mu snížit v Chile nezaměstnanost a zlepšit ekonomiku.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Sebastian Piñera Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 17 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy