Výkony žáků v matematice a čtení se kvůli pandemii propadly na úroveň před 20 lety

Výsledky celostátního testování v USA ukázaly, jak ničivé byly poslední dva roky pandemie covidu-19 pro devítileté školáky, zejména pro ty nejzranitelnější. Jejich výkony v matematice a čtení se propadly na úroveň před dvěma desetiletími, uvedl americký list The New York Times (NYT).

Letos devítiletí žáci ztratili pevnou půdu pod nohama v matematice poprvé od 70. let 20. století, kdy se děti začaly účastnit celostátních srovnávacích testů. Jejich výsledky ve čtení se zhoršily nejvíce za více než 30 let.

Pokles nastal téměř u všech příjmových úrovní i ras. Byl však výrazně horší u žáků, kteří již předtím dosahovali nejhorších výsledků. Školáci s nejlepšími výsledky naopak zaznamenali spíše mírný propad v matematice i čtení.

"Zarazilo mě, o jako velký a výrazný propad se jedná," uvedla komisařka Peggy Carrová z vládního Národního statistického centra pro vzdělávání (NCES), které letos testování zajišťovalo. Testy podstoupilo 14.800 devítiletých dětí napříč Spojenými státy. Jejich výsledky potom byly porovnány s testy devítiletých školáků, kteří je podstoupili na začátku roku 2020 těsně předtím, než se koronavirus naplno začal šířit v USA.

Výsledky nejlepších a nejhorších studentů se prudce lišily již před pandemií, ale nyní se mezi nimi nůžky rozevírají ještě víc. Například černošští školáci ztratili v matematických testech až 13 bodů oproti pěti bodům, které průměrně chyběly bělošským dětem, čímž se rozdíl mezi oběma skupinami ještě prohloubil.

Výzkum zdokumentoval velké dopady uzavírek škol na studenty z nízkopříjmových rodin a na černošské či hispánské děti. Částečně to mohlo být způsobeno i tím, že jejich školy byly většinou uzavřeny delší dobu.

Propad ve vzdělávání znamená, že zatímco mnoho devítiletých dětí dokáže prokázat částečné porozumění textu, méně z nich z literatury zvládne vyvodit například pocity postav. V matematice se to zase projevuje tím, že žáci znají jednoduchá aritmetická fakta, ale méně jich umí sčítat zlomky se společnými jmenovateli.

Dopady zavřených škol na malé školáky by mohly mít závažné důsledky pro generaci dětí, které se musí na základních školách naučit víc než jen základy, aby se jim později v životě dařilo.

"Výsledky žáků v testech, a to už od první, druhé a třetí třídy, jsou skutečně docela dobrým ukazatelem jejich pozdějšího úspěchu ve škole a jejich celkové vzdělávací dráhy," řekla Susanna Loebová, která na Brownově univerzitě vede Annenbergův institut, jenž se zabývá nerovnostmi ve vzdělávání. Podle Loebové může propad u žáků s nejhoršími výsledky vést k tomu, že se přestanou věnovat studiu, což snižuje pravděpodobnost, že dokončí střední školu nebo nastoupí na vysokou školu.

Výsledky testů poskytly přehled pouze o jedné věkové skupině, devítiletých dětech, které jsou obvykle ve třetí nebo čtvrté třídě. Výsledky pro další věkové skupiny budou zveřejněny na podzim.

Výsledky ve čtení a zejména v matematice mají od počátku 70. let, kdy byl test poprvé uspořádán, obecně vzestupnou tendenci. V posledním desetiletí se však držely spíše na stejné úrovni.

Pak přišla pandemie, která téměř přes noc uzavřela školy po celých Spojených státech. Učitelé vyučovali přes zoom a studenti seděli doma a snažili se učit on-line. V některých částech USA trvalo přerušení výuky jen krátce, jinde ale byly školy zavřené několik měsíců v kuse a některé plně otevřely až loni.

Existují náznaky, že se studenti, kteří již navštěvují školy jako před pandemií, začali učit normálním tempem. Podle odborníků ale bude potřeba více než běžná školní výuka, aby dohnali mezery vzniklé pandemií.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy

Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech. 

Zdroj: Alena Dlabačová

Další zprávy