Výkony žáků v matematice a čtení se kvůli pandemii propadly na úroveň před 20 lety

Výsledky celostátního testování v USA ukázaly, jak ničivé byly poslední dva roky pandemie covidu-19 pro devítileté školáky, zejména pro ty nejzranitelnější. Jejich výkony v matematice a čtení se propadly na úroveň před dvěma desetiletími, uvedl americký list The New York Times (NYT).

Letos devítiletí žáci ztratili pevnou půdu pod nohama v matematice poprvé od 70. let 20. století, kdy se děti začaly účastnit celostátních srovnávacích testů. Jejich výsledky ve čtení se zhoršily nejvíce za více než 30 let.

Pokles nastal téměř u všech příjmových úrovní i ras. Byl však výrazně horší u žáků, kteří již předtím dosahovali nejhorších výsledků. Školáci s nejlepšími výsledky naopak zaznamenali spíše mírný propad v matematice i čtení.

"Zarazilo mě, o jako velký a výrazný propad se jedná," uvedla komisařka Peggy Carrová z vládního Národního statistického centra pro vzdělávání (NCES), které letos testování zajišťovalo. Testy podstoupilo 14.800 devítiletých dětí napříč Spojenými státy. Jejich výsledky potom byly porovnány s testy devítiletých školáků, kteří je podstoupili na začátku roku 2020 těsně předtím, než se koronavirus naplno začal šířit v USA.

Výsledky nejlepších a nejhorších studentů se prudce lišily již před pandemií, ale nyní se mezi nimi nůžky rozevírají ještě víc. Například černošští školáci ztratili v matematických testech až 13 bodů oproti pěti bodům, které průměrně chyběly bělošským dětem, čímž se rozdíl mezi oběma skupinami ještě prohloubil.

Výzkum zdokumentoval velké dopady uzavírek škol na studenty z nízkopříjmových rodin a na černošské či hispánské děti. Částečně to mohlo být způsobeno i tím, že jejich školy byly většinou uzavřeny delší dobu.

Propad ve vzdělávání znamená, že zatímco mnoho devítiletých dětí dokáže prokázat částečné porozumění textu, méně z nich z literatury zvládne vyvodit například pocity postav. V matematice se to zase projevuje tím, že žáci znají jednoduchá aritmetická fakta, ale méně jich umí sčítat zlomky se společnými jmenovateli.

Dopady zavřených škol na malé školáky by mohly mít závažné důsledky pro generaci dětí, které se musí na základních školách naučit víc než jen základy, aby se jim později v životě dařilo.

"Výsledky žáků v testech, a to už od první, druhé a třetí třídy, jsou skutečně docela dobrým ukazatelem jejich pozdějšího úspěchu ve škole a jejich celkové vzdělávací dráhy," řekla Susanna Loebová, která na Brownově univerzitě vede Annenbergův institut, jenž se zabývá nerovnostmi ve vzdělávání. Podle Loebové může propad u žáků s nejhoršími výsledky vést k tomu, že se přestanou věnovat studiu, což snižuje pravděpodobnost, že dokončí střední školu nebo nastoupí na vysokou školu.

Výsledky testů poskytly přehled pouze o jedné věkové skupině, devítiletých dětech, které jsou obvykle ve třetí nebo čtvrté třídě. Výsledky pro další věkové skupiny budou zveřejněny na podzim.

Výsledky ve čtení a zejména v matematice mají od počátku 70. let, kdy byl test poprvé uspořádán, obecně vzestupnou tendenci. V posledním desetiletí se však držely spíše na stejné úrovni.

Pak přišla pandemie, která téměř přes noc uzavřela školy po celých Spojených státech. Učitelé vyučovali přes zoom a studenti seděli doma a snažili se učit on-line. V některých částech USA trvalo přerušení výuky jen krátce, jinde ale byly školy zavřené několik měsíců v kuse a některé plně otevřely až loni.

Existují náznaky, že se studenti, kteří již navštěvují školy jako před pandemií, začali učit normálním tempem. Podle odborníků ale bude potřeba více než běžná školní výuka, aby dohnali mezery vzniklé pandemií.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Prezident Trump

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům

Přestože prezident Donald Trump dlouhodobě prosazuje tvrdou imigrační politiku a odmítá nadnárodní spolupráci, v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale mění přístup. Kvůli přípravám na tuto největší sportovní událost světa jeho administrativa činí výjimky z politiky „America First“ a vytváří prostor pro příchod milionů fanoušků, sportovců a týmů z celého světa.

před 1 hodinou

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

před 2 hodinami

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

před 3 hodinami

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

před 3 hodinami

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

před 4 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

před 7 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

před 8 hodinami

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah

Hnutí Hamás oznámilo, že předalo „pozitivní odpověď“ na návrh 60denního příměří s Izraelem v Pásmu Gazy. Po měsících neúspěšných pokusů se tak otevírá reálná šance na zastavení bojů a zahájení detailního vyjednávání o definitivní dohodě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy