Vlna protestů proti rasismu oživila ve Spojených státech debatu o pomnících konfederačních vojáků, které stále stojí v mnoha městech po celé zemi. Ve městě Mobile v Alabamě dnes nad ránem odstranili sochu admirála Raphaela Semmese, z centra Richmondu brzy zmizí jezdecký pomník generála Roberta E. Leeho a dlouho na svém místě zřejmě nevydrží ani socha konfederačního prezidenta Jeffersona Davise, která zdobí Kapitol ve státě Kentucky, informovala agentura AP.
Bronzovou sochu admirála Raphaela Semmese odstranilo město Mobile dnes brzy ráno, aniž o tom předtím oficiálně informovalo. Chtělo se tak zjevně vyhnout protestům, které v minulosti odstraňování konfederačních pomníků v USA provázely.
V okolí 120 let staré sochy admirála Semmese, který bojoval v americké občanské válce na straně Jihu, se v posledních dnech soustředily protesty proti rasismu a policejnímu násilí. Ty vypukly po smrti černocha George Floyda, kterého v Minneapolisu udusil při zatýkání bělošský policista.
Semmesova socha ale není zdaleka jediným konfederačním pomníkem, který v posledních dnech z amerických měst zmizel nebo brzy zmizí.
Město Birmingham v Alabamě odstranilo konfederační obelisk poté, co nedaleký pomník poškodili protestující. Stát Kentucky se chystá z budovy ve městě Frankfort, v níž sídlí místní vláda i parlament, odstranit sochu konfederačního prezidenta Jeffersona Davise. Z parku ve městě Indianapolis chtějí odstranit pomník konfederačním vojákům, kteří zahynuli v místním internačním táboře.
Z Richmondu, který je metropolí státu Virginie a v letech 1861 až 1865 byl i hlavním městem Konfederovaných států amerických, zmizí brzy velká jezdecká socha generála Roberta E. Leeho, který během občanské války velel jižanským vojskům. Virginský guvernér Ralph Northam ve čtvrtek oznámil, že pomník nechá převézt do depozitáře, "jakmile to bude možné". Leeho socha se stala během posledních dní terčem vandalských útoků při nepokojích vyvolaných smrtí George Floyda.
"V roce 2020 už nemůžeme uctívat systém, který byl založený na zotročování lidí. Ta socha tam byla dlouho. Bylo to ale špatné tehdy a je to špatné teď. Takže ji odstraníme," řekl demokratický guvernér Northam.
O pomnících představitelů Konfederace, která během americké občanské války z let 1861 až 1865 hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.
Naposledy v USA velkou vlnu odstraňování konfederačních soch zaznamenali v roce 2017. Tehdy šlo o reakci na události ve městě Charlottesville, kde po demonstraci krajní pravice, jejímž cílem bylo mimo jiné zabránit odstranění sochy generála Leeho, najel pravicový radikál autem do skupiny odpůrců. Zabil mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil.
Související
Unikla nepříjemná nahrávka pro Trumpa. Jde v ní o Tima Walze a reakci na smrt George Floyda
Policistu, který sedí za úmrtí George Floyda, ve věznici pobodali
George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) , USA (Spojené státy americké) , rasismus , pomník
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 46 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák