Americký prezident Donald Trump od konce května opakovaně tvrdí, že za násilnostmi, které v prvních dnech provázely protesty vyvolané úmrtím George Floyda, stojí krajně levicová organizace Antifa. List The Washington Post (WP) však dnes s odvoláním na policejní a úřední záznamy, zprávy tajných služeb, rozhovory s odborníky a se svědky napsal, že neexistuje jediný potvrzený případ toho, že by násilnosti při jakémkoliv z nedávných amerických protestů řídili lidé, kteří by se hlásili k Antifě.
Deník WP upozorňuje, že na Antifu nelze nahlížet jako na jednotnou skupinu s organizační strukturou a jasným lídrem. Jedná se spíše o neorganizovanou a decentralizovanou síť aktivistů, kteří se staví proti čemukoliv, co považují za rasistické či fašistické. V posledních letech pořádali stoupenci Antify v USA protidemonstrace na všech shromážděním neonacistů a zastánců teorie o nadřazenosti bělochů. Právě z toho důvodu se mohli podle WP objevit i na současných protestech, na nichž podle dostupných důkazů hojně působili právě i příslušníci krajní pravice.
"(Identifikovat příslušníky Antify) je složité, protože to není organizovaná skupina. V podstatě se snažíte zjistit, v co kdo věří, " upozornil odborník na extremismus z mezinárodní organizace Liga proti hanobení (ADL) Oren Segal. Vodítkem podle něj mohou být různé nášivky, vlajky, grafitti, či taktiky protestujících, nicméně si nelze být jistý stoprocentně.
Seth Jones z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), který provedl analýzu protestů ve více než 140 amerických městech a hovořil s řadou činitelů bezpečnostních složek, tvrdí, že za většinou násilností stojí "místní chuligáni, někde gangy, někdy jen jedinci, kteří se snaží zneužít příležitosti".
"Z různých protestů přišly zprávy o Antifě. Ale jen byli přítomni, nezapojovali se, nebo rozhodně ne násilně," řekl Jones. Také policejní záznamy o zatčených, jichž bylo přes 14.000, podle WP nepoukazují na masivní komplot jedné ideologické skupiny.
Zpráva několika amerických bezpečnostních úřadů včetně FBI z konce května varovala před "anarchistickými extremisty, u nichž hrozí největší riziko cílených útoků proti policii". Dokument však Antifu zmiňuje jen jednou, když její příslušníky odlišuje od anarchistů. Největší nebezpečí přitom podle zprávy hrozí od jednotlivců hnaných rasistickou násilnou extremistickou ideologií. Podobné závěry pak opakuje rovněž řada dalších interních dokumentů, k nimž získala přístup různá americká média.
Podle Segala se nepravdivé informace o násilnostech způsobených příslušníky Antify objevovaly zejména na krajně pravicových účtech na sociální síti twitter. Tyto zprávy pak přebíraly účty konzervativních médií či prezidentův syn Donald Trump mladší. Podle analytiků k 30. květnu asi desetina všech účtů, které prezident na sociální síti sleduje, naznačovala, že je Antifa teroristická organizace. Ten samý den Trump poprvé na skupinu svalil vinu za násilnosti při protestech. O den později pak prohlásil, že Antifu zařadí na seznam organizací provozujících domácí terorismus, k čemuž však nemá zákonnou pravomoc.
Bílý dům při požadavku o poskytnutí důkazů o zapojení Antify do násilností odkazuje na vyjádření ministra spravedlnosti Williama Barra či prezidentova bezpečnostního poradce Roberta O’Briena, že administrativa má potřebné důkazy k dispozici. Žádné však zatím veřejnosti neposkytla, poznamenává list The Washington Post.
Související
Ve Washingtonu a dalších městech protestovali příznivci Trumpa, střetli se s Antifou
Trump kritizoval guvernérku Whitmerovou, na níž byl plánován únos
Antifa , Black lives matter , George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) , USA (Spojené státy americké) , Policie USA , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek