Začala deglobalizace světa? Známý politolog upozorňuje na znepokojivé trendy

NÁZOR - Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu byl relativně poklidný, částečně kvůli tomu, že Davos je shromážděním byznysmenů, kterým se líbí Trumpova byznysu nakloněná poselství, uvádí politolog Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Dodává, že Trumpovo přijetí bylo především potvrzením faktu, že to, co šéf Bílého domu reprezentuje, již není neobvyklé či mimořádné.

Dobře patrný posun

"Podívejte se po světě a uvidíte - Trump a trumpismus se stali normou," upozorňuje Zakaria. Připomíná, že fórum v Davosu přitom bývalo místem, kde jednotlivé země ukazovaly své odhodlání otevřít se ekonomicky i společensky, protože tato otevřenost vedla k růstu globální ekonomiky a vyvedla stovky milionů lidí z chudoby.

Hvězdou fóra se tak zpravidla každý rok stávala jiná země a byl oceňován její ministr financí, coby architekt boomu, poukazuje komentátor. Dodává, že nejenergetičtějším propagátorem podvojné myšlenky ekonomické otevřenosti a politické svobody byly Spojené státy.

Dnes však davoské fórum vypadá jinak, konstatuje politolog. Podotýká, že ekonomický růst ve světě sice zůstává solidní a země se rozvíjejí, ale hlas doby se změnil a tam, kde byla hlavním tématem globalizace, dnes vidíme populistický odpor proti ní, zatímco pevné přesvědčení o cestě kupředu nahradily nejistota a úzkost.

"To není pouze atmosféra a rétorika," pokračuje Zakaria. Odkazuje na vlivného investora Ruchira Sharmu, který tvrdí, že v roce 2008 začala fáze "deglobalizace", kdy globální obchod, který od 70. let prakticky nepřetržitě rostl, začal stagnovat, poklesl tok kapitálu a snížila se migrace z chudších zemí do bohatých - v roce 2018 byla například příliv imigrantů do USA nejnižší za celou dekádu.

Posun je dobře patrný na příkladu Indie, uvádí politolog. Připomíná, že v roce 2018 tamní premiér Naréndra Módí přijel do Davosu, aby odsoudil skutečnost, že mnoho zemí se uzavírá do sebe a globalizace slábne, ale od té doby jeho vláda sama zvyšuje cla a podniká kroky, které mají chránit indické farmáře, prodejce, digitální společnosti a další odvětví před riziky mezinárodní konkurence.

Americký obchodní úřad nedávno dokonce konstatoval, že Indie má nejvyšší cla ze všech velkých světových ekonomik, upozorňuje komentátor. Poukazuje, že indičtí představitelé si dříve agresivně předcházeli zahraniční investice, které byly nutné k nastartování růstu, ale ačkoliv indická ekonomika silně zpomaluje, tamní ministr financí minulý týden napadl záměr miliardáře Jeffa Bezose investovat v zemi miliardu dolarů, když prohlásil, že Bezosův Amazon Indii příliš neprospívá, protože si počíná monopolně a predátorsky.

Indická protekcionalistická opatření přitom pomáhají upřednostňovaným místním producentům, nastiňuje Zakaria. Konstatuje, že malajsijský premiér Mahathir Mohamad nedávno kritizoval některá Módího opatření proti muslimům, načež indická vláda prakticky zastavila dovoz malajsijského palmového oleje, z čehož - dle známého vzorce - nejvíce profitoval místní miliardář dlouhodobě spojovaný s indickým předsedou vlády.

Historie se opakuje

Týdeník Economist nedávno uvedl, že Evropa, která bývala jedním z hlavních motorů ekonomické a politické otevřenosti, také znovuobjevuje státní zásahy, jejichž cílem je podpořit místní průmysl, upozorňuje politolog. Dodává, že těmto tendencím se nevymyká ani internet, jelikož podle Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomiku hned 64 zemí zavedlo po roce 2008 protekcionalistická opatření, která mají "lokalizovat" digitální ekonomiku.  

"Je důležité nezveličovat odpor proti globalizaci," apeluje Zakaria. Odkazuje na loňskou zprávu mezinárodní přepravní společnosti DHL, která ukazuje, že globalizace je stále silná, dle některých ukazatelů se prohlubuje a lidé chtějí obchodovat, cestovat a činit transakce po světě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Často se ale mění vládní politika, která se kdysi řídila ekonomickou logikou, upozorňuje komentátor. Připomíná, že podle ekonoma Nouriela Roubiniho je kumulativním dopadem těchto opatření na ochranu místních podniků, dotací pro domácí vlajkové firmy či omezování migrace propad růstu, méně pracovních míst a méně efektivní ekonomika.

To se stalo již mnohokrát v minulosti, například právě v Indii, která trpěla desetiletími stagnace v důsledku vlastního protekcionalismu, což se může opět projevit v nadcházejících letech, jelikož nacionalismus a protekcionalismus jsou znovu na vzestupu, varuje Zakaria. Soudí, že fáze "deglobalizce" je nastolována shora, protože trendy vždy určují přední světové země.    

Příkladem je Čína, která si chrání část trhu, a přesto rapidně roste, což učinilo velký dojem na zbytek světa, míní politolog. Za ještě jasnější příklad považuje Spojené státy, které jsou nadále největším propagátorem svobody a otevřenosti, ale mají prezidenta volajícího po restrikci obchodu, omezení imigrace a protekcionalistických opatřeních. "V Davosu Trump vyzval všechny země, aby tento příklad následovaly. Stále víc na to slyší," uzavírá komentátor.

Související

Evropská Unie

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří politolog

EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se pak jeví jako příliš nákladná, vysvětluje politolog Merk Leonard v komentáři pro server Politico. Ředitel think tanku European Council on Foreign Relations dodává, že vytváření společenství kolem uhlí a oceli, prostředků k výrobě zbraní, dokázalo změnit evropské nepřátele v přátele.

Více souvisejících

globalizace Donald Trump Světové ekonomické forum Indie Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy