NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří politolog

EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se pak jeví jako příliš nákladná, vysvětluje politolog Merk Leonard v komentáři pro server Politico. Ředitel think tanku European Council on Foreign Relations dodává, že vytváření společenství kolem uhlí a oceli, prostředků k výrobě zbraní, dokázalo změnit evropské nepřátele v přátele.

Vyprázdněné manželství geopolitiky

Po skončení studené války se Evropané semknuli ještě víc v naději, že otevřené hranice, volný obchod, cestování a internet budou pro svět poučením a posílí globální harmonii, uvádí politolog. Přiznává, že realita byla nakonec odlišná a v roce 2016 - ve světle brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem - si Evropa uvědomila, že mnoho jejích obyvatel si nemyslí, že propojenost činí svět lepším místem.

Také jednání dalších zemí - například Číny, Ruska, Turecka či Brazílie - ukázalo, že nacionalismus a síla vítězí nad internacionalismem a zákony, upozorňuje odborník. Závěr, jež mnoho Evropanů šokoval, podle něj zní, že linie, které spojily svět, lze využít také k jeho opětovné fragmentaci.

"V dnešním globalizovaném světě se geopolitika stala vyprázdněným manželstvím, v němž se partneři nemohou vystát, ale nedokážou se rozvést," pokračuje Leonard. Dodává, že podobně jako v nefunkčním manželství se kdysi spojující aspekty stávají zdrojem napětí.

Nejenže přehnaná propojenost polarizuje společnosti do soupeřících bublin a vytváří epidemii závisti, ale poskytuje také nové zbraně k velmocenskému soupeření, domnívá se autor komentáře. Vysvětluje, že země spolu nyní vedou spory v oblastech věcí, které je spojovaly, a z politických důvodů se uchylují například k sankcím, bojkotům, kontrole vývozu a zákazům dovozu.

Z provázanosti se stává zbraň, která se neomezuje jen na obchod, varuje politolog. Poukazuje, že místo toho, aby koronavirová krize planetu sjednotila, přinesla "rouškovou diplomacii" a očkovací nacionalismus.

V oblasti infrastruktury je největší mocností Čína, která využívá projekt Nové hedvábné stezky k zesílení svého politického vlivu skrze hospodářskou závislost, vyzdvihuje odborník. Doplňuje, že v oblasti technologií a informací se boj nevede pouze o sféry vlivu a to, kdo nastavuje standardy, ale o samotnou podstatu demokracie a svobodné společnosti.

"I klima se stalo bojištěm," píše Leonard s údivem, protože se všichni nacházíme na stejné lodi. Dodává, že momentálně se také mluví o snaze Turecka a Běloruska učinit zbraň z přistěhovalectví, ale v posledních desetiletích nalezneme přes sedm desítek podobných případů vydírání skrze masovou migraci, přičemž všechny se ukázaly jako mimořádně účinné.

Evropa, Čína a Spojené státy

Propojení mezi státy bývalo instrumentálně využíváno i v minulosti, ale novinkou je hustota vazeb, která dává sankcím, blokádám a veřejným kampaním smrtící efektivitu, jež před existencí takto propojeného světa neexistovala, vysvětluje expert.

Aktuální stav popisuje politolog jako něco mezi válkou a mírem, v angličtině se pro něj vžil pojem "unpeace" (neklid, pozn. red.), který začali používat akademici, jako profesor Lucas Kello z Oxfordské univerzity, k popisu šedé zóny, kde se miliony drobných útoků na každodenní bázi nerovnají běžné válce.

Přizná-li si Evropa, že žijeme ve stavu mezi válkou a mírem, bude to pro ni mít značné dopady, věří Leonard. Konstatuje, že mnozí sice věří, že svět se blíží k bipolární konfrontaci, kdy bude nutné vybrat si mezi Čínou a Spojenými státy, ale Evropa má vlastní geopolitickou sílu a může ji velmi dobře uplatňovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čína, Spojené státy a Evropa totiž představují tři modely propojenosti, přičemž všechny mají vlastní myšlenky a schopnost určovat vývoj světa, vysvětluje politolog. Soudí, že Spojené státy jsou primárně strážce, kterému dolar a dominance v internetovém prostoru umožňuje odstřihnout jiné země od globálního finančního systému či sledovat jejich občany. Čína chce být proti tomu regionální mocností, která usiluje o připojení jiných zemí ke svému trhu a své sféře vlivu, míní autor komentáře. Evropu pak označuje za toho, kdo nastavuje pravidla.

EU stojí na systému 80 tisíc stran právních předpisů, které se týkají tak rozličných oblastí jako práva homosexuálů, trest smrti, hlukové normy či bezpečnost potravin, připomíná Leonard. Podotýká, že Unie se neomezuje na dodržování tohoto systému, ale skrze svou ekonomickou sílu se k tomu snaží přimět i své partnery.

"Pokud se propojenost mezi zeměmi stala smrtící zbraní, bude potřeba ji usměrňovat - a EU k tomu má skvělé předpoklady díky pravidlům a normám, které otupují hrany," píše politolog. Soudí, že pokud studenou válku utlumily dohody o omezení zbrojení, ekvivalentem současné doby může být "otupení propojenosti", jelikož jako nejlepší cesta k jednotnému světu se ukazuje udržení dostatečných rozdílů, které dají lidem poct bezpečí a kontroly.

Dělící linie by tak měla vést podél řízené a neřízené propojenosti, nikoliv podél otevřené a uzavřené společnosti, ať už v oblasti obchodu, migrace, technologií nebo kulturních změn, doporučuje autor komentáře. Propojenost označuje za dvousečný meč - ať se nám to líbí, či nikoliv - a věří, že pokud to pochopíme, získáme prostý, nicméně účinný nástroj k formování světa.

Související

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.
Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) globalizace

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

před 3 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

před 5 hodinami

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

před 6 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se ostře vyjádřil k aktuálním jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají v tureckém Istanbulu. Podle něj skutečnost, že se ruský prezident Vladimir Putin osobně neúčastní těchto klíčových diplomatických rozhovorů, svědčí o jeho slabosti a nedostatku odvahy postavit se odpovědnosti za válku, kterou jeho režim rozpoutal. 

před 7 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se mají uskutečnit v Turecku, vzbuzují značné očekávání, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedorazí. Mnozí doufali, že by se mohlo uskutečnit historické osobní setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem, které by mohlo posunout válku na Ukrajině k diplomatickému řešení.  

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

před 9 hodinami

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy