Státy, které čelí vážnému nárůstu nakažených, mají méně přísná omezení. Výzkumníci do nové analýzy zahrnuli 45 zemí, zkoumali přitom míru restrikcí a velikost týdenního nárůstu či úbytku nakažených oproti minulému týdnu. Největší týdenní růst nakažených má z evropských států Německo.
Analýza deníku The Guardian ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou ukázala, že země s nejméně přísnými omezeními zaznamenávají největší nárůst nakažených. Patří mezi ně i Německo a Švýcarsko. Ty jsou mezi zeměmi, které mají nejpravděpodobnější vyhlídku na druhou vlnu infekce.
Odborníci varují před druhou vlnou a Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila v neděli rekordní nárůst případů onemocnění. Země však čelí také tvrdé hospodářské realitě, proto otevírají své ekonomiky.
Uvolnění omezení a počet nakažených stoupá
Mezi země, které spadají podle indexu Oxfordské univerzity do kategorie s uvolněnými opatřeními, patří i Německo a Švýcarsko. V Německu vyskočilo reprodukční číslo tento týden téměř na hodnotu tři. Týdenní nárůst je v Německu 36,7 % oproti týdnu předchozímu a index přísnosti opatření má na padesáti. Švýcarsko má týdenní nárůst o 15,1 %, ale index přísnosti má nižší (38,9). Švýcarsko je tedy méně přísné v nařízeních omezujících šíření koronaviru.
Zatímco v Německu i Švýcarsku je počet případů nemoci poměrně malý, Saudská Arábie a Írán po uvolnění některých opatření zažívají druhé vlny nákazy. Írán uvolnil opatření v průběhu května a již tehdy došlo na druhý vrchol. Podle posledních čísel je v Íránu nakaženo téměř 210 000 lidí a týdenní přírůstky jsou 6,6 %. Saudská Arábie má nakažených přes 164 000 lidí a týdenní nárůst je 0,3 %.
Index přísnosti klesl i v USA, protože několik guvernérů uvolnilo opatření. USA zaznamenává týdenní zvýšení počtu nakažených o 24,6 % a celkový počet lidí s koronavirem činil v době analýzy 2 347 022.
„Země, které byly zasaženy dříve a dokázaly zamezit šíření, se také rychleji dostaly z naprostého uzamčení,“ sdělil vedoucí výzkumu sledování odezvy ke koronaviru Thomas Hale. „Jak ukazuje náš kontrolní seznam, mnoho zemí se nyní otevírá, aniž by splnily podmínky doporučené WHO,“ dodal.
K těmto pěti státům patří i Ukrajina, Bangladéš, Francie, Švédsko a Indonésie.
Uvolnění omezení a úbytek nakažených
Pozitivní je, že některé země s mírnými opatřeními mají postupný úbytek případů. Zahrnuty jsou zejména státy, které přijaly tvrdá opatření na začátku nákazy. Patří mezi ně Itálie, Španělsko nebo Nizozemsko. Patří k nim ale i Bělorusko, které opatření tak tvrdá nemělo.
Itálie a Španělsko, jenž dohromady zaznamenaly téměř půl milionu případů a přes šedesát tisíc úmrtí, mají pokles výskytu nových případů téměř o čtvrtinu, a to i přes výrazné uvolnění restrikcí. Navzdory tomu je odborníci varují, aby zůstali opatrní. „Zmírnění omezení může být bezpečné za předpokladu, že výskyt infekce byl snížen na velmi nízké úrovně,“ uvedl profesor z londýnské Školy hygieny a tropické medicíny Martin McKee.
Další státy, které zaznamenávají úbytek, jsou: Turecko, Belgie, Kanada, Polsko, Pákistán, Spojené arabské emiráty, Singapur, Nizozemsko.
Stálá omezení, ale počet nakažených narůstá
Mezi 45 posuzovanými státy se vyskytuje sedm, které mají přísná omezení, ale počet nakažených stále stoupá. V této skupině je například Brazílie. Ta má druhý nejvyšší počet nakažených, přes 1 145 000 případů. Ke státům s tvrdými opatřeními patří Brazílie díky tomu, že někteří guvernéři států zachovali přísná opatření, přestože prezident Jair Bolsonaro je k opatřením opatrný. K nějakým uvolněním ale přeci jen došlo a Brazílie má týdenní nárůst 17,5 %.
Z evropských zemí je v této kategorii Portugalsko. Tam se počet nakažených blíží čtyřiceti tisícům a nárůst je o více než 21 % vyšší než předchozí měsíc.
Do této kategorie patří i Dominikánská republika, Chile, Indie, JAR a Egypt.
Opatrní i přes úbytek případů
Některé státy, jako Rusko nebo Mexiko, jsou stále stejně opatrné a je vidět, že se to vyplácí. Například britské skóre přísnosti (73) doprovází úbytek případů oproti minulému týdnu o 11,4 %. Také Irsko se drží celý červen podobných omezení a týdenní úbytek je 44,4 %.
Dále je stejně opatrný i Afghánistán.
Tvrdá omezení a úbytek
Několik zemí si drží opravdu přísná omezení a jejich taktika se vyplácí. Nové přírůstky třeba v Peru jsou o 41,3 % nižší oproti předchozímu týdnu.
Do této kategorie patří i Katar a Ekvádor.
Tvrdá omezení a nárůst
Znepokojující je, že existuje devět zemí, která mají velmi přísná omezení, ale počet nakažených stále roste. Je to například Irák, který má týdenní nárůst 28,6 % a celkově přes 34 000 případů.
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , The Guardian , Německo , Švýcarsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek