Kdo riskuje druhou vlnu epidemie? Analýza ukazuje na několik zemí

Státy, které čelí vážnému nárůstu nakažených, mají méně přísná omezení. Výzkumníci do nové analýzy zahrnuli 45 zemí, zkoumali přitom míru restrikcí a velikost týdenního nárůstu či úbytku nakažených oproti minulému týdnu. Největší týdenní růst nakažených má z evropských států Německo.

Analýza deníku The Guardian ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou ukázala, že země s nejméně přísnými omezeními zaznamenávají největší nárůst nakažených. Patří mezi ně i Německo a Švýcarsko. Ty jsou mezi zeměmi, které mají nejpravděpodobnější vyhlídku na druhou vlnu infekce.

Odborníci varují před druhou vlnou a Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila v neděli rekordní nárůst případů onemocnění. Země však čelí také tvrdé hospodářské realitě, proto otevírají své ekonomiky.

Uvolnění omezení a počet nakažených stoupá

Mezi země, které spadají podle indexu Oxfordské univerzity do kategorie s uvolněnými opatřeními, patří i Německo a Švýcarsko. V Německu vyskočilo reprodukční číslo tento týden téměř na hodnotu tři. Týdenní nárůst je v Německu 36,7 % oproti týdnu předchozímu a index přísnosti opatření má na padesáti. Švýcarsko má týdenní nárůst o 15,1 %, ale index přísnosti má nižší (38,9). Švýcarsko je tedy méně přísné v nařízeních omezujících šíření koronaviru.

Zatímco v Německu i Švýcarsku je počet případů nemoci poměrně malý, Saudská Arábie a Írán po uvolnění některých opatření zažívají druhé vlny nákazy. Írán uvolnil opatření v průběhu května a již tehdy došlo na druhý vrchol. Podle posledních čísel je v Íránu nakaženo téměř 210 000 lidí a týdenní přírůstky jsou 6,6 %. Saudská Arábie má nakažených přes 164 000 lidí a týdenní nárůst je 0,3 %.

Index přísnosti klesl i v USA, protože několik guvernérů uvolnilo opatření. USA zaznamenává týdenní zvýšení počtu nakažených o 24,6 % a celkový počet lidí s koronavirem činil v době analýzy 2 347 022.

„Země, které byly zasaženy dříve a dokázaly zamezit šíření, se také rychleji dostaly z naprostého uzamčení,“ sdělil vedoucí výzkumu sledování odezvy ke koronaviru Thomas Hale. „Jak ukazuje náš kontrolní seznam, mnoho zemí se nyní otevírá, aniž by splnily podmínky doporučené WHO,“ dodal.

K těmto pěti státům patří i Ukrajina, Bangladéš, Francie, Švédsko a Indonésie.

Uvolnění omezení a úbytek nakažených

Pozitivní je, že některé země s mírnými opatřeními mají postupný úbytek případů. Zahrnuty jsou zejména státy, které přijaly tvrdá opatření na začátku nákazy. Patří mezi ně Itálie, Španělsko nebo Nizozemsko. Patří k nim ale i Bělorusko, které opatření tak tvrdá nemělo.

Itálie a Španělsko, jenž dohromady zaznamenaly téměř půl milionu případů a přes šedesát tisíc úmrtí, mají pokles výskytu nových případů téměř o čtvrtinu, a to i přes výrazné uvolnění restrikcí. Navzdory tomu je odborníci varují, aby zůstali opatrní. „Zmírnění omezení může být bezpečné za předpokladu, že výskyt infekce byl snížen na velmi nízké úrovně,“ uvedl profesor z londýnské Školy hygieny a tropické medicíny Martin McKee.

Další státy, které zaznamenávají úbytek, jsou: Turecko, Belgie, Kanada, Polsko, Pákistán, Spojené arabské emiráty, Singapur, Nizozemsko.

Stálá omezení, ale počet nakažených narůstá

Mezi 45 posuzovanými státy se vyskytuje sedm, které mají přísná omezení, ale počet nakažených stále stoupá. V této skupině je například Brazílie. Ta má druhý nejvyšší počet nakažených, přes 1 145 000 případů. Ke státům s tvrdými opatřeními patří Brazílie díky tomu, že někteří guvernéři států zachovali přísná opatření, přestože prezident Jair Bolsonaro je k opatřením opatrný. K nějakým uvolněním ale přeci jen došlo a Brazílie má týdenní nárůst 17,5 %.

Z evropských zemí je v této kategorii Portugalsko. Tam se počet nakažených blíží čtyřiceti tisícům a nárůst je o více než 21 % vyšší než předchozí měsíc.

Do této kategorie patří i Dominikánská republika, Chile, Indie, JAR a Egypt.

Opatrní i přes úbytek případů

Některé státy, jako Rusko nebo Mexiko, jsou stále stejně opatrné a je vidět, že se to vyplácí. Například britské skóre přísnosti (73) doprovází úbytek případů oproti minulému týdnu o 11,4 %. Také Irsko se drží celý červen podobných omezení a týdenní úbytek je 44,4 %.

Dále je stejně opatrný i Afghánistán.

Tvrdá omezení a úbytek

Několik zemí si drží opravdu přísná omezení a jejich taktika se vyplácí. Nové přírůstky třeba v Peru jsou o 41,3 % nižší oproti předchozímu týdnu.

Do této kategorie patří i Katar a Ekvádor.

Tvrdá omezení a nárůst

Znepokojující je, že existuje devět zemí, která mají velmi přísná omezení, ale počet nakažených stále roste. Je to například Irák, který má týdenní nárůst 28,6 % a celkově přes 34 000 případů.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda The Guardian Německo Švýcarsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 48 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy