Kdo riskuje druhou vlnu epidemie? Analýza ukazuje na několik zemí

Státy, které čelí vážnému nárůstu nakažených, mají méně přísná omezení. Výzkumníci do nové analýzy zahrnuli 45 zemí, zkoumali přitom míru restrikcí a velikost týdenního nárůstu či úbytku nakažených oproti minulému týdnu. Největší týdenní růst nakažených má z evropských států Německo.

Analýza deníku The Guardian ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou ukázala, že země s nejméně přísnými omezeními zaznamenávají největší nárůst nakažených. Patří mezi ně i Německo a Švýcarsko. Ty jsou mezi zeměmi, které mají nejpravděpodobnější vyhlídku na druhou vlnu infekce.

Odborníci varují před druhou vlnou a Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila v neděli rekordní nárůst případů onemocnění. Země však čelí také tvrdé hospodářské realitě, proto otevírají své ekonomiky.

Uvolnění omezení a počet nakažených stoupá

Mezi země, které spadají podle indexu Oxfordské univerzity do kategorie s uvolněnými opatřeními, patří i Německo a Švýcarsko. V Německu vyskočilo reprodukční číslo tento týden téměř na hodnotu tři. Týdenní nárůst je v Německu 36,7 % oproti týdnu předchozímu a index přísnosti opatření má na padesáti. Švýcarsko má týdenní nárůst o 15,1 %, ale index přísnosti má nižší (38,9). Švýcarsko je tedy méně přísné v nařízeních omezujících šíření koronaviru.

Zatímco v Německu i Švýcarsku je počet případů nemoci poměrně malý, Saudská Arábie a Írán po uvolnění některých opatření zažívají druhé vlny nákazy. Írán uvolnil opatření v průběhu května a již tehdy došlo na druhý vrchol. Podle posledních čísel je v Íránu nakaženo téměř 210 000 lidí a týdenní přírůstky jsou 6,6 %. Saudská Arábie má nakažených přes 164 000 lidí a týdenní nárůst je 0,3 %.

Index přísnosti klesl i v USA, protože několik guvernérů uvolnilo opatření. USA zaznamenává týdenní zvýšení počtu nakažených o 24,6 % a celkový počet lidí s koronavirem činil v době analýzy 2 347 022.

„Země, které byly zasaženy dříve a dokázaly zamezit šíření, se také rychleji dostaly z naprostého uzamčení,“ sdělil vedoucí výzkumu sledování odezvy ke koronaviru Thomas Hale. „Jak ukazuje náš kontrolní seznam, mnoho zemí se nyní otevírá, aniž by splnily podmínky doporučené WHO,“ dodal.

K těmto pěti státům patří i Ukrajina, Bangladéš, Francie, Švédsko a Indonésie.

Uvolnění omezení a úbytek nakažených

Pozitivní je, že některé země s mírnými opatřeními mají postupný úbytek případů. Zahrnuty jsou zejména státy, které přijaly tvrdá opatření na začátku nákazy. Patří mezi ně Itálie, Španělsko nebo Nizozemsko. Patří k nim ale i Bělorusko, které opatření tak tvrdá nemělo.

Itálie a Španělsko, jenž dohromady zaznamenaly téměř půl milionu případů a přes šedesát tisíc úmrtí, mají pokles výskytu nových případů téměř o čtvrtinu, a to i přes výrazné uvolnění restrikcí. Navzdory tomu je odborníci varují, aby zůstali opatrní. „Zmírnění omezení může být bezpečné za předpokladu, že výskyt infekce byl snížen na velmi nízké úrovně,“ uvedl profesor z londýnské Školy hygieny a tropické medicíny Martin McKee.

Další státy, které zaznamenávají úbytek, jsou: Turecko, Belgie, Kanada, Polsko, Pákistán, Spojené arabské emiráty, Singapur, Nizozemsko.

Stálá omezení, ale počet nakažených narůstá

Mezi 45 posuzovanými státy se vyskytuje sedm, které mají přísná omezení, ale počet nakažených stále stoupá. V této skupině je například Brazílie. Ta má druhý nejvyšší počet nakažených, přes 1 145 000 případů. Ke státům s tvrdými opatřeními patří Brazílie díky tomu, že někteří guvernéři států zachovali přísná opatření, přestože prezident Jair Bolsonaro je k opatřením opatrný. K nějakým uvolněním ale přeci jen došlo a Brazílie má týdenní nárůst 17,5 %.

Z evropských zemí je v této kategorii Portugalsko. Tam se počet nakažených blíží čtyřiceti tisícům a nárůst je o více než 21 % vyšší než předchozí měsíc.

Do této kategorie patří i Dominikánská republika, Chile, Indie, JAR a Egypt.

Opatrní i přes úbytek případů

Některé státy, jako Rusko nebo Mexiko, jsou stále stejně opatrné a je vidět, že se to vyplácí. Například britské skóre přísnosti (73) doprovází úbytek případů oproti minulému týdnu o 11,4 %. Také Irsko se drží celý červen podobných omezení a týdenní úbytek je 44,4 %.

Dále je stejně opatrný i Afghánistán.

Tvrdá omezení a úbytek

Několik zemí si drží opravdu přísná omezení a jejich taktika se vyplácí. Nové přírůstky třeba v Peru jsou o 41,3 % nižší oproti předchozímu týdnu.

Do této kategorie patří i Katar a Ekvádor.

Tvrdá omezení a nárůst

Znepokojující je, že existuje devět zemí, která mají velmi přísná omezení, ale počet nakažených stále roste. Je to například Irák, který má týdenní nárůst 28,6 % a celkově přes 34 000 případů.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda The Guardian Německo Švýcarsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy