Arménie opouští CSTO. Zřejmě s vědomím Moskvy ji zradilo Bělorusko, které ji mělo bránit

Arménie tento týden oznámila, že hodlá opustit Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). Vedou ji k tomu obchod se zbraněmi mezi Běloruskem a Ázerbájdžánem. Minsk totiž ázerbájdžánské armádě měl dodat velice moderní vybavení pro boj proti Arménii. Navzdory tomu, že všechny tři země měly smluvní závazek o vzájemné obraně v rámci CSTO.

Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem (nejen) o Náhorní Karabach se opět vyostřuje. Ještě loni jejich konflikt přerostl v plnohodnotnou válku, kdy Ázerbájdžánci celou oblast úspěšně obsadili.

Podle zjištění serveru Politico ale krize zasahuje daleko hlouběji, než jen do vzájemných arménsko-ázerbájdžánských vztahů. „Podle uniklých dokumentů, které viděl server POLITICO, dodalo Bělorusko arménskému úhlavnímu nepříteli moderní zbraně, přestože obě země jsou údajně spojenci v rámci mezinárodního obranného paktu vedeného Ruskem,“ píše uznávaný web.

To mohla být pro arménské dilema, jestli zůstat či nezůstat v Ruskem ovládaném CSTO. Arménie totiž zřejmě dodávky zbraní z Běloruska považuje za „hořkou zradu“.

„Vláda zahájí proces vystoupení z bloku. Jeho členové neplní smluvní závazky, ale plánují proti nám s Ázerbájdžánem válku,“ vylíčil arménský premiér Nikol Pašinjan.

Bělorusko mělo do Ázerbájdžánu vyvézt nejmodernější dělostřelecké zaměřovací zařízení či mobilní bojové stanice Groza-S pro boj s drony. Právě dělostřelectvo a drony jsou klíčovým prvkem bojů mezi Jerevanem a Baku.

„Toto vybavení bylo použito s ničivým účinkem proti arménským jednotkám a bylo poskytnuto zemi, která má být spojencem Arménie. Z formálního hlediska se jedná o naprosté porušení aliance CSTO, ale v praxi jsme vždy viděli, že blok více podporuje Ázerbájdžán,“ vysvětlil vojenský analytik Eduard Arakeljan.

Podle analytičky Ivany Stranderové běloruské dodávky nemohly probíhat bez vědomí Moskvy. „Je směšné si myslet, že tyto transfery mohly proběhnout bez vědomí Moskvy a že by je Rusko nemohlo zastavit, kdyby chtělo. Pokud jde o Moskvu, nic takového jako loajalita neexistuje – jde jí o zachování vlastní bezpečnosti, i kdyby to mělo být na úkor vlastních spojenců,“ upozornila.

Separatistický region Náhorního Karabachu byl už od brutálního konfliktu následujícího po rozpadu Sovětského svazu pod správou arménského obyvatelstva. Od té doby se zde strhlo ještě několik válek, ty nejnovější v letech 2020, 2022 a 2023.

Arménie žádala o pomoc CSTO, později ale blok obvinila z nedodržení závazků. Organizace totiž nabídla jen vyslání vyšetřovací delegace. Pašinjan tak uzavřel dohodu o rozšíření monitorovací mise Evropské unie a pozval americké vojáky na společná cvičení.

Související

Více souvisejících

arménie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy