Arménie opouští CSTO. Zřejmě s vědomím Moskvy ji zradilo Bělorusko, které ji mělo bránit

Arménie tento týden oznámila, že hodlá opustit Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). Vedou ji k tomu obchod se zbraněmi mezi Běloruskem a Ázerbájdžánem. Minsk totiž ázerbájdžánské armádě měl dodat velice moderní vybavení pro boj proti Arménii. Navzdory tomu, že všechny tři země měly smluvní závazek o vzájemné obraně v rámci CSTO.

Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem (nejen) o Náhorní Karabach se opět vyostřuje. Ještě loni jejich konflikt přerostl v plnohodnotnou válku, kdy Ázerbájdžánci celou oblast úspěšně obsadili.

Podle zjištění serveru Politico ale krize zasahuje daleko hlouběji, než jen do vzájemných arménsko-ázerbájdžánských vztahů. „Podle uniklých dokumentů, které viděl server POLITICO, dodalo Bělorusko arménskému úhlavnímu nepříteli moderní zbraně, přestože obě země jsou údajně spojenci v rámci mezinárodního obranného paktu vedeného Ruskem,“ píše uznávaný web.

To mohla být pro arménské dilema, jestli zůstat či nezůstat v Ruskem ovládaném CSTO. Arménie totiž zřejmě dodávky zbraní z Běloruska považuje za „hořkou zradu“.

„Vláda zahájí proces vystoupení z bloku. Jeho členové neplní smluvní závazky, ale plánují proti nám s Ázerbájdžánem válku,“ vylíčil arménský premiér Nikol Pašinjan.

Bělorusko mělo do Ázerbájdžánu vyvézt nejmodernější dělostřelecké zaměřovací zařízení či mobilní bojové stanice Groza-S pro boj s drony. Právě dělostřelectvo a drony jsou klíčovým prvkem bojů mezi Jerevanem a Baku.

„Toto vybavení bylo použito s ničivým účinkem proti arménským jednotkám a bylo poskytnuto zemi, která má být spojencem Arménie. Z formálního hlediska se jedná o naprosté porušení aliance CSTO, ale v praxi jsme vždy viděli, že blok více podporuje Ázerbájdžán,“ vysvětlil vojenský analytik Eduard Arakeljan.

Podle analytičky Ivany Stranderové běloruské dodávky nemohly probíhat bez vědomí Moskvy. „Je směšné si myslet, že tyto transfery mohly proběhnout bez vědomí Moskvy a že by je Rusko nemohlo zastavit, kdyby chtělo. Pokud jde o Moskvu, nic takového jako loajalita neexistuje – jde jí o zachování vlastní bezpečnosti, i kdyby to mělo být na úkor vlastních spojenců,“ upozornila.

Separatistický region Náhorního Karabachu byl už od brutálního konfliktu následujícího po rozpadu Sovětského svazu pod správou arménského obyvatelstva. Od té doby se zde strhlo ještě několik válek, ty nejnovější v letech 2020, 2022 a 2023.

Arménie žádala o pomoc CSTO, později ale blok obvinila z nedodržení závazků. Organizace totiž nabídla jen vyslání vyšetřovací delegace. Pašinjan tak uzavřel dohodu o rozšíření monitorovací mise Evropské unie a pozval americké vojáky na společná cvičení.

Související

Více souvisejících

arménie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Evan Gershkovich

V Rusku začal soud s americkým novinářem Gershkovichem. Hrozí mu 20 let vězení

Vyšetřování prokázalo, že americký novinář Evan Gershkovich sbíral tajné informace o ruské společnosti působící v obranném průmyslu pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), uvedl ve středu první den procesu s vězněným novinářem ruský prokurátor. Podle amerického velvyslanectví v Rusku však nebyly předloženy žádné důkazy o údajné špionáži, uvedla agentura Reuters.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Němci si schraňují léky, Češi mají nedostatek. Válkův náměstek: Moje zima bude opět tuhá

Česko ve spojení s několika zeměmi kritizuje německou vládu za „hloupou strategii“ v oblasti vytváření zásob léků. Během pátečního jednání šéfů zdravotnictví v rámci Rady EU a hodlají situaci řešit. Jako nesprávný je hodnocen nejen přístup Německa, ale také Francie a Rakouska. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy