
Kuala Lumpur/Peking - Čínský ministr zahraničí Wang I dnes ujistil, že pátrání po letu MH370 bude pokračovat. Austrálie a Malajsie, které se rovněž podílejí na koordinovaném pátrání, přitom v posledních dnech naznačily, že hledání trosek Boeingu 777 by mohlo být brzy zastaveno.
Baterie podmořského lokátoru, který by měl pomoci určit polohu zmizelého malajsijského letadla letu číslo 370, byla prošlá už rok před nehodou a mohla být vybitá. Vyplynulo to z první souhrnné zprávy zveřejněné rok po záhadném zmizení letounu s 239 osobami na palubě.
Zpráva nezávislé vyšetřovací komise má 584 stránek. Vyšetřovatelé v ní mimo jiné do nejmenších podrobností rozebrali život všech členů posádky - jejich zdravotní a finanční záznamy, výcvik a podobně.
Vyšetřovací zpráva uvádí, že kapitán letadla, 53letý Zaharie Ahmad Shah, neměl žádné záznamy o psychických problémem včetně apatie, úzkosti či podrážděnosti. "Nedošlo k žádným podstatnějším změnám v jeho životním stylu, k mezilidskému konfliktu či rodinným problémům," píší vyšetřovatelé. "Nevykazoval také známky společenské izolace, změn ve zvycích nebo zájmech, zanedbávání své osoby, či užívání drog nebo pití alkoholu."
Stejně důkladnou pozornost věnovali vyšetřovatelé dokumentaci o letadle, o rozvrhu údržby, o počasí, o komunikačních systémů a o dalších aspektech letu, které ale nevykázaly nic nezvyklého.
Čínský ministr zahraničí Wang I dnes ujistil, že pátrání po letu MH370 bude pokračovat. Austrálie a Malajsie, které se rovněž podílejí na koordinovaném pátrání, přitom v posledních dnech naznačily, že hledání trosek Boeingu 777 by mohlo být brzy zastaveno.
Jak napsala agentura AP, kromě této anomálie podrobná zpráva stránku po stránce líčí naprosto normální let - a nepřináší tedy žádné vysvětlení toho, co se stalo 8. března 2014 poté, co letoun odstartoval na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu, kam ale nikdy nedoletěl. Pro samotné zmizení letadla není vybitá baterie nijak významná; jen by to znamenalo, že pátrači měli menší šanci letadlo najít v Indickém oceánu, i kdyby byli v jeho blízkosti.
Prošlá baterie byla podle zprávy v lokátoru letového záznamníku - takzvané černé skříňky - zapisujícího technické údaje o průběhu letu. Baterie v lokátoru druhé černé skříňky se záznamem rozhovorů v kabině podle vyšetřovatelů byla v pořádku.
Letoun společnosti Malaysia Airlines beze stopy zmizel přesně před rokem. Předpokládá se, že stroj se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neobjasněných důvodů odklonil od své trasy. Největší část cestujících tvořili Číňané.
Zmizení letounu, které je jednou z největších záhad v dějinách letecké dopravy, si dnes připomíná i Malajsie. V tamních nákupních centrech jsou vystaveny fotografie pohřešovaných a lidé k nim mohou psát vzkazy.
Naopak v Číně pozůstalým úřady zakázaly veřejné akce. Policisté v Pekingu znemožnilik manifestaci rodin obětí k dnešnímu výročí, informovala agentura DPA. Desítky policistů dnes uzavřely ulice kolem malajsijského velvyslanectví v Pekingu.
Související

Svět se po 11 letech vrací k jedné z největších záhad současnosti

Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , Boeing 777
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 1 hodinou

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 2 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera
Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.
Zdroj: Libor Novák