Zvířecí sebevražda: Boj o záchranu 150 delfínů byl marný

Tokio - Po celý pátek se japonští záchranáři snažili dostat zpět do moře 150 kytovců, kteří uvízli na pláži v Hokotě. Úsilí bylo marné a akce byla dnes odvolána. "Zvířecí sebevraždy" nejsou bohužel ojedinělé, dodnes se ale vědcům nepodařilo tento jev objasnit.

Zpět do moře se podařilo dostat jen tři mořské savce druhu elektra tmavá. "Když se setmělo, bylo příliš nebezpečné v záchraně pokračovat. Na pláž navíc nebylo možné dopravit těžkou techniku," řekl nejmenovaný činitel hokotské městské rady. "Spousta lidí přišla dobrovolně pomáhat při jejich záchraně, ale elektry už byly moc zesláblé," dodal.

Elektra tmavá je kytovec z čeledi delfínovitých, který dosahuje hmotnosti 100 až 200 kilogramů. Obvykle žije v hlubokých vodách oceánu a nikdo netuší, co tak velkou skupinu přivedlo k mělčině, jež se jí stala osudnou.

Zdroj: YouTube

"Zvířecí sebevraždy" zůstávají záhadou

Klaus Vaneslow a Klaus Ricklef z univerzity v německém Kielu před časem uveřejnili v časopisu Journal of Sea Research výsledky svého výzkumu. Srovnali pozorovaní vorvaňů, kteří vpluli na pláže Severního moře od roku 1712 až do roku 2003. Vše doplnili informacemi astronomů a dospěli k pozoruhodnému závěru. Většina velrybích sebevražd se stala v období, kdy byla sluneční aktivita největší.

Část odborníků předpokládá, že se velryby vydají za smrtí, protože nemohou žít ve vodě, kterou člověk po staletí znečišťuje. Jiní tvrdí, že za vším jsou elektronické přístroje a navigační systémy, které používá armáda a moderní námořní lodě. Docela zajímavý argument přinesli zoologové z norského Oslo, informuje 21stoleti.cz. Domnívají se, že se v těchto velkých mořských savcích odehrávají jisté „vzpomínky na minulost". Vydávají se na souš, protože tam kdysi žili. Avšak konstrukce jejich mohutných těl jim v mělké vodě přivodí smrt.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Zvířata Delfíni

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 28 minutami

před 37 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy