Panika v Koreji: Virus MERS se šíří, lékař nerespektoval karanténu

Soul - Velké obavy vyvolala v Jižní Koreji zpráva, že lékař infikovaný koronavirem MERS neuposlechl karanténní nařízení a zúčastnil se mítinku, který navštívilo více než 1500 lidí. Na MERS již v zemi zemřeli čtyři lidé a 41 osob se nemocí nakazilo.

Lékaři, kteří se starají o pacienty infikované MERS, jsou nákazou silně ohroženi. Jeden z lékařů, který ošetřoval infikovaného pacienta, se následně 30. května zúčastnil mítinku společně s dalšími 1565 lidmi. U lékaře se objevily příznaky nemoci a testy u něj potvrdily přítomnost nebezpečného viru v těle. Lidé, s nimiž se setkal, byli vyzváni k dobrovolné karanténě. Podle BBC mohl lékař nemoc nekontrolovaně roznést.

Jihokorejské úřady již preventivně uzavřely přes tisícovku škol. V karanténě je nyní podle agentury Reuters více než 3000 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že do Jižní Koreje vyšle svůj tým, aby situaci na místě zhodnotil a rozhodl o případných opatřeních.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012. Do Jižní Koreje nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů po návštěvě blízkovýchodních zemí.

VIDEO: Strach z viru MERS mají už i turisté

Zdroj: YouTube

Mytí rukou, zakrývání úst a nosu při kašli a smrkání, a nedotýkání se obličeje neumytýma rukama - to všechno podle odborníků pomáhá nákaze virem MERS předcházet. Tato nemoc se nepřenáší vzduchem, ale jen těsným kontaktem, a tak je vysoce nepravděpodobné, že by se někdo nakazil v zalidněných oblastech, například parcích či školách. Uzavření více než tisícovky vzdělávacích zařízení proto nedává moc velký smysl, dodali experti.

Někteří experti jsou přesvědčeni, že jihokorejská vláda by především měla udělat víc, aby přesvědčila veřejnost, že mnohé z jejích obav jsou neopodstatněné. Na druhou stranu je pravda, že řada Jihokorejců není ochotná svým oficiálním představitelům věřit. Panika kolem viru MERS následuje po loňské tragédii trajektu Sewol, při níž zahynulo více než 300 lidí. Tak vysoký počet obětí je do značné míry připisován neadekvátní oficiální reakci na potopení plavidla.

Kim Sen-han, profesor Asijského zdravotního střediska v Soulu, považuje za zbytečnou izolaci všech lidí, kdo byli v kontaktu s nakaženými MERS, a to i v případě, že nevykazují žádné symptomy. Podle něj zatím žádná studie neprokázala, že se MERS může šířit i během inkubačního období. "Je to stejné, jako brát kladivo na zatlučení připínáčku," řekl Kim.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea MERS

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy