125 milionů mrtvých během chvíle. Analytik varuje před "moderní apokalypsou"

NÁZOR - Indie a Pákistán jsou dva rivalové vyzbrojení jadernými zbraněmi s jedním z nejstarších nevyřešených územních sporů na světě, připomíná Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities podotýká, že mezi oběma státy proběhly již tři války doplněné množstvím menších střetů.

Závěr zní jasně

V roce 1999 málem vypukla další válka poté, co pákistánské jednotky překročily územní linii u města Kargil, přičemž tato ofenziva mohla přerůst v otevřený jaderný konflikt, uvádí DePetris. Domnívá se, že takovému scénáři zamezila diplomacie tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Sandyho Bergera.

"Co by se stalo, pokud by Nové Dillí a Islámábád použily během konfliktu jaderné zbraně?" pokládá analytik otázku, která se s ohledem na historické nepřátelství, intenzivní soupeření v regionu a nacionalistickou politiku v obou zemích vznáší nad indicko-pákistánskými vztahy.

Deset amerických vědců simulovalo scénáře, které mají přinést odpověď, konstatuje DePetris. Odkazuje na studii zveřejněnou v odborném časopise Science Advances, která dospěla k závěru, že na obou stranách by mohlo zahynout až 125 milionů lidí.  

Toto ohromující číslo je důsledkem skutečnosti, že dvě po zuby vyzbrojené armády mají k dispozici nejméně 280 jaderných hlavic, vysvětluje analytik. Poukazuje, že studie je plná vědeckých měření, tudíž je pro laiky obtížně srozumitelná, ale její závěr zní jasně - ve srovnání s jadernou válkou mezi Indií a Pákistánem by všechny dosavadní válečné konflikty působily jako malé bitvy.

"Pokud by se obě vlády rozhodly zamířit tyto hlavice na velká obydlená centra, aby způsobily maximální škody, masakr by šlo přesně popsat pouze jako moderní apokalypsu," pokračuje DePetris. Připomíná zjištění vědců, že s ohledem na husté zalidnění měst v Pákistánu a Indii by i nasazení náloží o síle 15 kilotun TNT zabilo stejný počet lidí, jaký zahynul na celém světě během druhé světové války.

Pokud by byly nasazeny hlavice o síle 100 kilotun TNT, během jediného týdne by bylo o 250 % více obětí než v dosud nejničivější válce v historii, upozorňuje analytik. Dodává, že tato čísla zahrnují pouze přímé oběti atomových úderů, ale dopad takového střetu na životní prostředí by byl podobně ničivý a dalece by přesáhl hranice regionu.

Nezbývá než doufat

Sluneční záření, které dopadá na povrch Země, by pokleslo o 20-25 %, což by způsobilo pokles teplot zhruba 24 C°, uvádí DePetris. Doplňuje, že taková změna by měla masivní globální dopad na dodávky potravin, protože zemědělská produkce by poklesla o 15-30 %.

Lze jen doufat, že samotná myšlenka ztráty desítek milionů lidských životů odradí Indii a Pákistán od uvažování o možnosti nasadit jaderné zbraně, konstatuje analytik. Varuje, že to naneštěstí neplatí a pákistánská jaderná doktrína zůstává záměrně nejasná, přičemž pákistánská armáda tvrdí, že země nebude váhat s nasazením taktických atomových hlavic k zastavení případné indické konvenční invaze.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Indická doktrína sice ujišťuje, že země nenasadí jaderné zbraně jako první, ale není vyloučeno, že dochází k jejímu přehodnocování, poukazuje DePetris. Odkazuje na studii akademiků Vipinga Naranga a Christophera Clarye nedávno publikovanou v odborném časopise International Security, která zjistila, že indičtí bezpečností představitelé stále častěji hovoří o strategických přínosech "odzbrojujícího jaderného úderu v extrémní situaci".

Preventivní jaderný úder na pákistánská nukleární objekty tak není pro mnoho indických stratégů vyloučenou záležitostí, varuje analytik. Upozorňuje, že jakákoliv doktrinální změna v Indii by přirozeně vyvolala paranoiu v Pákistánu, který by zkrátka při vnější obraně stále více spoléhal na jadernou kartu, protože konvenčně za Indií zaostává a dává na vojenské účely pouze pětinovou sumu.

"Jadernou válku nelze vyhrát a nesmí být nikdy vedena," cituje DePetris slova někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana. V zájmu planety a jejího přežití nabádá indické a pákistánské politiky, aby tuto mantru přijaly coby svůj oficiální postoj.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně Indie Pákistán

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 4 hodinami

před 10 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy