Uplynulo 65 let od svržení atomové bomby na Hirošimu

Hirošima – Pondělí ráno 6. srpna 1945 nebylo ničím zvláštní. Město se probouzelo do nového dne. V 8 hodin a patnáct minut místního času však propukla operace, jež nemá obdoby do dnes. Právě před 65 lety byla zahájena nová éra. Krutá etapa lidských dějin, která stále ještě trvá - doba nukleárních zbraní.

Americký jaderný program „Manhattan“ byl původně koncipován jako protipól německého programu vývoje atomové bomby. První zkouška se uskutečnila 16. července 1945 v poušti Nového Mexika. O operačním užití atomové pumy s názvem Little Boy rozhodl sám prezident Harry Truman. Podle všeho se domníval, že přispěje k rychlému ukončení války a umlčení Japonců. Do operace byla zapojena bombardovací námořní flotila B-29 Enola Gay, pod vedením pilota pl. Paula Tibbetse. Od letecké základny Tinian byla doprovázena dvěma dalšími B29 – Great Artiste (vedena mjr. Charles W. Sweeneyem) a Necessary Evil (vedena kpt. Georgem Marquardtem), sloužící jako fotografické letadlo. V 8:15, jak bylo plánováno, byla první atomová bomba známá jako „Little Boy“, naplněna 60 kilogramy uranu 235, shozena z letadla a 57 sekund padala k předurčenému místu exploze ve výšce asi 600 metrů nad městem. Výbuch je možné přirovnat k asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Celkem byla zničena oblast v okruhu 11 km2.

ukázka z dokumentárního filmu Hiroshima (YouTube.com)

Kolem 80 000 lidí neboli 30% populace Hirošimy, bylo zabito okamžitě, dalších 70 000 podlehlo svým zraněním v několika příštích dnech. Během následujících měsíců vzrostl počet úmrtí na popáleniny a nemoc z ozáření způsobenou radiací. Většinou se jednalo o civilisty. Dodnes jsou zaznamenávány úmrtí v důsledku bombového útoku.

Vedou se rozsáhlé diskuze, o tom, zdá-li tak velký zásah byl nezbytně nutný. Vojenští odborníci, kteří se na této akci podíleli, popisují situaci s ledovým klidem. Samotný výbuch se prý podobal oslnivému záblesku, po němž následovala nárazová vlna. Co se týče účelu akce a jejích následků, se jejich názory shodují na jediném. „Bylo to nevyhnutelné a přispělo k záchraně životů dalších stovek tisíc lidí. Mise byla velmi snadná a účinná“ míní poručík Moriss Jeppson. Právě ten byl posledním „společníkem“ bomby.

Použití jaderných zbraní přispělo k významnému zkrácení druhé světové války, což můžeme jistě zařadit mezi hlavní pozitiva. Morální hledisko je již věc druhá. Naše generace by se měla především postarat o to, aby se historie již nikdy neopakovala.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko hirošima Atomová bomba

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy