Uplynulo 65 let od svržení atomové bomby na Hirošimu

Hirošima – Pondělí ráno 6. srpna 1945 nebylo ničím zvláštní. Město se probouzelo do nového dne. V 8 hodin a patnáct minut místního času však propukla operace, jež nemá obdoby do dnes. Právě před 65 lety byla zahájena nová éra. Krutá etapa lidských dějin, která stále ještě trvá - doba nukleárních zbraní.

Americký jaderný program „Manhattan“ byl původně koncipován jako protipól německého programu vývoje atomové bomby. První zkouška se uskutečnila 16. července 1945 v poušti Nového Mexika. O operačním užití atomové pumy s názvem Little Boy rozhodl sám prezident Harry Truman. Podle všeho se domníval, že přispěje k rychlému ukončení války a umlčení Japonců. Do operace byla zapojena bombardovací námořní flotila B-29 Enola Gay, pod vedením pilota pl. Paula Tibbetse. Od letecké základny Tinian byla doprovázena dvěma dalšími B29 – Great Artiste (vedena mjr. Charles W. Sweeneyem) a Necessary Evil (vedena kpt. Georgem Marquardtem), sloužící jako fotografické letadlo. V 8:15, jak bylo plánováno, byla první atomová bomba známá jako „Little Boy“, naplněna 60 kilogramy uranu 235, shozena z letadla a 57 sekund padala k předurčenému místu exploze ve výšce asi 600 metrů nad městem. Výbuch je možné přirovnat k asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Celkem byla zničena oblast v okruhu 11 km2.

ukázka z dokumentárního filmu Hiroshima (YouTube.com)

Kolem 80 000 lidí neboli 30% populace Hirošimy, bylo zabito okamžitě, dalších 70 000 podlehlo svým zraněním v několika příštích dnech. Během následujících měsíců vzrostl počet úmrtí na popáleniny a nemoc z ozáření způsobenou radiací. Většinou se jednalo o civilisty. Dodnes jsou zaznamenávány úmrtí v důsledku bombového útoku.

Vedou se rozsáhlé diskuze, o tom, zdá-li tak velký zásah byl nezbytně nutný. Vojenští odborníci, kteří se na této akci podíleli, popisují situaci s ledovým klidem. Samotný výbuch se prý podobal oslnivému záblesku, po němž následovala nárazová vlna. Co se týče účelu akce a jejích následků, se jejich názory shodují na jediném. „Bylo to nevyhnutelné a přispělo k záchraně životů dalších stovek tisíc lidí. Mise byla velmi snadná a účinná“ míní poručík Moriss Jeppson. Právě ten byl posledním „společníkem“ bomby.

Použití jaderných zbraní přispělo k významnému zkrácení druhé světové války, což můžeme jistě zařadit mezi hlavní pozitiva. Morální hledisko je již věc druhá. Naše generace by se měla především postarat o to, aby se historie již nikdy neopakovala.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko hirošima Atomová bomba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy