Trojice kosmonautů z ISS se úspěšně vrátila na Zemi

Moskva - V 02:51 SELČ na západě Kazachstánu podle plánu přistála vesmírná loď Sojuz s třemi kosmonauty na palubě, žádné potíže při přistání nenastaly. Přistávací modul se od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) oddělil krátce před půlnocí.

Na palubě byl mimo jiné i první dánský astronaut v kosmu Andreas Mogensen a Rus Gennadij Padalka, držitel nového rekordu v celkové délce pobytu ve vesmíru. Ten na oběžné dráze strávil během pěti letů celkem 879 dní.

Padalka tentokrát na ISS přiletěl v březnu a v červnu překonal dosavadní rekord v celkové délce pobytu ve vesmíru, který před deseti lety vytvořil jeho krajan Sergej Krikaljov (803 dnů). Kromě rekordu má sedmapadesátiletý plukovník, který čtyřikrát velel ISS, i deset výstupů do otevřeného kosmu. Dohromady podle ruské vesmírné agentury Roskosmos strávil mimo ISS více než 24 hodin. Při posledním výstupu 10. srpna si udělal i vesmírné "selfie" na památku.

Přistání proběhlo bez komplikací, kosmonauti se podle svých slov po návratu cítí dobře. „Kluci, můžete si oddechnout," řekl Padalka ještě před přistáním. Na palubě stroje byl i Ajdyn Ajmbetov, první Kazach, kterýse do vesmíru podíval od vyhlášení nezávislosti země. I on se prý teď cítí dobře, dokonce se nechal slyšet, že je připraven na další let.

Елбасы «Союз ТМА-18М» экипаж мүшелерін Жерге сәтті оралуларымен құттықтады @kazcosmoskz http://t.co/OxxWe9LKzb pic.twitter.com/EhWspwAjOz

— «Хабар» телеарнасы (@KhabarTV) 12. Září 2015

Padalkovi k rekordu po přistání osobně poblahopřál i prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev, který přivítal všechny tři kosmonauty v hlavním městě. „Na Zemi jsou dvě stovky států, ale ne všechny mají to štěstí posílat své občany do vesmíru. Jsme jedním ze vzácných případů - již máme tři kosmonauty, ne jednoho," poznamenal šéf státu.

Této mise se měla původně účastnit i známá zpěvačka Sarah Brightmanová, ta si ale cestu nakonec rozmyslela a s odvoláním na rodinné důvody. Dalším vesmírným turistou v pořadí měl být Satoši Takamacu, i on ale rezignoval. Volné místo ve vesmírné lodi pak zaujal právě Kazach Ajmbetov.

Na ISS se odletem trojice navrátilců na Zemi poněkud uvolnil prostor. Týden tam totiž pobývalo devět lidí, protože minulý pátek na sedm dní přiletěli Mogensen a Ajmbetov a také ruský kosmonaut Sergej Volkov, který na stanici zůstane půl roku.

Nyní se posádka stanice zmenšila na šest členů. Vedle Volkova tam zůstávají ruští kosmonauti Michail Kornijenko a Oleg Kononěnko, Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui. Kornijenko a Kelly budou mít v úterý 15. září za sebou už polovinu nepřetržité roční mise. Trvat má 342 dní a jejím cílem je získat další lékařské a psychologické poznatky nezbytné pro přípravu budoucích dlouhodobých vesmírných letů lidských posádek do hlubokého vesmíru.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) astronauti

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy