Co bude po jaderném testu KLDR následovat? Odborník nastínil překvapivý scénář

Pchjongjang - Zatímco v posledních dnech světová média informují o znepokojení celého světa, řada odborníků pravost severokorejského testu termonukleární pumy zpochybňuje. Ať je to jakkoliv, exploze pravděpodobně nezůstane bez následků. Nad tím, jak by tyto následky mohly vypadat, se ve svém komentáři pro agenturu Reuters zamýšlí Andray Abrahimian. Podle odborníka na KLDR se toho však nejspíše příliš nezmění.

V úvodu komentáře Andray Abrahimian upozornil na aktivity Rady bezpečnosti OSN, která podle něj za pár týdnů vydá rezoluci odsuzující test a uvalující na KLDR nové sankce. Co dalšího by čtvrtý severokorejský nukleární test mohl přinést?

Ačkoliv severokorejský jaderný program vyvolává globální zlobu, KLDR si svými aktivitami získává status u elitního jaderného klubu. Z toho důvodu podle autora není nikterak překvapující, že občané Severní Koreje, a především pak představitelé Pchjongjangu, jsou na svůj jaderný program hrdí, a to i navzdory bolestným sankcím.

Abrahimian také poukázal na rostoucí popularitu mladého vůdce Kim Čong-una u svého lidu, který mluví nejen o vojenské síle, ale také o programech podporujících hospodářský růst a kvalitu života, a navzdory některým přehmatům, přece jen přináší nějaké výsledky.

Na mezinárodní scéně test podle autora vyvolá pouze několik reakcí ze strany sousedních zemí. Dále Abrahimian předpovídá rostoucí ochotu Spojených států uvalit přísnější sankce. Jakkoliv Kongres na seznamu sankcí pro KLDR pracuje již od minulého roku, je pravděpodobné, že kvůli testu v USA projdou sankce mnohem přísnějšího charakteru.

Autor dále připomněl skutečnost, že Spojené státy před sebou mají volební rok a KLDR se stane jedním z hlavních témat, ze kterého se prezidentští kandidáti budou snažit vytěžit co nejvíce:

Psali jsme:
USA plánují zpřísnění sankcí proti KLDR, návrh projedná Kongres Napětí nebezpečně roste: Jihokorejská armáda v pohotovosti, KLDR posiluje hlídky Čínské sankce vůči KLDR nelze předpokládat. Čeho se Peking bojí?
 

"Pokud budou pokračovat současné trendy, například Donald Trump může říct něco obzvláště absurdního a všichni ostatní na to budou muset reagovat, a to bez ohledu na existenci IS a jiných nejnaléhavějších krizí. Jaderná zkouška drží Severní Koreu na vrcholu americké zahraničně politické agendy, což je něco, co má Pchjongjang obecně rád."

Ačkoliv je Čína se severokorejským jaderným programem značně nespokojena, přesto - stále ještě jako její spojenec - nesdílí nadšení pro americký nátlak na KLDR. Podle autora budeme v příštích pár týdnech svědky intenzivních jednání mezi Čínou a USA o podobě sankcí a postupu vůči KLDR, dosáhnutí shody přitom podle něj bude nelehké a dojde k diplomatickým třenicím: "Moskva bude pravděpodobně následovat Peking a Japonsko se přikloní k Washingtonu."

Není nikterak překvapující, že Abrahimian předpovídá také zhoršení vztahů v rámci Korejského poloostrova. V té souvislosti mimo jiné poukázal na absolutní nerealizovatelnost projektů, o které jihokorejské korporátní a politické třídy v posledních usilovaly. Například investice jihokorejských společností do rusko-severokorejského železničního a přístavního projektu, jsou nyní ještě více nepravděpodobné.

"A konečně, s výjimkou technického hlediska, tento jaderný test je do značné míry událostí statu quo. Domácí pozice Kim Čong-una je více stmelena. Peking zůstává i nadále frustrovaný z jednání svého spojence, Soul zase nedostatkem svého vlivu. Možnosti Washingtonu jsou také omezeny," shrnul situaci v závěru článku Andray Abrahimian  a dodal, že největší otázkou je to, jak přísné sankce se rozhodnou Spojené státy na KLDR uvalit. Přesto se však autor domnívá, že celkově efekty nového severokorejského testu nikterak závratné nebudou.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) jaderné zbraně - USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy