Ani IS, ani Sýrie: USA roste za zády daleko větší hrozba

San'á/Washington - Organizace Islámský stát a boje v Sýrii se často stávají jediným tématem v oblasti boje proti teroristickým skupinám. Jonathan Marshall, spisovatel a expert na mezinárodní vztahy, ale varuje, že to vede k přehlížení situace v Jemenu, která je neméně kritická.

Hlavně být zadobře

Marshall uvádí, že Spojené státy ve snaze upokojit Saúdskou Arábii, jejíž nespokojenost vzrostla poté, co USA uzavřely jadernou dohodu s Íránem, a která ze zatím stále nedočkala změny režimu v Sýrii, ignorují kroky, které Rijád činí v Jemenu. Takové chování ale podle něj napomáhá teroristické skupině Al Kajda, která tak získává prostor pro rozšiřování svého území.

„Obamova vláda už téměř rok ignoruje humanitární katastrofu v Jemenu, kam v březnu roku 2015 vtrhla Saúdská Arábie, aby rozdrtila Íránem podporovanou vzpouru a navrátila moc do rukou zdiskreditovaného bývalého prezidenta," uvádí Marshall.

Konflikt si již vyžádal tisíce životů a dostal se i do hledáčku OSN. To ve své zprávě z konce ledna uvedlo, že jednotky Saúdské Arabie jsou vyzbrojené americkými letouny a tříštivými střelami, jejichž použití zakazuje mezinárodní smlouva.

Jak Marshall navíc upozorňuje, Saúdové podle této zprávy cíleně útočí na civilisty a jejich útoky ničí kulturní a historické památky. Saúdská blokáda, kterou Washington podporuje, pak zabraňuje, aby se do země dostala nutně potřebná humanitární pomoc.

Když se dva perou...

Z celé situace podle Marshalla těží Al Kajda na Arabském poloostrově (AQAP), která se díky tomu vzpamatovává ze svého oslabení v roce 2012. Marshall dále upozorňuje, že se bojovníci Al Kajdy připojují k prosaúdským bojovníkům v boji o město Taiz.

Připomíná také zprávu zpravodajské agentury Jane's Intelligence Weekly: „AQAP je díky využití trvalého bezpečnostního vakua a absence účinných státních institucí na cestě ustanovit se jako dominantní síla ve většině jižního Jemenu. Území, které má v současnosti pod kontrolou, je větší než území, které měla v roce 2011, kdy díky populárnímu hnutí proti prezidentovi Ali Abdullahovi Salehovi velikost oblasti ovládané touto skupinou dosahovala svého vrcholu."

AQAP je přitom skupina, která v očích Spojených států předčila svou nebezpečností všechny ostatní odnože Al Kajdy. Přihlásila se také k teroristickým útokům na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo z ledna loňského roku.

Podle Marshalla AQAP rychle zareagovala na vpád Saúdské Arábie do Jemenu a hned v dubnu, měsíc po začátku invaze, obsadila přístal Al Mukalla, „což džihádistům umožnilo vydrancovat pobočku centrální banky s více než 120 miliony amerických dolarů, obsadit ropný terminál a velký sklad zbraní a osvobodit stovky vězňů z městského vězení."

Teroristé získávají na síle

Od té doby se AQAP podařilo rozšířit se a obsadit další města, což jim následně umožnilo obrátit svou pozornost proti vládním jednotkám. Marshall upozorňuje, že situace velmi připomíná současný konflikt v Sýrii, kde takto postupuje Islámský stát, „ale nikdo s tím nic nedělá."

Místní obyvatelé navíc podle Marshalla často bojovníky AQAP vítají, protože „ukázali, že umí vládnout" a bojují proti těm, kteří do země vpadli. Nemají tak nouzi o nové členy a případné ztráty po nepříliš účinných náletech USA jsou rychle kompenzovány.

„Události v Jemenu jen znovu potvrzují to, co jsme měli pochopit již v Afghánistánu Iráku, Libyi a Sýrii: z občanských válek se rodí zákeřní zabijáci, kteří těží z konfliktu a rychle jdou z bojiště na bojiště, vyzbrojeni moderní technologií a fanatickými stoupenci," dodává Marshall.

Související

Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

Více souvisejících

Jemen Al-Káida Terorismus v Jemenu

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení

Myanmar zasáhla silná zemětřesení, která podle prvotních zpráv způsobila „významné škody“, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). „Naše myšlenky jsou s každým, koho tato událost zasáhla,“ uvedla podle CNN Christina Powellová, humanitární pracovnice OCHA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy