San'á/Washington - Organizace Islámský stát a boje v Sýrii se často stávají jediným tématem v oblasti boje proti teroristickým skupinám. Jonathan Marshall, spisovatel a expert na mezinárodní vztahy, ale varuje, že to vede k přehlížení situace v Jemenu, která je neméně kritická.
Hlavně být zadobře
Marshall uvádí, že Spojené státy ve snaze upokojit Saúdskou Arábii, jejíž nespokojenost vzrostla poté, co USA uzavřely jadernou dohodu s Íránem, a která ze zatím stále nedočkala změny režimu v Sýrii, ignorují kroky, které Rijád činí v Jemenu. Takové chování ale podle něj napomáhá teroristické skupině Al Kajda, která tak získává prostor pro rozšiřování svého území.
„Obamova vláda už téměř rok ignoruje humanitární katastrofu v Jemenu, kam v březnu roku 2015 vtrhla Saúdská Arábie, aby rozdrtila Íránem podporovanou vzpouru a navrátila moc do rukou zdiskreditovaného bývalého prezidenta," uvádí Marshall.
Konflikt si již vyžádal tisíce životů a dostal se i do hledáčku OSN. To ve své zprávě z konce ledna uvedlo, že jednotky Saúdské Arabie jsou vyzbrojené americkými letouny a tříštivými střelami, jejichž použití zakazuje mezinárodní smlouva.
Jak Marshall navíc upozorňuje, Saúdové podle této zprávy cíleně útočí na civilisty a jejich útoky ničí kulturní a historické památky. Saúdská blokáda, kterou Washington podporuje, pak zabraňuje, aby se do země dostala nutně potřebná humanitární pomoc.
Když se dva perou...
Z celé situace podle Marshalla těží Al Kajda na Arabském poloostrově (AQAP), která se díky tomu vzpamatovává ze svého oslabení v roce 2012. Marshall dále upozorňuje, že se bojovníci Al Kajdy připojují k prosaúdským bojovníkům v boji o město Taiz.
Připomíná také zprávu zpravodajské agentury Jane's Intelligence Weekly: „AQAP je díky využití trvalého bezpečnostního vakua a absence účinných státních institucí na cestě ustanovit se jako dominantní síla ve většině jižního Jemenu. Území, které má v současnosti pod kontrolou, je větší než území, které měla v roce 2011, kdy díky populárnímu hnutí proti prezidentovi Ali Abdullahovi Salehovi velikost oblasti ovládané touto skupinou dosahovala svého vrcholu."
AQAP je přitom skupina, která v očích Spojených států předčila svou nebezpečností všechny ostatní odnože Al Kajdy. Přihlásila se také k teroristickým útokům na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo z ledna loňského roku.
Podle Marshalla AQAP rychle zareagovala na vpád Saúdské Arábie do Jemenu a hned v dubnu, měsíc po začátku invaze, obsadila přístal Al Mukalla, „což džihádistům umožnilo vydrancovat pobočku centrální banky s více než 120 miliony amerických dolarů, obsadit ropný terminál a velký sklad zbraní a osvobodit stovky vězňů z městského vězení."
Teroristé získávají na síle
Od té doby se AQAP podařilo rozšířit se a obsadit další města, což jim následně umožnilo obrátit svou pozornost proti vládním jednotkám. Marshall upozorňuje, že situace velmi připomíná současný konflikt v Sýrii, kde takto postupuje Islámský stát, „ale nikdo s tím nic nedělá."
Místní obyvatelé navíc podle Marshalla často bojovníky AQAP vítají, protože „ukázali, že umí vládnout" a bojují proti těm, kteří do země vpadli. Nemají tak nouzi o nové členy a případné ztráty po nepříliš účinných náletech USA jsou rychle kompenzovány.
„Události v Jemenu jen znovu potvrzují to, co jsme měli pochopit již v Afghánistánu Iráku, Libyi a Sýrii: z občanských válek se rodí zákeřní zabijáci, kteří těží z konfliktu a rychle jdou z bojiště na bojiště, vyzbrojeni moderní technologií a fanatickými stoupenci," dodává Marshall.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Hamás a Hútijové mají nové politické kanceláře v Bagdádu. Vliv Íránu sílí
Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst
Jemen , Al-Káida , Terorismus v Jemenu
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
před 56 minutami
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
před 1 hodinou
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 2 hodinami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 3 hodinami
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 3 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 4 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 5 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 5 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 6 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 6 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 6 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 7 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 7 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 8 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 8 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 8 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 9 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 9 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.
Zdroj: Jakub Jurek