EU spoléhá na Turecko, na koho ale spoléhá Turecko? Západ to není, upozorňuje analýza

Ankara - Evropská unie doufá, že jí Turecko pomůže zmírnit migrační krizi. Samo Turecko má ale díky své unikátní zeměpisné poloze zájmy nejen v Evropě, ale i na Středním východě. Analýza společnosti Stratfor zkoumá, jak se bude Turecko na Středním východě orientovat a ke komu se zřejmě obrátí ohledně možného spojenectví.

Kdo nahradí USA?

Analýza upozorňuje, že společně s tím, jak Spojené státy omezují svou aktivitu na Středním východě, nové mocnosti se budou snažit vstoupit na jejich místo. Nahradit se je podle ní bude snažit Turecko, Írán a aliance sunnitských států Perského zálivu pod vedením Saúdské Arábie.

Spojené státy se ale nehodlají stáhnout úplně – mají v úmyslu podporovat své místní partnery a zároveň se chtějí snažit udržet v regionu rovnováhu tím, že žádný stát nezíská nad ostatními převahu.

Tomu se ale ostatní mocnosti podle analýzy nepodřídí. „Írán již začal budovat svůj vliv upevňováním vztahů s převážně šiítskými státy, včetně Sýrie, Iráku a Libanonu. Teherán také využil vliv sna šiítské menšiny k oslabení svých sunnitských rivalů tím, že rozdmýchal protesty v šiitských komunitách v Bahrajnu a Saúdské Arábii."

Írán také v poslední době upevnil své vztahy se Spojenými státy, což zneklidnilo sunnitské arabské státy. Ty tak na oplátku posílily bezpečnostní a ekonomickou spolupráci například s Egyptem a Jordánskem.

Turecko hledá spojence

Proti rostoucímu vlivu Íránu je ale podle analýzy i Turecko, jehož vztahy se Spojenými státy po skončení studené války upadly.

„Ačkoliv je sunnitská arabská koalice rivalem Turecka, zároveň je v některých oblastech i logickým partnerem. Ankara už nyní s Rijádem spolupracuje v rámci syrské protiteroristické koalice a saúdské letouny své nálety v Sýrii startují z tureckých základen. Turecko navíc staví leteckou základnu v Kataru a snaží se posílit své vztahy i s ostatními státy zálivu," vysvětluje analýza.

Zároveň ale také upozorňuje, že se společné zájmy Turecka a skupiny států vedených Saúdskou Arábií, shodují pouze v širším slova smyslu. Bližší spolupráci by podle ní Turecko mohlo navázat s Izraelí.

Udobří se Turecko a Izrael?

Turecko-izraelské vztahy jsou přitom velmi složité. „Po tureckých volbách v roce 2007 a izraelské válce v Gaze v letech 2008-2009 začala Ankara na Středním východě více podporovat skupiny napojené na Muslimské bratrstvo. Tím se Turecko dostalo do přímého konfliktu s Izraelskými zájmy."

Ještě více se pak vzájemné vztahy zhoršily v roce 2010, kdy izraelské jednotky napadly loď Mavi Marmara plující pod tureckou vlajkou. Při incidentu zahynulo 10 Turků a veškerá vojenská i diplomatická spolupráce mezi oběma zeměmi byla přerušena.

To by se ale v dohledné budoucnosti podle analýzy mělo změnit. Poukazuje například na fakt, že v prosinci loňského roku začaly obě strany jednat o obnovení diplomatických styků, a přiblížil se i konec izraelské blokády Gazy, která je, jak analýza uvádí, „překážkou v normalizaci vztahů".

„Turecko trvá na tom, aby jeho humanitární pomoc mohla projít do Gazy; Izrael tvrdí, že by to ohrozilo jeho národní bezpečnost," vysvětluje analýza.

Pokud ale k napravení diplomatických vztahů dojde, mohlo by to znamenat obnovení starého spojenectví. Analýza na závěr dodává, že vzhledem k překrývajícím se zájmům je takové spojenectví eventuálně „nevyhnutelné".

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Izrael Střední Východ

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy