Ankara - Evropská unie doufá, že jí Turecko pomůže zmírnit migrační krizi. Samo Turecko má ale díky své unikátní zeměpisné poloze zájmy nejen v Evropě, ale i na Středním východě. Analýza společnosti Stratfor zkoumá, jak se bude Turecko na Středním východě orientovat a ke komu se zřejmě obrátí ohledně možného spojenectví.
Kdo nahradí USA?
Analýza upozorňuje, že společně s tím, jak Spojené státy omezují svou aktivitu na Středním východě, nové mocnosti se budou snažit vstoupit na jejich místo. Nahradit se je podle ní bude snažit Turecko, Írán a aliance sunnitských států Perského zálivu pod vedením Saúdské Arábie.
Spojené státy se ale nehodlají stáhnout úplně – mají v úmyslu podporovat své místní partnery a zároveň se chtějí snažit udržet v regionu rovnováhu tím, že žádný stát nezíská nad ostatními převahu.
Tomu se ale ostatní mocnosti podle analýzy nepodřídí. „Írán již začal budovat svůj vliv upevňováním vztahů s převážně šiítskými státy, včetně Sýrie, Iráku a Libanonu. Teherán také využil vliv sna šiítské menšiny k oslabení svých sunnitských rivalů tím, že rozdmýchal protesty v šiitských komunitách v Bahrajnu a Saúdské Arábii."
Írán také v poslední době upevnil své vztahy se Spojenými státy, což zneklidnilo sunnitské arabské státy. Ty tak na oplátku posílily bezpečnostní a ekonomickou spolupráci například s Egyptem a Jordánskem.
Turecko hledá spojence
Proti rostoucímu vlivu Íránu je ale podle analýzy i Turecko, jehož vztahy se Spojenými státy po skončení studené války upadly.
„Ačkoliv je sunnitská arabská koalice rivalem Turecka, zároveň je v některých oblastech i logickým partnerem. Ankara už nyní s Rijádem spolupracuje v rámci syrské protiteroristické koalice a saúdské letouny své nálety v Sýrii startují z tureckých základen. Turecko navíc staví leteckou základnu v Kataru a snaží se posílit své vztahy i s ostatními státy zálivu," vysvětluje analýza.
Zároveň ale také upozorňuje, že se společné zájmy Turecka a skupiny států vedených Saúdskou Arábií, shodují pouze v širším slova smyslu. Bližší spolupráci by podle ní Turecko mohlo navázat s Izraelí.
Udobří se Turecko a Izrael?
Turecko-izraelské vztahy jsou přitom velmi složité. „Po tureckých volbách v roce 2007 a izraelské válce v Gaze v letech 2008-2009 začala Ankara na Středním východě více podporovat skupiny napojené na Muslimské bratrstvo. Tím se Turecko dostalo do přímého konfliktu s Izraelskými zájmy."
Ještě více se pak vzájemné vztahy zhoršily v roce 2010, kdy izraelské jednotky napadly loď Mavi Marmara plující pod tureckou vlajkou. Při incidentu zahynulo 10 Turků a veškerá vojenská i diplomatická spolupráce mezi oběma zeměmi byla přerušena.
To by se ale v dohledné budoucnosti podle analýzy mělo změnit. Poukazuje například na fakt, že v prosinci loňského roku začaly obě strany jednat o obnovení diplomatických styků, a přiblížil se i konec izraelské blokády Gazy, která je, jak analýza uvádí, „překážkou v normalizaci vztahů".
„Turecko trvá na tom, aby jeho humanitární pomoc mohla projít do Gazy; Izrael tvrdí, že by to ohrozilo jeho národní bezpečnost," vysvětluje analýza.
Pokud ale k napravení diplomatických vztahů dojde, mohlo by to znamenat obnovení starého spojenectví. Analýza na závěr dodává, že vzhledem k překrývajícím se zájmům je takové spojenectví eventuálně „nevyhnutelné".
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , Izrael , Střední Východ
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák