Zmizela manželka laureáta Nobelovy ceny za mír

Peking, Tin-Čou - Zatímco nejnovější držitel Nobelovy ceny za mír básník a literární kritik Liou Siao-po zůstává nedosažitelný ve vězení, mobilní telefon jeho manželky Liou Sia je vypnutý a právník disidenta ani její matka se s ní nemohou spojit. Informuje o tom v sobotu server msnbc.

Zahraniční skupina "Freedom Now" fungující jako právník disidenta uvedla, že Liou Sia "zmizela" a obává se, že by mohla být zatčena. Beth Schwankeová z "Freedom Now" (Svobodu hned) se sídlem ve Washingtonu uvedla, že "se obává, že vláda to (Nobelovu cenu) vzala jako záminku k jejímu zatčení".

Liou Sia měla v sobotu navštívit manžela ve vězení a oznámit mu, že se stal držitelem Nobelovy ceny za mír. Krátce po vyhlášení ceny přišla do bytu Liou Sia policie, která jí nabídla návštěvu ve vězení Ťin-čou, kde si Liou odpykává 11letý trest za podvratnou činnost.

Liou Sia chtěla po ohlášení výsledků uspořádat improvizovanou tiskovou konferenci. Policisté jí ovšem nedovolili odejít z bytu a v pátek v noci podle vlastních slov vyjednávala o podmínkách návštěvy manžela ve věznici. Čína často nutí příbuzné disidentů a aktivistů před významnými výročími odjet z Pekingu, umisťuje je do hlídaných domů a týdny je drží z dosahu.

Liou Sia také chtěla odjet do Norska a cenu převzít.

Nikdo také netuší, co se děje se samotným Liou Siao-poem. Reportérům brání v přístupu do vězení policisté.

Čína v pátek označila Liou Siao-poa za "zločince" a prohlásila, že jeho vítězství cenu "znesvěcuje". V sobotu se země v této věci pohroužila do mlčení. Pouze v redakčním článku deníku Global Times v angličtině v sobotu stojí, že "letošní Nobelova cena za mír měla samozřejmě jen provokovat Čínu, ale v tom neuspěje." "Naopak, výbor se sám zostudil," dodává úvodník. Stejný deník ve svém sobotním čínském vydání nazval udělení ceny "arogantní ukázkou západní ideologie a neúctou k Číňanům."

Liou Siao-po je prvním laureátem Nobelovy ceny za mír, který ji obdržel během výkonu trestu. Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij a ve 30. letech německý pacifista Carl von Ossietzky byli v době ocenění drženi ve vazbě bez formálního procesu. Polskému vůdci Solidarity Lechu Walesovi a sovětskému fyzikovi a disidentovi Andreji Sacharovi vlády jejich zemí zabránily odjet do Osla cenu převzít.

Liou je mezi obyčejnými Číňany prakticky neznámý. Univerzitní studenti se v pátek v noci potýkali s pýchou na jedné straně a podezřením na straně druhé. Ve webové diskuzi jedné pekingské univerzity se Jang Jüan rozzlobeně ptá, jak je možné, že cenu dostal někdo, kdo je ve vězení. "Ale když jsem o tom přemýšlel - nebyl Mandela ve vězení?" Dodává Jang vzápětí. "Takže nevím."

Bývalý jihoafrický prezident a bojovník proti rasové segregaci politiky apartheidu Nelson Mandela ve skutečnosti Nobelovu cenu dostal tři roky po propuštění z vězení. Společně s ním Nobelův výbor ze stejného důvodu ocenil tehdejšího prezidenta Jihoafrické republiky F.W. de Klerka.

Liou byl v roce 2008 zadržen policií a o rok později odsouzen na 11 let za podvratnou činnost. Důvodem byl dokument inspirovaný československou Chartou 77 a podobně pojmenovaný – Charta 08. Během čekání na rozsudek mu byl odmítnut kontakt s manželkou i právníkem.

Liou Siao-po si trest odpykává v provincii Liao-ning, vzdálen tisíce kilometrů od ženy a přátel v Pekingu. Liou si již odseděl pět let za podporu mírových demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Chartu 08 předloni v prosinci u příležitosti 60. výročí Listiny základních práv a svobod podepsalo 303 čínských aktivistů, právníků, intelektuálů, akademiků, bývalých členů vlády, ale i dělníků a rolníků. Iniciativa požaduje respektování lidských práv a demokratické reformy. Navzdory snaze čínské komunistické vlády se dokument rychle šířil internetem a svůj podpis pod něj připojilo více než 10 tisíc Číňanů.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy