Thajsko po atentátech zatklo další osoby, prošetřuje se verze islámského terorismu

Bangkok - Thajské úřady zadržely a předvedly k výslechu několik lidí v souvislosti s pumovými a žhářskými útoky, při nichž zahynuli minulý týden čtyři lidé a 35 jich utrpělo zranění.

Podle thajské policie měly útoky patrně vnitropolitický motiv - mohli za nimi stát odpůrci nové ústavy.

Podezření padlo ale i na muslimské povstalce bojující od roku 2004 za větší autonomii či odtržení jižních území v převážně buddhistickém Thajsku. Úřady dnes prohlásily, že prošetřují možnou souvislost atentátů s islámským separatistickým hnutím. Nasvědčuje tomu prý totiž taktika, s jakou byly útoky z minulého týdne provedeny.

Dnes byl navíc jeden voják vážně zraněn a další čtyři utrpěli lehké zranění při explozi bomby v provincii Narátchivát, kde jsou muslimští povstalci aktivní. Místní policie označila za viníky separatisty.

Armádní mluvčí dnes agentuře Reuters řekl, že v souvislosti s útoky v letoviscích z minulého týdne je několik lidí zadržováno v armádních zařízeních, nikdo ale zatím nebyl obviněn. Armáda počet zatčených neuvedla. Organizace pro lidská práva vyjádřily obavy, že by jich mohly být desítky.

Thajsko uvedlo, že by země mohla kvůli atentátům letos přijít až o 200.000 zahraničních turistů. "Země by tím ztratila 146 až 293 milionů dolarů," dodaly úřady. Turistický průmysl se na thajském HDP podílí zhruba deseti procenty. Thajsko letos očekává rekordních 32 milionů návštěvníků, napsala agentura Reuters.

MZV ČR doporučuje při cestách do Thajska, a zvláště pak do jižních provincií země, zvýšenou opatrnost, v rámci možností se vyvarovat větších shromáždění a respektovat aktuální nařízení ze strany místních bezpečnostních složek.

Související

Thajsko

Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii

Thajsko ve čtvrtek potvrdilo první známý případ nového a nebezpečnějšího kmene opičích neštovic (mpox) v Asii. Nákaza byla zjištěna u Evropana, který do země přicestoval z Afriky.

Více souvisejících

Thajsko Bombové útoky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy