Osmý nejlidnatější stát světa ještě nikdy nezískal olympijskou medaili. Proč?

Rio de Janeiro - Pokud patříte mezi ty, kteří si myslí, že máme málo olympijských medailí, vězte, že jsou státy, kde je situace podstatně horší. Na první pohled až nepochopitelné je, že osmá nejlidnatější země na světě nezískala nikdy žádnou medaili, informuje Yahoo News.

Tím "smutným" státem je Bangladéš, stát ve kterém podle posledních odhadů žije 160 milionů lidí, což je pro představu téměř 15x více než v České republice. Za posledních 32 let, kdy v roce 1984 poprvé debutovali na olympiádě, nedokázali olympionici získat ani jednu medaili.

Neměli dokonce ani jednoho schopného uchazeče, který by byl považován za favorita na zisk medaile. Jelikož v historii nikdy nesoutěžil žádný bangladéšský sportovec na zimní olympiádě, musíme se zaměřit na letní hry. Tam je jejich nejlepší umístění 21. místo.

Ze světově 40 nejlidnatějších zemí na světě, je bez medaile jen válkou zpustošené Kongo a Myanmar, který byl dlouhou dobu pod despotickou vojenskou diktaturou. Takže proč se Bangladéši tak nedaří?

V Riu měli celkově jen sedm sportovců a ani jeden nezaznamenal alespoň mírný úspěch. Situaci v bangladéšském sportu popsal Saidur Rahman Dawn, který jako první reprezentoval zemi na olympiádě.

Chybí tu správný trénink, sportovní technika a vybavení. On sám dostal tretry až v 16 letech, trénink měl o rok později a na umělém povrchu běžel poprvé až v 19 letech, dva roky před svým vystoupením na olympiádě.

Trénoval pouze na travnatém poli blízko dětského domova, vzdálenosti pro běh si měřil pomoci ruky, běhal v obyčejných teniskách a čas mu měřil kamarád pomocí prstů na rukách. "Nikdo mě nic neučil. V podstatě jsem studoval, jak ostatní lidé běhají. Zkoušel jsem číst knihy o různých sportovcích, zkoušet to, co dělají, jí... Ale bylo to těžké," řekl Dawn.

Na olympiádě pak v běhu na 100 metrů měl nejhorší čas, na 200 metrů byl druhý nejpomalejší. I přesto se ale vracel do vlasti s pýchou a věřil, že vydláždil cestu pro větší podporu sportu v Bangladéši.

Jenže se tak nestalo, vláda na podporu sportu v zemi nedává skoro žádné peníze. "Myslel jsem, že vláda poskytne více prostředků, spousta dětí by byla více motivovaná, byl by to skvělý odrazový bod. Bohužel se tak nestalo," dodal Dawn.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

olympiáda Bangladéš

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy