Havel a Tutu vyzývají čínské komunisty: Propusťte disidenta a osvoboďte lid

Washington - Václav Havel a jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu ve společném článku zveřejněném v pátek na názorové stránce deníku Washington Post vyzývají komunistické vedení Číny, aby propustilo držitele letošní Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa.

"Poté, co dostal Nobelovu cenu za mír za více než dvě desetiletí boje za lidská práva v Číně, nazvala čínská vláda vězněného spisovatele Liou Siao-poa kriminálníkem a štváčem," připomínají někdejší československý a český prezident Havel a klerik Tutu. "Toto jsme zažili v temných dnech železné opony v Evropě a apartheidu v Jižní Africe," pokračují.

Havel a Tutu patří mezi osobnosti, které Liou Siao-poa na Nobelovu cenu navrhli.

Liou Siao založil v Číně hnutí za lidská práva ovlivněné Chartou 77. Nazval ji podle roku vzniku Charta 08. Nyní si odpykává druhý rok jedenáctiletého trestu

"Před třiceti lety, kdy jsme byli trestáni za svá slova, za své myšlenky, Čína otevřela ekonomiku a vstoupila na světové trhy. Svět s respektem sledoval, jak se Čína vymaňuje z chudoby, jak míří k dynamické budoucnosti. Teď nastala chvíle, aby se Čína otevřela ještě víc, aby dala svým lidem možnost soutěžit na trhu myšlenek, kde by Číňané určitě prokázali své neobyčejné schopnosti," píší Havel a Tutu.

"Tento příběh jsme zakusili v chrámech Soweta a v pražských divadlech. Víme, jak končí. Teď můžeme svobodně mluvit a psát... Nastal čas, aby Liou Siao a čínský lid získali svobodu," končí Havlův a Tutuův článek v pátečním vydání deníku Washington Post.

Související

Více souvisejících

Václav Havel nobelova cena

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy