Čína zahájila civilní lety na sporné Paracelské ostrovy, Vietnam je ve střehu

Peking - Čína dnes zahájila civilní leteckou dopravu na Woody Island, jeden ze sporných Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a předpokládají se tam velká naleziště ropy a zemního plynu. Peking má proto o oblast enormní zájem, což nelibě nesou sousední státy, ale také USA.

Čínská civilní letadla by na odlehlý Woody Island, čínsky zvaný Jung-sing, měla létat denně; jednosměrná letenka vyjde na 1200 jüanů (4466 Kč). První let dnes odstartoval z města Chaj-kchou, které je metropolí jihočínského ostrova Chaj-nan. Podle agentury AFP tento krok patrně rozhořčí Vietnam, který si na ostrůvek Woody Island rovněž dělá nárok.

Woody Island je největším z Paracelských ostrovů, nad nimiž Čína převzala plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem. Rozloha ostrova nicméně dosahuje pouhých 2,13 kilometru čtverečního. Na ostrově s horkým a vlhkým podnebím bydlí rodiny rybářů, vojáků a vládních úředníků. Vyskytují se tu želvy a mořští ptáci.

Na ostrově se nachází obec San-ša, které Peking označuje za své administrativní středisko v Jihočínském moři. V únoru letošního roku tchajwanští a američtí představitelé uvedli, že Čína rozmístila na ostrově Woody Island vyspělý raketový systém země-vzduch.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Jihočínské moře vietnam

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy