Canberra - Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz zmiňuje Austrálii jako inspiraci pro řešení migrační krize. Austrálie má velmi tvrdý třífázový systém, díky kterému množství uprchlíků nepřijme. Podle jeho tvůrce, Jima Molana, je tento systém aplikovatelný i pro Evropu. V rozhovoru pro Politico říká, že jediné, co je k tomu potřeba, je společná politická vůle.
Jim Molan je bývalý generál. Působil jako velitel operací mnohonárodnostních sil v Iráku v letech 2004-2005. Za svou službu obdržel americkou Legii za zásluhy. Po odchodu z armády v roce 2008 se stal spoluautorem azylové politiky opoziční liberálně-národní koalice. Premiérem byl jmenován jako zvláštní vyslanec pro operaci Sovereign Borders (Suverénní hranice). Ačkoliv během voleb v roce 2016 nezískal senátorské křeslo, sám sebe označuje za „nejlepšího senátora, kterého Austrálie nikdy neměla.“
Jeho azylová politika je založena na třech pilířích: obrácení lodí zpět ve Středomoří, zpracování žadatelů o azyl v podbřežních vodách, a jejich přesídlení mimo kontinent s cílem zastavit jejich příliv. Ačkoliv Molan přiznává jisté obtíže v kontrolování evropského pobřeží, není to podle něj nemožné. Připomíná, že australské pobřeží včetně ostrovů zahrnuje přibližně 60.000 kilometrů (EU zahrnuje přibližně 70.000 kilometrů pobřeží) a australské námořnictvo a pobřežní hlídka jsou „drobné“ v porovnání s mnohem větším námořnictvem EU. Podle něj se evropské státy pouze vymlouvají a chybí jim společná politická vůle.
Pro Evropu je však australský migrační systém, zvláště jeho první fáze, velmi kontroverzní. Evropský soud pro lidská práva v roce 2012 rozhodl, že Itálie porušila mezinárodní právní předpisy v oblasti lidských práv tím, že zastavila lodě migrantů v Středomoří a poslala je zpátky do Libye. Austrálie není vázána Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv. Je nicméně signatářem Úmluvy o uprchlících OSN, podle které uprchlíci nemohou být zasláni zpátky na místo, kde mohou být pronásledováni nebo potrestáni. Austrálie trvá na tom, že neporušila tato pravidla, organizace Amnesty International s ní však nesouhlasí.
I další fáze jejího anti-migračního systému vzbuzují velké kritiky. V druhé fázi jsou migranti, kteří nelegálně vstupují do Austrálie, předáni do příbřežních center na tichomořském ostrově Nauru nebo guinejském ostrově Manus, který je znám pro svoje nechvalně proslulé brutální podmínky. Toto centrum se plánuje v blíže neurčené době uzavřít poté, co australský nejvyšší soud rozhodl, že je protiústavní. Na těchto ostrovech migranti zůstávají i pokud obdrží uprchlický statut. Zůstat mohou i v jiných zemích (např. v Kambodži), s kterými Austrálie uzavřela kontroverzní dohody, podle kterých země dostane za každého uprchlíka určitý obnos.
Podle Molana je jím navržený model velice úspěšný a jeho hodnotu si začíná uvědomovat stále více evropských zemí. Připomíná, že i Angela Merkelová otáčí svou otevřenou politiku vůči migrantům. „ Evropa je tam, kde byla Austrálie kolem roku 2012, raně 2013,“ říká. Podle něj skutečnost, že uprchlíci, kteří jsou ochotni zaplatit tisíce dolarů za místo v lodi, nakonec skončí tam, kde začali, dost narušuje „pašerácký obchodní model“.
Molan tvrdí, že australská praktika posílání uprchlíků zpět je legální, protože žadatelé o azyl se obvykle shromažďují ve třetích zemí, na Srí Lance nebo v Indonésii, před tím, než se vydají na cestu. „V době, kdy se dostanou do Indonésie, oni prošli třemi zeměmi," říká. „Strávili tam měsíce dřív než přišli do Austrálie, a v tomto okamžiku nemohou mít žádný strach z pronásledování v Indonésii."
Podle něj výhoda systému leží též v tom, že poskytuje víc možností pro přijetí legálních migrantů. Austrálie, čítající 24 miliónů obyvatel, přijímá 200 000 osadníků ročně. 12 000 až 14 000 z nich jsou uprchlíci. Austrálie nicméně slíbila jednorázové zvýšení počtu přijatých migrantů o 12 000 osob kvůli syrské krizi. Zavázala se též, že trvale zvýší svůj roční příjem na 19 000 uprchlíků od tohoto roku.
Migrační politika Austrálie je podle Molana též etická, protože zabraňuje vysokému počtu utonutí uprchlíků. Od prosince 2007 do 18. září 2013, se asi 1100 žadatelů o azyl se utopilo na cestě do Austrálie. Od 19. září 2013 do 9. prosince 2013 (kdy byla zavedena přísnější kontrola hranic), jich zemřelo 39. Od té doby se žádný z nich neutopil na cestě do Austrálie, i když mnoho z nich zemřelo nebo bylo vážně zraněno v příbřežních center i mimo ně v důsledku sebevražd, nemocí nebo násilných útoků, dodává Politico.
V neposlední řadě, říká Molan, implementace podobného modelu evropskými zeměmi by zmenšila možnost teroristického útoku. „Existují příklady - Nice, Paříž, Brusel - kde bylo odhaleno propojení mezi terorismem a migrací. Proto jeden aspekt boje proti terorismu by měly být hraniční kontroly,“ říká. Dalšími aspekty protiteroristické ochrany by měly být sociální kontakty s migranty, zlepšení zpravodajských služeb a vnitřní bezpečnosti a zvýšení protiteroristických aktivit.
Související
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
Austrálie schválila přelomový zákon. Mladým kompletně zakazuje sociální sítě
Austrálie , Australské námořnictvo (Royal Australian Navy) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 1 hodinou
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 2 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 3 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 4 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 5 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 6 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 8 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
Maďarský premiér Viktor Orbán údajně informoval lídry Evropské unie, že plánuje zablokovat prodloužení sankcí proti Rusku, dokud se funkce amerického prezidenta neujme Donald Trump. Informoval o tom server Kyiv Independent s odvoláním na neupřesněné zdroje.
Zdroj: Libor Novák