Americký šéf diplomacie se nebojí konfliktu s Čínou. A Čína má strach

Washington/Peking - Slova Rexe Tillersona, amerického šéfa diplomacie, vzbudila velký poprask v čínských médiích. Tillerson naznačil možnost zamezení přístupu Pekingu na nově vytvořené ostrovy ve sporných jihoasijských vodách. Pokud by taková situace nastala, podle čínských médií by to mohlo vyvolat válku.

Trumpova administrativa provokuje Čínu dvoudobě, zvláště v otázce politiky jedné Číny. Poslední „urážka“ jejího majestátu a suverenity vzbudila v čínských médií nebývalý hněv – a strach. „ Pokud bude Trumpův diplomatický tým utvářet budoucí čínsko-americké vztahy jako je tomu teď, obě stany by se měly lépe připravit na vojenský střet, " řekl jeden z redaktorů čínskou vládou podporovaných novin Global Times.

Tillerson přirovnal dominantní působení Číny v Jihočínském moři k aktivitě Ruska na Krymu. „ Budeme muset poslat jasný signál Číně. Zaprvé, že budování ostrovů přestane. A za druhé, že váš přístup na tyto ostrovy taktéž nebude dovolen,“ řekl. Tillerson neřekl přesně, jak chce omezení přístupu Číny dosáhnout, ale jeho výroky naznačují možnost blokády, což podle serveru Vox je obecně považováno za akt války. A, dodává Vox, čínská média to tak obecně vnímají.

„Neplánuje-li USA vést rozsáhlou válku v Jihočínském moři, jakékoli jiné postupy zabránit Číně k přístupu na ostrovy budou pošetilé,“ stojí v úvodníku Global Times. „ Tillerson by si měl raději osvěžit znalosti strategií jaderných sil, jestliže chce přinutit velkou jadernou mocnost se stáhnout z jejího vlastního území.“ Vox upozorňuje, že i když „jestřábí chvástání“ tohoto média nemusí nutně reflektovat oficiální politiku Číny, stále se jedná o noviny, keré jsou schvalovány státem. Čína nicméně oficiálně pouze diplomaticky uvedla, že Čína má právo „provádět veškeré zákonné aktivity v rámci své vlastní svrchované zóny."

 Washtingon slíbil pokračovat v podpoře svého námořnictva operujícího Jihočínském moři. V praxi však USA nepodnikla kroky k omezení agresivnímu záboru půdy v Jihočínském moři Pekingem a nepomohla ani prosadit nedávný výnos mezinárodního tribunálu, že tamní čínské územní nároky jsou nezákonné. Pokud by ale Amerika začala s námořní blokádou, mohla by Čína se jí přinejmenším snažit vzdorovat za použití omezené síly, pokud by se cítila skutečně ohrožena a chtěla by vyslat signál, tvrdí Jessica Chen Weiss, odbornice na čínské zahraniční vztahy. Bezpečnostní analytik Andor Šándor připomíná, že takové spory se ohledně této oblasti objevovaly vždy a budou se objevovat. „Řekl bych, že je to taková dělostřelecká příprava na obou stranách. Je to testování odhodlání. Ale že bychom měli mít eminentní obavu z jaderné války mezi Čínou a Spojenými státy, to je podle mě předčasné,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

Jihočínské moře má obrovský význam. Prochází jím více než třetina celosvětové námořní dopravy a obsahuje zásoby ropy ve výši 7 miliónů barelů. Tato lákavá cena nepřitahuje jen Čínu, nicméně její agresivně prosazované nároky na tuto oblast odrazují většinu dalších aktérů. Jedním z mála, kdo se troufale pokusil urvat si z bohatých zásob pro sebe, byla ropná společnost ExxonMobil – a to, poukazuje Vox, když jejím generálním ředitelem byl Tillerson. Za jeho působení se pokusil ExxonMobil prozkoumat vody u vietnamského pobřeží, které si nárokuje Čína. Z tohoto nakonec sešlo díky intervenci Pekingu. Nicméně, dodává Vox, to ukazuje na ochotu Tillersona jít do rizika a střetnout se s Čínou.

Ze strany Číny se však nedá čekat, že by USA nějakým způsobem ustoupila v otázce této oblasti. Důvodem není pouze zahraniční reputace, ale též domácí situace. Dokonce pravidelné hlídkování amerického námořnictva v této oblasti vyvolává v Číně kritiku, že Peking nehájí dostatečně její zájmy, říká Weiss. V případě blokády by tato kritika mohla přejít v k větší nespokojenosti až nepokojům v Číně. Díky těmto obavám nebude Peking se ostýchat zaútočit tak tvrdě, jak bude moct, pokud se bude cítit ohrožena USA.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Rex Tillerson Jihočínské moře

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy