Větrné elektrárny nefungují. Je to všechno jen drahá propaganda, říkají kritici

Peking - Čína má dostatek větrných turbín, aby mohla generovat dostatek elektřiny pro napájení malé země. Na okraji pouště Gobi stojící větrná elektrárna Jiuquan se svými více než 7000 turbínami je symbolem čínské snahy ovládnout světový trh s obnovitelnou energií. Nicméně, v současnosti používá Čína jen 40% její kapacity, píše New York Times.

Na větrné farmě nyní mnohé z turbín pouze nečinně stojí z důvodů nízké poptávky. Pracovníci počítají, kolik energie by turbíny přinesly kdyby existovalo více kupujících, a přemýšlejí, jestli a kdy přinesou nějaký zisk. „ Není toho moc, co můžeme udělat právě teď," říká Zhou Shenggang, manažer státní energetické společnosti. Problémy větrné energie se promítly do morálky, produktivity i platů. Jiné větrné farmy v této oblasti se uchýlily k propouštění, říkají pracovníci. „Jedině stát může zasáhnout,“ říká Zhou o nepříjemné situaci.

Větrná základna v Jiuquan byla schválená vládou v roce 2008. Vláda slíbila investovat 17,4 miliard $ v roce 2020 a vybudovat rozsáhlou farmu schopnou generovat 20 gigawattů elektřiny, což je více než kombinovaná kapacita větru několika zemích. Ale i přes masivní investice se nedokončený projekt jen pomalu rozjíždí. Podle statistik sestavovaných Státní energetickou správou bylo až 39% větrné kapacity promrháno. Podle Paola Frankla, vedoucího divize obnovitelných zdrojů energie v Mezinárodní agentuře pro energii, je neefektivnost větrné farmy „astronomicky vysoká“.

Čína ambiciózně postavila více než 92.000 větrných turbín po celé zemi, schopné generovat 145 gigawattů elektřiny, což je téměř dvojnásobek kapacity větrných farem ve Spojených státech. Jedna ze tří turbín na světě je nyní v Číně, a vláda přidává každou hodinu více než jednu.  Nicméně, i tak Čína zaostává za výrobou elektrické energie za USA. Větrná energie nyní tvoří 3,3% z výroby elektrické energie v Číně, zatímco v USA je to 4,7%.

Důvody nízkých čísel je mnoho. Jedním je hospodářské zpomalení Číny. Dalším je nedostatek přenosných linek pro přepravu elektřiny z venkovských oblastí na severu a západu Číny do nejrychleji rostoucích měst. Podle Greenpeace aktivistky z Pekingu Yan Jing ale samotné budování přenosných linek nepomůže, protože vláda tak jako tak bude mít problém přesvědčit firmy v silně rozvinutém východním pobřeží, aby nakupovaly elektřinu od vzdálených provincií. „ Úřady nedokázaly vzít v úvahu faktor poptávky, jmenovitě. "jak můžeme jít blíž ke kupci?“, říká.

Podle Yan by měl být větší rozvoj čisté elektřiny ve východní části Číny, takže elektřina by mohla být využívána lokálně. I úředníci uznávají, že zaměření se na budování turbín daleko od městských center vytvořilo nerovnováhu. Yongjian, úředník Státní energetické správy, říká, že vláda by nyní měla stavět většinu nových turbín na východě. Nicméně, to se může ukázat jako velice obtížné vzhledem k tomu, že není dostatek silných větrů a nezastavěné půdy. Na východě též převládají uhelné elektrárny, které taktéž stojí za pomalým využíváním větrné energie. Státní úřednících přes plány čínského vedení doposud preferují uhelný energetický průmysl.

Odpor ze strany místních úřadů a vyřešení nedostatků turbín jsou určujícími faktory ovlivňujícími čínský úspěch na tomto poli. Podle Frankla je to částečně politický boj a tentýž pohled sdílí i Sebastian Meyer, výzkumný a poradenský ředitel Azure International, poradenské firmy ohledně obnovitelných energií v Pekingu. Čína podle něj musí prosadit bolestivé politická rozhodnutí jako je větší flexibilita při stanovování cen energií. Podle čínských představitelů jsou výzvy, kterým větrná energetika čelí, bolestmi růstu a tvrdí, že investice do obnovitelných zdrojů se vyplatí v dlouhodobějším horizontu. Náklady na energie rychle klesají s pokroky v technologii a díky tomu se toto odvětví energetiky učiní více konkurenceschopnější vůči uhlí a zemnímu plynu.

Kritici nicméně namítají, že se jedná jen o nákladnou propagandu, která má v očích světa ukázat Čínu jako životního prostředí dbalou velmoc. "Tyto masivní a nepraktické rozvoje zelené energie kladou zbytečnou zátěž na daňové poplatníky a spotřebitele," říká Chris Warren, mluvčí Institute for Energy Research. „ Celou tu dobu, Čína nadále používá uhelnou elektřinu, protože je to cenově dostupnější, spolehlivější a praktičtější než větrná elektřina."Podle Daily Cancer News Foundation větrná elektřina je vysoce nespolehlivá, nefunguje v dobách, kdy je potřeba a narušuje rozvodnou síť.

Související

Ilustrační foto

Větrné elektrárny v Česku pokryjí pouze jedno procento spotřebované elektřiny

Větrné elektrárny loni v Česku pokryly jedno procento spotřebované elektřiny. Jejich podíl navíc v posledních letech stagnuje. Česká republika tak výrazně zaostává za evropských průměrem, na celém kontinentu větrné elektrárny pokrývají 17 procent spotřeby a svůj podíl dál zvyšují. Vyplývá to z dat evropské větrné asociace Wind Europe. Podle zástupců oboru je problémem délka přípravy staveb.
Ilustrační fotografie.

Stavba větrných elektráren se má zjednodušit, naznačil Jurečka

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren. V územích bez zvláštní ochrany krajiny by měl být proces jednodušší. Na konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr životního prostředí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Více souvisejících

větrné elektrárny Čína

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy