Města budoucnosti? Takhle budeme podle architektů za pár let žít

Nanking - Architekt Stefano Boeri je znám pro svoji stromy oděnou dvojici mrakodrapů v Miláně Bosco Verticale (vertikální lest). Podobnou radikální vizi chce vtisknout svému novému projektu ve východním čínském městě Nanking, informuje Business Insider. Boeri si představuje budovy oplývající v hojné míře zelení - kancelářské bloky, domy a hotely vyzdobené od hlavy až k patě zelenými houštinami křoví a rostlin, tvořících závan čerstvého vzduchu pro metropole, udušené toxickým závojem kouře a prachu.

Boeri popisuje svůj koncept "vertikálního lesa" jako architektonický ekvivalent kožního štěpu, tj. cíleného zásahu navrženého tak, aby vdechl nový život malému kousku ve znečištěné městské aglomeraci  Číny. Na základě milánské praxe tvrdí, že budovy by měly sát 25 tun oxidu uhličitého z Nankingského vzduchu každý rok a produkovat asi 60 kg kyslíku denně. "Je to pozitivní, protože přítomnost takového velkého množství rostlin, stromů a keřů přispívá k čištění vzduchu, což přispívá k pohlcování CO2 a produkování kyslíku," říká architekt. "A co je též důležité, že tato velká přítomnost rostlin je úžasným přínosem z hlediska pohlcování prachu vytvářeného městským provozem."

Projekt má sestávat ze dvou sousedících věží potažených 23 druhy stromů a více než 2500 kaskádových keřů. Ve věžích mají být umístěny kanceláře, luxusní hotel o 247 pokojích, muzeum a dokonce škola zelené architektury. Věže jsou v současnosti ve výstavbě, hotové by měly být příští rok. Boeri sám chápe věže jako malý, ale potencionálně významný příspěvek pro řešení notoricky známé neutěšené ekologické situace Číny. „Věříme, že tento model zelené architektury lze opakovat a zkopírovat a replikovat. "

 Boerhi by rád výstavbou těchto věží rozjel mnohem ambicióznější plán na vyřešení čínské ekologické krize. Rád by vybudoval celý komplex jakýchsi „lesních měst“ –tj. udržitelných mini-měst – které by fungovaly na bázi určité transplantace znečištěných „orgánů“ Číny. „Byli jsme požádáni, abychom navrhli celé město, kde nemáte pouze jednu vysokou budovu, ale máte 100 nebo 200 budov různých velikostí, všechny se stromy a rostlinami na fasádách," řekl Boeri deníku Guardian. "Velmi důkladně pracujeme na projektování všech různých budov. Myslím si, že se začne stavět na konci letošního roku. V roce 2020 bychom si mohli představit první lesní město v Číně. "

První takové sídliště bude umístěno v Liou-čou, středně velkém čínském městě s obyvatelstvem okolo 1,5 miliónů. Druhé má být v  Š’-ťia-čuangu, průmyslového střediska v severní Číně, které patří mezi 10 nejvíce znečištěných měst v zemi. Okolo této druhé výstavby se ale vznáší otazníky, zda skutečně k ní dojde.

Boeri, který si otevřel před pěti lety kancelář v Šanghaji, kde vede výzkumný program na Tongji University, věří, že čínští představitelé konečně přijali za svůj model nového, udržitelnějšího městského plánování, která by se namísto „obrovské megalopolí" soustředí na menší osídlení o ne více než 100 000 lidech, které by bylo zcela vytvořené ze zelené architektury. „To, co dělali až dosud, bylo přidávání  nových periferních prostředí do svých měst," říká. "Vytvořili tyto noční můry - obrovská městské prostředí. Musejí si představit nový model města, který není o prodloužení a rozšíření, ale je systémem malých zelených měst."

Podle Boeriho tkví krása těchto keři zahalených struktur v jednoduchosti, ne v působivosti. „Působivá je příroda, myšlenka budovy, která mění barvu s každou sezónou. Rostliny a stromy rostou a zcela se mění. My si myslíme, –a doufáme- že tato představa vertikálního lesa může být replikována všude. Nemám absolutně žádný problém s lidmi, kteří kopírují a replikují. Doufám, že to, co jsme udělali, může být užitečné pro jiné druhy experimentování.“

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína architektura Ekologie Smog

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy