Zastáncům tvrdé čínské linie chybí soudnost, myslí si dalajláma

New York/Peking – V rozhovoru pro americkou stanici HBO duchovní vůdce Tibetu, 14. dalajlama, prohlásil, že čínským zastáncům tvrdé linie chybí soudnost. Odpověděl tak na otázku, co by se stalo, kdyby příštího dalajlamu vybrala Čína. Takové případné rozhodnutí by podle něj bylo bláhové a krátkozraké.

Dalajláma poskytl rozhovor satirické talk-show televizní stanice HBO shrnující události předchozího týdne. Možnost, že by Čína mohla dosadit vlastního dalajlamu, ten současný v rozhovoru označil za zhoubné rozhodnutí. „Víte, lidský mozek je schopen zdravého úsudku, ovšem čínským zastáncům tvrdé linie tato část mozku chybí,“ uvedl.

Peking, jenž současného dalajlamu považuje za nebezpečného separatistu, jeho výroky kritizoval. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang prohlásil, že „dalajlamovy komentáře se mohou jevit jako humorné a zábavné, ale jsou to lži, které se skutečností nemají nic společného". Dodal, že Čína považuje 14. dalajlamu za politického exulanta v náboženském převleku.

Současný dalajlama, který odešel do exilu po nezdařeném povstání proti čínské nadvládě v roce 1959, odmítá násilí a prohlašuje, že má jediné přání: skutečnou autonomii, nikoli nezávislost Tibetu.

Zopakoval také své předchozí výroky, že by mohl být posledním dalajlamou. Na svých webových stránkách uvedl, že pokračování instituce dalajlamy bude záviset na rozhodnutí tibetského lidu. Tvrdí také, že pokud se narodí znovu, bude to logicky mimo území Tibetu, mimo kontrolu čínských úřadů, aby mohl pokračovat v započaté práci.

Po staletí vybírali dalajlámu tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Podle současných čínských nařízení však musí Peking každého nového náboženského představitele úředně potvrdit. Nynější tibetský duchovní vůdce ale v minulosti čínské vedení opakovaně varoval, že Tibeťané by nového dalajlamu vybraného čínskými úřady neuznali. „Kandidátovi vybranému z politických důvodů nepřísluší ani uznání, ani přijetí," uvedl.

V pozadí sporů o reinkarnaci je soupeření o nadvládu nad Tibetem. Čína už v roce 1995 odmítla uznat pančenlamu, po dalajlamovi druhého nejvýše postaveného lamu, a přišla se svým kandidátem. V důsledku toho vedle sebe působí pančenlamové dva - čínský i tibetský.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama tibet Čína

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 41 minutami

před 1 hodinou

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?

Takzvaný „Den osvobození“ přišel a odešel, ale následky nové vlny cel amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají hluboké. Tato opatření už otřásla trhy, narušila globální rovnováhu a přiměla podniky i domácnosti přehodnotit své výdaje. A podle serveru CNN jsme teprve na začátku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy