Etnické čistky v Barmě? Su Ťij popřela zvěrstva vůči muslimským Rohingům

Londýn - Barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij v rozhovoru s BBC popřela, že v její zemi dochází k etnickým čistkám muslimských Rohingů. Barmské úřady je považují za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády.

V posledních měsících uteklo z Barmy do Bangladéše v důsledku vojenských operací v této oblasti na 70.000 Rohingů. Vojenský zásah loni v říjnu spustily vraždy devíti policistů, z nichž úřady převážně buddhistické Barmy viní Rohingy.

Redaktor BBC Fergal Keane se zkušenostmi ze Rwandy a Balkánu v rozhovoru konstatoval, že Su Ťij nemá pod kontrolou armádu ani ozbrojené složky a ty mohou - jakmile začnou boje - postupovat, jak se jim zlíbí, tedy i znásilňovat, drancovat a mučit.

Politička odvětila, že armáda nemá právo tyto násilnosti páchat, ale také připomněla, že podle ústavy spadají vojenské záležitosti do kompetence armády. Zmínila také, že se snaží dosáhnout kontroly nad armádou i nové federální ústavy.

Mezinárodní společenství ovšem nejvíce zneklidňuje skutečnost, že Su Ťij, která proslula jako bojovnice za lidská práva, armádní tažení proti muslimským Rohingům přechází mlčením.

Na otázku, zda chce vejít do paměti jako laureátka Nobelovy ceny za mír, která pominula etnické čistky ve vlastní zemi, odpověděla: "Nemyslím si, že dochází k etnickým čistkám." A dodala: "Myslím si, že pro označení toho, co se děje, je to příliš silný výraz."

Podle Su Ťij problémy v Arakanském státě nepochybně existují, situace je ale složitější. "Domnívám se, že se tam děje spousta násilností - také muslimové zabíjejí jiné muslimy, pokud jsou přesvědčeni, že spolupracují s úřady," řekla. Slíbila, že Barma přivítá všechny uprchlíky, kteří se vrátí, a ti budou v bezpečí.

Související

Více souvisejících

barma Aun Schan SuŤij Muslimové Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy