Čína natruc udělí vlastní mírovou cenu

Peking - Čínští komunisté reagují na Nobelovu cenu za mír pro čínského disidenta tím, že udělí vlastní "Nobelovu cenu" - Konfuciovu cenu za mír. Informuje o tom ve středu televize CNN.

Výbor pro Konfuciovu cenu už počátkem týdne oznámil vítěze. Je jím viceprezident Tchaj-wanu Lien Chan.Cenu dostane za úsilí o smíření pevninské Číny a Tchaj-wanu. Převezme ji ve čtvrtek.Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný čínský disident Liou Siao-po, zakladatel skupiny na obranu lidských práv. Liou Siao-po je autorem manifestu Charta 08, který žádá svobodu slova a systém více stran v Číně. Dokument je inspirován československou Chartou 77. Na Nobelovu cenu navrhl čínského disidenta také Václav Havel.Číňané proti prestižnímu ocenění pro disidenta protestovali. Předvolali si norského velvyslance.Agentura AP píše, že čínský postup připomíná postoj nacistů z roku 1937. Tehdy jejich vůdce Adolfa Hitlera dopálila Nobelova cena pro vězněného německého literáta Carla von Ossietzkého. Proto vytvořil německou Národní cenu za kulturu a vědu.Čínská Konfuciuova cena je dotována částkou v přepočtu 270 000 korun."Čínu i další země Asie ovlivňuje Konfuciova filozofická koncepce míru. Chceme proto světu predstavit mír z východního pohledu," prohlásil předseda výboru pro Konfuciovu cenu Čan Čchang-liou.Výbor založilo čínské ministerstvo kultury.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy