Mučení a pojídání psů? V Číně se schyluje k občanské válce, varuje profesor

Z pohledu mezinárodního renomé jde pro Čínu o pohromu, tvrdí profesor Peter Li o festivalu pojídání psího masa, který každoročně probíhá 21. června ve městě Jü-lin v jihočínské provincii Kuang-si. Expert na čínskou politiku působící na Univerzitě v Houstonu v komentáři pro server CNN vysvětluje, že tento den masakru psů je vzýván jako tradice, byť ho ve skutečnosti vymysleli místní obchodníci až v roce 2010.

Proti západnímu kulturnímu imperialismu

Událost odsuzují lidé po celém světě a volají po zákazu obchodu s psím masem v Číně, konstatuje Li. Dodává, že i v zemi, kde je na psy stále častěji pohlíženo jako na mazlíčky než jako na jídlo, odpor vůči festivalu roste.

Kritika má dopad na představitele Jü-linu, kteří přijali opatření s cílem alespoň snížit kontroverzi, poukazuje profesor. Připomíná, že od roku 2013 úřady pořádají uzavřená setkání, na nichž prodejcům radí, aby se vyvarovali zabíjení na veřejnosti, v roce 2014 odstranily slovo pes z obchodního názvu a v minulých dvou letech nabádaly obchodníky a prodejce, aby se nepouštěli do konfliktů s aktivisty mířícími do města.

"Tento rok byly signály, že místní úřady chtějí festival zakázat," pokračuje odborník. Uvádí, že začátkem května vládní představitelé údajně obchodníkům "doporučili", aby během festivalu přestali psí maso prodávat, přičemž tento příkaz, proti němuž se však prodejci postavili, překvapil aktivisty, kteří ho vnímali jako krok správným směrem. Zákaz prodeje se však v důsledku protestů obchodníků změnil na "podmíněný prodej", píše Li. Dodává, že daný zvrat znamenal velké zklamání a situace naznačuje, že úřadu v Jü-linu se snaží najít střední cestu mezi střetem zájmů.

Otázka podle odborníka zní, proč místní úřady festival veřejně neodsoudí a nezakážou. "Zaprvé, konzumace psího masa není nelegální," vysvětluje Li. Konstatuje, že když k takové konzumaci dochází jinde v Číně, Jü-lin se proti ní stěží postaví. Zadruhé, postavení tohoto byznysu mimo zákon by od úřadů vyžadovalo hledat jinou práci pro obchodníky a jelikož existuje ohromný přebytek zemědělské pracovní síly, vždy se najdou lidé ochotní obchodovat se psy, uvádí profesor. Třetí důvod pak spatřuje v tom, že je levnější zůstat pasivní a doufat, že odvětví odumře samo, namísto urychlování jeho konce.    

Zásah proti festivalu by také mohl vystavit úřady v Jü-linu nacionalistickým obviněním, že se sklánějí před západním kulturním imperialismem, zdůrazňuje expert. Vysvětluje, že festival ale pomohl posílit západní stereotypy o Číně a Číňanech a mnoho těch, kdo masakry psů v Jü-linu odmítají, vidí zemi jako nelítostnou a její obyvatele coby kulturní nositele nelidské krutosti. Nevěří, že soucit kdysi býval oficiální politikou čínské dynastické éry, zahrnoval vegetariánství a propouštění chovaných zvířat z milosti, uvádí Li. Dodává, že dávní čínští učenci tyto akce používali k ilustraci toho, jak může fungovat soucit.

"V čínský minulosti bylo psí maso považováno za nechutné. Když prodejci psího masa v Jü-linu začali svůj festival, aktivisté z Číny byli první, kdo protestoval," zdůrazňuje odborník s tím, že v čele táto kampaně stála čínská mládež a vzdělané městské vrstvy.

Občanská válka    

Značná krutost celého byznysu je podle profesora nepopiratelná. Psi jsou totiž kradeni, což způsobuje emocionální bolest jim samotným i okradeným rodinám, následně jsou dlouhé dny nacpáni v drátěných klecích na cestě, bez jídla a vody, poté často utrpí zranění, když je s klecemi házeno o zem při vykládání, shrnuje expert. Připomíná, že porážka probíhá před jinými živými psy, kteří mnohdy pojdou jen z přihlížení takové brutalitě.

Je rozšířeným tvrzením, že mučení má zajistit lépe chutnající maso, ale expertův výzkum zjistil, že mučení zvířat nebylo součástí byznysu vždy. "Nemáme čas mučit každého psa, jelikož jich musíme zabít mnoho, ještě než přijedou časní ranní zákazníci," cituje Li výpověď jednoho z prodejců z roku 2015. Doplňuje, že prodejci nejsou ve skutečnosti žádná monstra od narození, ale pouze otupělí, nevzdělaní a nešikovní jedinci, kteří tuto práci dělají, aby se uživili, nikoliv pro potěšení z mučení zvířat.

Čína kvůli psům v občanské válce, nadsazuje odborník. Konstatuje, že rychlá urbanizace mění hodnoty  Číňanů jako nikdy dříve a rozpad tradičních rodinných struktur, nástup populace jedináčků a stoupající počet osamocených seniorů činí ve městech z mazlíčků náhradní zdroj potěšení. Psi jsou vnímáni jako společníci, nikoliv jídlo, avšak pro obchodníky, prodejce a jejich zákazníky - většinou lidi vesnického původu - je odpor vůči konzumaci psího masa a festivalu útokem na důstojnost venkovanů a jejich životní styl, tvrdí Li.

Čínské obyvatelstvo nyní žije z 56% ve městech a tento trend bude neustále posilovat, tudíž venkovské hodnoty budou marginalizovány a poptávka po psím mase jednou skončí, myslí si profesor. Uzavírá tím, že zvládnutí této "občanské války" způsobem, který nenaruší sociální stabilitu v době aktuální rychlé transformace společnosti je těžkým úkolem pro čínskou vládu.            

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Psi Maso potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 7 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 8 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 13 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy