Napomohl milionům dolarů pro Severní Koreu, teď žije v americké Virginii. Sankce KLDR nepoškodí, tvrdí

Pchjongjang/Washington - Zběh ze Severní Koreje Ri Jong Ho v minulosti ve velkém financoval režim KLDR. Po čistkách, které provedl Kim Čong-un se však se svojí rodinou vydal přes Jižní Koreu do Spojených států. Podle jeho slov mají sankce uvalené na režim v Pchjongjangu mizivý účinek

Snahy poškodit Severní Koreu sankcemi ze strany mezinárodního společenství nemusí spolehlivě fungovat. Existuje totiž mnoho cest, jak je režim Kim Čong-una může obcházet. Domnívá se Severokorejec Ri Jong Ho. 

Sám totiž v rámci jedné takové cesty dlouhodobě fungoval. Téměř po třicet let stál za přísunem miliard dolarů diktátorskému režimu v Pchjongjangu a to i v období, kdy na Koreu kvůli jejímu nukleárnímu programu byly uvaleny první sankce. 

"Naše obchody a byznys nikdy bolestivě nezasáhly sankce. Namísto toho jsme provedli náš první jaderný test v roce 2006," říká Ri v rozhovoru pro The Washington Post. 

Riovi je devětapadesát let a jeho hlavní pracovní náplní bylo vydělávat peníze Severní Korey. On a jeho rodina v současnosti žijí v poklidné části americké Virginie. Ri totiž v roce 2014 zběhl do Jižní Koreje a o rok později se přestěhoval do USA. "Zvykl jsem si na sankce, které byly uvalené na severokorejský obchod, ale nikdy jsem nepocítil jejich dopad. Sankce byly povrchní," uvádí Ri.

 Zároveň popisuje, že byl schopný posílat miliony amerických dolarů do KLDR jednoduše tak, že předal tašku plnou dolarů kapitánovi lodě, která směřovala z čínského přístavu Dalian, kde Ri pracoval, do severokorejského přístavu Nampo. Jindy peníze předával vlakovému personálu na trati mezi zeměmi. V prvních devíti měsících roku 2014, kdy poté v říjnu zběhl, stihl do KLDR nasměrovat okolo deseti milionů dolarů. 

Spojené státy na KLDR vyvíjí tlak i pomocí sankcí přes dvě desetiletí. Ve svém úsilí spoléhají na pomoc Číny, která má s KLDR relativně pozitivní vztah. Uplatňování sankcí OSN ze strany Číny je však nejednoznačné. Čína se spíše snaží o zachování stability v KLDR.

Sankce nicméně neměly téměř žádný vliv na chování Severní Koreje. "I kdyby Čína, Rusko a Spojené státy plně spolupracovali ve věci sankcí, bude nemožné Severokorejce "zranit", říká Ri.

Finanční toky do Severní Koreje jsou nicméně zahaleny tajemstvím. USA uvalují čím dál tvrdší sankce a severokorejské společnosti se snaží odstřihnout od amerického finančnického systému a jen některé jsou vystaveny skutečnému vlivu USA.Washington se teď snaží od uprchlého Severokorejce zjistit co nejvíce poznatků.

Ri pracoval přes třicet let v "Kanceláři 39" v rámci operace severokorejské vládní Strany práce. Kancelář je již dlouhou dobu spojována jak s legálním obchodem, tak s nezákonnou činností, včetně padělání peněz a pašování drog. Ri pracoval jako ředitel lodní společnost a předsedal Korejské "Kumgang" skupině. To je společnost, která uzavřela dohodu s obchodníkem Sam Pa, a následně založili síť taxíků v Pchjongjangu. V roce 2002 byl oceněn titulem "hrdina pracujícího lidu" a žil pohodový život v Pchjongjangu. Mohl si užívat i takového luxusu, jako byla barevná televize a automobil. "Byl jsem velmi loajální Kim Čong-ilovi, a ten mě ocenil. Byl jsem boháč," vzpomíná Ri.

Jeho poslední úspěšnou činností v KLDR bylo rozběhnutí pobočky Dalian společnosti Daeheung, která se zabývala lodní dopravou a dovozem uhlí a mořských živočichů, ale také dovozem ropy. 

Ri změnil své stanovisko v roce 2014, kdy Kim Čong-un předtím zničehonic odstavil od moci svého strýce Janga Song Thaeka a odsoudil ho jako "zrádce všech dob" a následně ho nechal na konci roku 2013 popravit. Jang totiž dohlížel na ekonomickou spolupráci s Čínou, mnoho jeho spolupracovníků bylo zasaženo represemi a trest hrozil i Riově rodině. Ri se tedy rozhodl pro útěk k jižnímu sousedovi, odkud se svými dvěma dětmi a manželkou odešel. Jeho dvacetileté děti se chystají na vysokou školu. 

Odborníci říkají, že příchod Ri do Spojených států by mohl být požehnáním pro americké snahy o zničení Severní Koreje.

"Vždycky je užitečné, když zběh, navíc takový, který zná prostředí Kanceláře 39, a zřejmě jak její interní tak externí operace a může nám pomoci," sdělil pro deník Anthony Ruggiero, který pracuje na ministerstvu financí a má co mluvit o do tvorby mezinárodních sankcí. Spojené státy se teď usilovně snaží zjistit, jak Severní Korea spolupracuje s bankami v Číně, jejichž prostřednictvím zřejmě financuje své aktivity. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) The Washington Post peníze Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 40 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 48 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy