Situace je horší, než se myslelo. Vedra hrozící v Asii budou k nevydržení

Nejohroženějším regionem na planetě je kromě Východní Asie také oblast Perského zálivu. Pokud se nepřijmou žádná opatření k omezení dopadů klimatické změny, tamní státy a společnosti se postupně rozloží. Důvodem bude zejména zastavení zemědělské produkce v důsledku vysokých teplot a vlhkosti.

Nová studie vědeckého časopisu Science Advances varuje před dopady klimatické změny v Jižní Asii. Pokud světové společenství nepřijme žádné význačné opatření v boji s klimatickou změnou, teploty v jedné z nejhustěji osídlených částí planety stoupnou na takovou úroveň, která by pro lidstvo byla neobyvatelná.

Podle výzkumu vědců dojde v roce 2100 k takové situace, kdy celá čtyři procenta obyvatel Jižní Asie kvůli nadměrným teplotám a vlhkosti nebudou moci v dané části světa přežít. Pro 75 procent obyvatel budou nové podmínky velmi nebezpečné, i když ne takové, aby v nich nemohli přežít.

Nekontrolovatelný růst teploty bude mít za následek nárůst onemocnění a zdravotních komplikací, které vznikají z nadměrně vysokých teplot. Dopadem takového stavu bude také to, že dělníci a pracovníci nebudou moci vykonávat v tak ztížených klimatických podmínkách svou práci a ekonomika regionu i zemědělská produkce poklesne na kritickou mez.

„S narušením zemědělské produkce nebude vlna vedra to, co zabije lidi,“ říká autor studie Elfatih Eltahir, který působí jako profesor na Institutu Technologie v Massachusetts. „Produkce půjde dolů a potenciálně každý tak bude trpět,“ míní.

V současnosti trápí nadměrně vysoké teploty oblast Indie, Pákistánu a Bangladéše neblaze ovlivňují asi 15 procent obyvatelstva. V roce 2015 dokonce na následky extrémních vln veder zemřelo v téže oblasti 2 500 lidí. Scénář, ke kterému se schyluje, nicméně nemusí být nevyhnutelným. Státy musí dodržet závazky, které vyplývají z Pařížské klimatické dohody. V ní se zavazují, že přijmou opatření, která povedou k tomu, že teplota do roku 2100 nestoupne o víc než 2 stupně Celsia. K tomu by mělo vést zejména snížení produkce skleníkových plynů a emisí.

I když je Jižní Asie jedním z nejohroženějších regionů na planetě, ještě hůře na tom jsou státy v oblasti Perského zálivu, kde hrozí kolaps struktury tamních společností. Profesor Eltahir v roce 2015 ve své studii předpokládal, že podobné neobyvatelné teploty zasáhnou státy tohoto regionu také to do roku 2100.

 „Vybudovali jsme celou infrastrukturu regionu  pro podmínky určitých teplot, pokud teploty opravdu stoupnou, nemáme materiální kapacity na to se s tím vypořádat,“ sdělil pro deník Time Matthew Huber z Syracuse University.

Související

Češi se nechávají testovat na covid-19

S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty na Zemi může mít pro miliony lidí tragický dopad. V důsledku selhání termoregulace může nastat nebezpečí přehřátí či selhání organismu. Nejvíce ohrožení jsou farmáři z rozvojových zemí nebo stavební dělníci a lidé z továren, ale v současné době se riziko přehřátí týká i zaměstnanců nemocnic, kteří kvůli covid-19 musí nosit ochranné obleky.
Počasí

Oteplování se projevuje i v peněženkách Čechů, každý rok zaplatíme miliardy

Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku každoročně stojí vlny veder. Oteplování Země totiž nemá dopady jen na klimatické změny a zemědělství, ale přeneseně i na ekonomiku jako takovou. Kvůli suchu navíc v blízké budoucnosti hrozí, že se v Česku přestane dařit některým plodinám, a může dojít například ke zdražení piva nebo některých potravin. Porostou rovněž ceny za zdravotní péči a za energie.

Více souvisejících

oteplování globální oteplování Počasí věda

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy