Čínsko-americká válka na Korejském poloostrově: Statisíce mrtvých a největší porážka USA v historii

Psal se listopad 1950 a odstartovala první čínsko-americká válka. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Běžně se jí říká korejská válka. Tehdy zemřely stovky tisíc lidí a bylo to hlavně kvůli špatné komunikaci. Tvrdí to profesor historie a bezpečnosti Robert Farley. Proč válka vznikla a jaké měla dopady? Historický exkurz, jehož téma je dnes aktuálnější, než kdy dříve.

Zemřelo 36 000 Američanů, zhruba čtvrt milionů Číňanů a pokud můžeme věřit statistikám, zřejmě více, než půl milionu Korejců. Vysoká čísla. Spojené státy byly velmi překvapené, když zjistily, že jsou vlastně ve válce s Čínskou lidovou republikou, zemí, která o rok dříve vlastně ještě vůbec neexistovala. A tu válku prohrávají. Ofenziva OSN vedená Američany byla zastavena a USA utrpěly jednu z největších porážek ve své vojenské historii.

Jak to začalo?

V raných 50. letech ještě nebyla politika studené války zatvrdlá do dvou nepřátelských bloků. Jejich okraje však už byly viditelné. Sověti dlouhodobě pracovali na ovládnutí východní Evropy a komunismus v Číně zažil postupné vítězství. Svět byl připraven na bipolární rozdělení světa. A právě tato myšlenka hnala Washington k eskalaci konfliktu na Korejském poloostrově a masivní invazi.

V té době panovalo v USA velké napětí ohledně pádu Čínské republiky (předchozí politické zřízení v Číně, které fungovalo mezi lety 1912 a 1949, pozn. red.). Vláda tehdy ignorovala slova expertů, kteří doporučovali spíše opatrnost. Došlo k podcenění nejen schopností Pekingu, ale i k podcenění komplexních vztahů mezi Ruskem, Čínou a KLDR. USA je vnímaly jako jednotný blok, ačkoliv to tak nebylo ani zdaleka.

Na operační úrovni si americké síly nevšimly varovných signálů čínské intervence. Nepochopily důležitost, jakou má pro Peking Severní Korea důležitost v roli "nárazníku" a už vůbec neodhadly, jakou mají Číňané k dispozici sílu. Z druhé světové války měly zkušenosti s armádou předchozího čínského režimu, která neudělala mnoho pro to, aby si vysloužila respekt. To se však rychle změnilo. 

Průběh

Čínská lidová osvobozenecká armáda si byla vědomá síly amerického letectva i efektivity jejich dělostřelectva a obrnění. Proto se snažila využívat hybridní záškodnickou taktiku (insurgency, pozn. red.), která jí už tak dobře posloužila v čínské občanské válce. To mimo jiné znamenalo malé a lehké formace, uzpůsobené k pohybu a útoku v noci (a tím i vyhnutí se americké palebné síle a letectvu). Tato taktika umožnila dokonalé využití momentu překvapení. Američané neměli tušení co se děje, dokud už nebylo příliš pozdě a museli se stáhnout.

Samotní Američané také spoléhali na minulost a využívali taktiky (a často i zbraně) z druhé světové války. Na samotném začátku je Severní Korea zaskočila, ale v době čínské proti-ofenzívy už byli vybavení mobilními ozbrojenými jednotkami a používali kombinované vojenské taktiky. I díky tomu způsobili Číňanům masivní ztráty i přes to, že ztratili velké kusy území.

Lekce a dědictví konfliktu

Zřejmě nejdůležitějším dědictvím "první čínsko-americké války" je stále pokračující rozdělení Korejského poloostrova.Vztahy mezi Soulem, Washingtonem, Pekingem a Pchjongjangem se za více než půl století výrazně změnily, ale konflikt je stále ve jakémsi zmraženém, konzervovaném stavu aktivní. Nikdy nebylo podepsáno příměří.

I přes změny zůstávají některé problémy stejné. Číně možná pomalu dochází trpělivost se svým severokorejským "chráněncem" a Jižní Korea je mnohem silnější a bohatší, než kdy dříve. Bezpečnost a prosperita Jihokorejců je však sousedy z KLDR ohrožována i nadále a výhrůžky režimu Kim Čong-una stále nese Čína s určitou nelibostí.

Čína i USA si válku každý pamatují jinak. Pro Spojené státy je to historická podivnost - válka bojovaná za spravedlnost, ale bez uspokojivého řešení. Většina jejich paměti už dnes přežívá snad jedině v seriálu M.A.S.H, který však stejně sloužil spíše jako vyjádření veřejnosti a médií k Vietnamu. A i tato vzpomínka už pomalu bledne.

Pro Čínu reprezentuje korejská válka pozoruhodné vítězství nad imperialismem. Představilo to světu komunistický režim ve velkém stylu. Zároveň to však zamrazilo čínsko-americké vztahy na dlouhá desetiletí a tím i ovlivnilo světový ekonomický vývoj.

A největší lekcí ze všech bylo mizerné ukončení války. Základní strategické problémy byly jasné velmi rychle, i přesto se válka táhla další dva roky. Mezi Washingtonem a Pekingem probíhala velmi špatná komunikace a obě dvě strany měly strach ze ztráty reputace. Společně s řadou menších problémů (jako výměna válečných vězňů) byla válka zbytečně prodlužována. 

Ponaučení?

Na korejské válce nebylo nic dobrého, dokonce ani "mír", který po ní zavládl a jehož následky vstřebává svět dodnes. Zkušenost by měla sloužit jako temná lekce pro zákonodárce z USA i z Číny. Korejská válka nevznikla náhodou, ale špatná komunikace i odhad z obou stran ji naprosto zbytečně prodlužovala a prohlubovala. Nezbývá, než doufat, že v blízké budoucnosti nedojde na slova o tom, že historie se opakuje. 

Související

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Čína USA (Spojené státy americké) Korejská válka válka

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy