Čínsko-americká válka na Korejském poloostrově: Statisíce mrtvých a největší porážka USA v historii

Psal se listopad 1950 a odstartovala první čínsko-americká válka. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Běžně se jí říká korejská válka. Tehdy zemřely stovky tisíc lidí a bylo to hlavně kvůli špatné komunikaci. Tvrdí to profesor historie a bezpečnosti Robert Farley. Proč válka vznikla a jaké měla dopady? Historický exkurz, jehož téma je dnes aktuálnější, než kdy dříve.

Zemřelo 36 000 Američanů, zhruba čtvrt milionů Číňanů a pokud můžeme věřit statistikám, zřejmě více, než půl milionu Korejců. Vysoká čísla. Spojené státy byly velmi překvapené, když zjistily, že jsou vlastně ve válce s Čínskou lidovou republikou, zemí, která o rok dříve vlastně ještě vůbec neexistovala. A tu válku prohrávají. Ofenziva OSN vedená Američany byla zastavena a USA utrpěly jednu z největších porážek ve své vojenské historii.

Jak to začalo?

V raných 50. letech ještě nebyla politika studené války zatvrdlá do dvou nepřátelských bloků. Jejich okraje však už byly viditelné. Sověti dlouhodobě pracovali na ovládnutí východní Evropy a komunismus v Číně zažil postupné vítězství. Svět byl připraven na bipolární rozdělení světa. A právě tato myšlenka hnala Washington k eskalaci konfliktu na Korejském poloostrově a masivní invazi.

V té době panovalo v USA velké napětí ohledně pádu Čínské republiky (předchozí politické zřízení v Číně, které fungovalo mezi lety 1912 a 1949, pozn. red.). Vláda tehdy ignorovala slova expertů, kteří doporučovali spíše opatrnost. Došlo k podcenění nejen schopností Pekingu, ale i k podcenění komplexních vztahů mezi Ruskem, Čínou a KLDR. USA je vnímaly jako jednotný blok, ačkoliv to tak nebylo ani zdaleka.

Na operační úrovni si americké síly nevšimly varovných signálů čínské intervence. Nepochopily důležitost, jakou má pro Peking Severní Korea důležitost v roli "nárazníku" a už vůbec neodhadly, jakou mají Číňané k dispozici sílu. Z druhé světové války měly zkušenosti s armádou předchozího čínského režimu, která neudělala mnoho pro to, aby si vysloužila respekt. To se však rychle změnilo. 

Průběh

Čínská lidová osvobozenecká armáda si byla vědomá síly amerického letectva i efektivity jejich dělostřelectva a obrnění. Proto se snažila využívat hybridní záškodnickou taktiku (insurgency, pozn. red.), která jí už tak dobře posloužila v čínské občanské válce. To mimo jiné znamenalo malé a lehké formace, uzpůsobené k pohybu a útoku v noci (a tím i vyhnutí se americké palebné síle a letectvu). Tato taktika umožnila dokonalé využití momentu překvapení. Američané neměli tušení co se děje, dokud už nebylo příliš pozdě a museli se stáhnout.

Samotní Američané také spoléhali na minulost a využívali taktiky (a často i zbraně) z druhé světové války. Na samotném začátku je Severní Korea zaskočila, ale v době čínské proti-ofenzívy už byli vybavení mobilními ozbrojenými jednotkami a používali kombinované vojenské taktiky. I díky tomu způsobili Číňanům masivní ztráty i přes to, že ztratili velké kusy území.

Lekce a dědictví konfliktu

Zřejmě nejdůležitějším dědictvím "první čínsko-americké války" je stále pokračující rozdělení Korejského poloostrova.Vztahy mezi Soulem, Washingtonem, Pekingem a Pchjongjangem se za více než půl století výrazně změnily, ale konflikt je stále ve jakémsi zmraženém, konzervovaném stavu aktivní. Nikdy nebylo podepsáno příměří.

I přes změny zůstávají některé problémy stejné. Číně možná pomalu dochází trpělivost se svým severokorejským "chráněncem" a Jižní Korea je mnohem silnější a bohatší, než kdy dříve. Bezpečnost a prosperita Jihokorejců je však sousedy z KLDR ohrožována i nadále a výhrůžky režimu Kim Čong-una stále nese Čína s určitou nelibostí.

Čína i USA si válku každý pamatují jinak. Pro Spojené státy je to historická podivnost - válka bojovaná za spravedlnost, ale bez uspokojivého řešení. Většina jejich paměti už dnes přežívá snad jedině v seriálu M.A.S.H, který však stejně sloužil spíše jako vyjádření veřejnosti a médií k Vietnamu. A i tato vzpomínka už pomalu bledne.

Pro Čínu reprezentuje korejská válka pozoruhodné vítězství nad imperialismem. Představilo to světu komunistický režim ve velkém stylu. Zároveň to však zamrazilo čínsko-americké vztahy na dlouhá desetiletí a tím i ovlivnilo světový ekonomický vývoj.

A největší lekcí ze všech bylo mizerné ukončení války. Základní strategické problémy byly jasné velmi rychle, i přesto se válka táhla další dva roky. Mezi Washingtonem a Pekingem probíhala velmi špatná komunikace a obě dvě strany měly strach ze ztráty reputace. Společně s řadou menších problémů (jako výměna válečných vězňů) byla válka zbytečně prodlužována. 

Ponaučení?

Na korejské válce nebylo nic dobrého, dokonce ani "mír", který po ní zavládl a jehož následky vstřebává svět dodnes. Zkušenost by měla sloužit jako temná lekce pro zákonodárce z USA i z Číny. Korejská válka nevznikla náhodou, ale špatná komunikace i odhad z obou stran ji naprosto zbytečně prodlužovala a prohlubovala. Nezbývá, než doufat, že v blízké budoucnosti nedojde na slova o tom, že historie se opakuje. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Čína USA (Spojené státy americké) Korejská válka válka

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy