Čínsko-americká válka na Korejském poloostrově: Statisíce mrtvých a největší porážka USA v historii

Psal se listopad 1950 a odstartovala první čínsko-americká válka. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Běžně se jí říká korejská válka. Tehdy zemřely stovky tisíc lidí a bylo to hlavně kvůli špatné komunikaci. Tvrdí to profesor historie a bezpečnosti Robert Farley. Proč válka vznikla a jaké měla dopady? Historický exkurz, jehož téma je dnes aktuálnější, než kdy dříve.

Zemřelo 36 000 Američanů, zhruba čtvrt milionů Číňanů a pokud můžeme věřit statistikám, zřejmě více, než půl milionu Korejců. Vysoká čísla. Spojené státy byly velmi překvapené, když zjistily, že jsou vlastně ve válce s Čínskou lidovou republikou, zemí, která o rok dříve vlastně ještě vůbec neexistovala. A tu válku prohrávají. Ofenziva OSN vedená Američany byla zastavena a USA utrpěly jednu z největších porážek ve své vojenské historii.

Jak to začalo?

V raných 50. letech ještě nebyla politika studené války zatvrdlá do dvou nepřátelských bloků. Jejich okraje však už byly viditelné. Sověti dlouhodobě pracovali na ovládnutí východní Evropy a komunismus v Číně zažil postupné vítězství. Svět byl připraven na bipolární rozdělení světa. A právě tato myšlenka hnala Washington k eskalaci konfliktu na Korejském poloostrově a masivní invazi.

V té době panovalo v USA velké napětí ohledně pádu Čínské republiky (předchozí politické zřízení v Číně, které fungovalo mezi lety 1912 a 1949, pozn. red.). Vláda tehdy ignorovala slova expertů, kteří doporučovali spíše opatrnost. Došlo k podcenění nejen schopností Pekingu, ale i k podcenění komplexních vztahů mezi Ruskem, Čínou a KLDR. USA je vnímaly jako jednotný blok, ačkoliv to tak nebylo ani zdaleka.

Na operační úrovni si americké síly nevšimly varovných signálů čínské intervence. Nepochopily důležitost, jakou má pro Peking Severní Korea důležitost v roli "nárazníku" a už vůbec neodhadly, jakou mají Číňané k dispozici sílu. Z druhé světové války měly zkušenosti s armádou předchozího čínského režimu, která neudělala mnoho pro to, aby si vysloužila respekt. To se však rychle změnilo. 

Průběh

Čínská lidová osvobozenecká armáda si byla vědomá síly amerického letectva i efektivity jejich dělostřelectva a obrnění. Proto se snažila využívat hybridní záškodnickou taktiku (insurgency, pozn. red.), která jí už tak dobře posloužila v čínské občanské válce. To mimo jiné znamenalo malé a lehké formace, uzpůsobené k pohybu a útoku v noci (a tím i vyhnutí se americké palebné síle a letectvu). Tato taktika umožnila dokonalé využití momentu překvapení. Američané neměli tušení co se děje, dokud už nebylo příliš pozdě a museli se stáhnout.

Samotní Američané také spoléhali na minulost a využívali taktiky (a často i zbraně) z druhé světové války. Na samotném začátku je Severní Korea zaskočila, ale v době čínské proti-ofenzívy už byli vybavení mobilními ozbrojenými jednotkami a používali kombinované vojenské taktiky. I díky tomu způsobili Číňanům masivní ztráty i přes to, že ztratili velké kusy území.

Lekce a dědictví konfliktu

Zřejmě nejdůležitějším dědictvím "první čínsko-americké války" je stále pokračující rozdělení Korejského poloostrova.Vztahy mezi Soulem, Washingtonem, Pekingem a Pchjongjangem se za více než půl století výrazně změnily, ale konflikt je stále ve jakémsi zmraženém, konzervovaném stavu aktivní. Nikdy nebylo podepsáno příměří.

I přes změny zůstávají některé problémy stejné. Číně možná pomalu dochází trpělivost se svým severokorejským "chráněncem" a Jižní Korea je mnohem silnější a bohatší, než kdy dříve. Bezpečnost a prosperita Jihokorejců je však sousedy z KLDR ohrožována i nadále a výhrůžky režimu Kim Čong-una stále nese Čína s určitou nelibostí.

Čína i USA si válku každý pamatují jinak. Pro Spojené státy je to historická podivnost - válka bojovaná za spravedlnost, ale bez uspokojivého řešení. Většina jejich paměti už dnes přežívá snad jedině v seriálu M.A.S.H, který však stejně sloužil spíše jako vyjádření veřejnosti a médií k Vietnamu. A i tato vzpomínka už pomalu bledne.

Pro Čínu reprezentuje korejská válka pozoruhodné vítězství nad imperialismem. Představilo to světu komunistický režim ve velkém stylu. Zároveň to však zamrazilo čínsko-americké vztahy na dlouhá desetiletí a tím i ovlivnilo světový ekonomický vývoj.

A největší lekcí ze všech bylo mizerné ukončení války. Základní strategické problémy byly jasné velmi rychle, i přesto se válka táhla další dva roky. Mezi Washingtonem a Pekingem probíhala velmi špatná komunikace a obě dvě strany měly strach ze ztráty reputace. Společně s řadou menších problémů (jako výměna válečných vězňů) byla válka zbytečně prodlužována. 

Ponaučení?

Na korejské válce nebylo nic dobrého, dokonce ani "mír", který po ní zavládl a jehož následky vstřebává svět dodnes. Zkušenost by měla sloužit jako temná lekce pro zákonodárce z USA i z Číny. Korejská válka nevznikla náhodou, ale špatná komunikace i odhad z obou stran ji naprosto zbytečně prodlužovala a prohlubovala. Nezbývá, než doufat, že v blízké budoucnosti nedojde na slova o tom, že historie se opakuje. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Čína USA (Spojené státy americké) Korejská válka válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy