Kim Čong-una baví sledovat "hloupé chování Yankees" a na Guam proto nevystřelil

Pchjongjang/Guam - Korejský diktátor se rozhodl nedodržet svou výhrůžku ohledně testování raket poblíž amerického ostrova Guam. Údajně řekl, že chce ještě chvilku sledovat hloupé chování Američanů. Poté, co si znepřátelené země vyměnily výhrůžky, je to první krok, který naznačuje možnou deeskalaci napětí. Informoval o tom server NPR.

Korejský vůdce Kim Čong-un přehodnotil své plány dštít "všudypřítomný oheň" kolem amerického území na ostrově Guam. Severokorejci si sami stanovili datum testu na polovinu srpna. Kim však prý navštívil armádu, vyslechl si plán a nakonec se rozhodl nedat rozkaz k odpálení. Údajně řekl, že raději "by chtěl ještě chvíli sledovat hloupé a stupidní chování Yankees." (Yankee je přezdívka označující obyvatele USA - pozn. red.)

Diktátor zároveň varoval Američany, že by neměli testovat sebekontrolu KLDR. Americké letecké i námořní síly jsou v pohotovosti od chvíle, kdy bylo území kolem ostrova jmenováno jako potenciální cíl demonstrace severokorejských raket. Guam je domovem 160 000 obyvatel.

To, že v očekávaném termínu nedošlo k testu, by mohlo zmírnit napětí, které v posledních týdnech eskalovalo, když si americký prezident Trump vyměnil hrozby se zástupci KLDR. Minulý týden Trump řekl: „Vojenská řešení jsou plně připravená, nabitá a namířená. Pro případ, že by Severní Korea jednala nerozumně.“

Jihokorejský prezident Moon Jae-in uvedl, že jeho národ udělá "vše v jeho moci", aby zabránil propuknutí násilí na Korejském poloostrově. Ve své řeči na Den osvobození (den, kdy Korejci oslavují konec japonské nadvlády) zdůraznil, že bez souhlasu Jižní Korey nemůže žádná země podniknout vojenskou akci.

Podle zástupce guamského guvernéra Raye Tenoria je ještě příliš brzo na odhady, zda se už situace zcela uklidnila. „Ale jsme rádi, že rétorika je klidnější,“ řekl Tenorio. „Úroveň hrozby se nemění, ale jsme rádi, že Kim Čong-un ustoupil,“ komentoval poradce pro vnitřní bezpečnost Guamu George Charfauros.

Reportérka portálu NPR Elise Hu ze Soulu uvedla: „V pondělí uvedl americký ministr obrany, že pokud budou severokorejské rakety vyhodnoceny jako hrozba pro Guam, 'hra začíná'. Jiní členové Trumpovy administrativy, jako třeba ministr zahraničí Rex Tillerson, se snaží spíše tlačit směrem k diplomatickému řešení situace.“

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un USA (Spojené státy americké) ostrov Guam

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

včera

RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?

Na streamovací platformě Canal+ můžete zhlédnout českou minisérii Dcera národa, která se ve svěžím formátu navrací k životu Zdenky Havlíčkové – dcery takřka mytologizovaného literáta Karla Havlíčka Borovského.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy