Kim Čong-una baví sledovat "hloupé chování Yankees" a na Guam proto nevystřelil

Pchjongjang/Guam - Korejský diktátor se rozhodl nedodržet svou výhrůžku ohledně testování raket poblíž amerického ostrova Guam. Údajně řekl, že chce ještě chvilku sledovat hloupé chování Američanů. Poté, co si znepřátelené země vyměnily výhrůžky, je to první krok, který naznačuje možnou deeskalaci napětí. Informoval o tom server NPR.

Korejský vůdce Kim Čong-un přehodnotil své plány dštít "všudypřítomný oheň" kolem amerického území na ostrově Guam. Severokorejci si sami stanovili datum testu na polovinu srpna. Kim však prý navštívil armádu, vyslechl si plán a nakonec se rozhodl nedat rozkaz k odpálení. Údajně řekl, že raději "by chtěl ještě chvíli sledovat hloupé a stupidní chování Yankees." (Yankee je přezdívka označující obyvatele USA - pozn. red.)

Diktátor zároveň varoval Američany, že by neměli testovat sebekontrolu KLDR. Americké letecké i námořní síly jsou v pohotovosti od chvíle, kdy bylo území kolem ostrova jmenováno jako potenciální cíl demonstrace severokorejských raket. Guam je domovem 160 000 obyvatel.

To, že v očekávaném termínu nedošlo k testu, by mohlo zmírnit napětí, které v posledních týdnech eskalovalo, když si americký prezident Trump vyměnil hrozby se zástupci KLDR. Minulý týden Trump řekl: „Vojenská řešení jsou plně připravená, nabitá a namířená. Pro případ, že by Severní Korea jednala nerozumně.“

Jihokorejský prezident Moon Jae-in uvedl, že jeho národ udělá "vše v jeho moci", aby zabránil propuknutí násilí na Korejském poloostrově. Ve své řeči na Den osvobození (den, kdy Korejci oslavují konec japonské nadvlády) zdůraznil, že bez souhlasu Jižní Korey nemůže žádná země podniknout vojenskou akci.

Podle zástupce guamského guvernéra Raye Tenoria je ještě příliš brzo na odhady, zda se už situace zcela uklidnila. „Ale jsme rádi, že rétorika je klidnější,“ řekl Tenorio. „Úroveň hrozby se nemění, ale jsme rádi, že Kim Čong-un ustoupil,“ komentoval poradce pro vnitřní bezpečnost Guamu George Charfauros.

Reportérka portálu NPR Elise Hu ze Soulu uvedla: „V pondělí uvedl americký ministr obrany, že pokud budou severokorejské rakety vyhodnoceny jako hrozba pro Guam, 'hra začíná'. Jiní členové Trumpovy administrativy, jako třeba ministr zahraničí Rex Tillerson, se snaží spíše tlačit směrem k diplomatickému řešení situace.“

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un USA (Spojené státy americké) ostrov Guam

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy