Počet mrtvých po záplavách v jižní Asii přesáhl 800, miliony lidí jsou v ohrožení

Dillí - Záplavy v jižní Asii způsobené monzunovými dešti si vyžádaly už přes 800 mrtvých a přes milion lidí muselo kvůli stoupající vodní hladině opustit své domovy.

Ještě v sobotu se hovořilo o 600 obětech, ale indické a bangladéšské úřady nalezly ve svých zemích v neděli další mrtvé.

V Bangladéši již zemřelo nejméně 115 lidí, zasaženo povodněmi je asi šest milionů obyvatel této země. V Nepálu bylo potvrzeno 141 mrtvých a záplavy postihly nejméně pětinu obyvatelstva. Letos jsou podle OSN nejhorší za posledních 15 let.

Ve východoindickém státě Bihár, který sousedí s Nepálem, zahynulo podle nové bilance 253 lidí, téměř půl milionu jich muselo vyhledat útočiště v nouzových táborech. Řádění živlu jev této oblasti nejhorší od roku 2008, do záchranných prací bylo nasazeno 10.000 záchranářů a vojáků.

Záplavy tam postihly deset milionů lidí, zničily úrodu a silnice a způsobily přerušení dodávek elektřiny. Sousední stát Uttarpradéš hlásí 69 mrtvých a dva miliony zasažených záplavami.

Dalším silně postiženým státem je Ásám, který hraničí s Bangladéšem. V Ásámu počet obětí vystoupil podle nejnovějších informací na nejméně 180. Oběti jsou hlášeny také z indických států Arunáčalpradéš, Manípur a Nágsko.

Související

Povodně, ilustrační foto

Indie se potýká s koronavirem i záplavami, přes milion lidí muselo opustit domov

Povodně přicházející každoročně s monzunovými dešti zaplavily rozsáhlé oblasti hustě obydlené východní Indie a donutily více než milion lidí opustit domovy. Země se zároveň potýká s velkými denními nárůsty počtu případů koronavirové nákazy a dnes ohlásila rekordní počet zemřelých, citovaly agentury AP a Reuters prohlášení indických úřadů.

Více souvisejících

Povodně v Indii nepál Bangladéš Indie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy