Pchjongjang - Napětí mezi Severní Koreou a USA bylo velkým tématem letošního léta a zdá se, že vyostřené vztahy mezi vůdcem KLDR Kim Čong-unem a americkým prezidentem Trumpem neochladnou ani se začátkem podzimu. Přečtěte si velké shrnutí toho, co se vlastně děje, a jak by vypadal případný konflikt.
Severní Korea v neděli otestovala vodíkovou bombu a opět zvedla napětí a strach z toho, že se Pchjongjang blíží k vyrobení jaderné zbraně, která by mohla mimo jiné zasáhnout třeba i Spojené státy. Nejsilnější zbraň, kterou KLDR zatím otestovala, má odhadovanou sílu mezi 50 a 120 kilotunami. V porovnání bomba, která v roce 1945 dopadla na Hirošimu a instantně zabila 80 000, měla pouhých 15 kilotun. Tady jsou nejdůležitější otázky a odpovědi ohledně možného konfliktu.
Proč otestovala Severni Korea nukleární bombu?
Jaderná zbraň je mechanismus, kterým si isolovaný diktátorský režim bez přátel a jiného vlivu může s jistotou zařídit přežití. Mnoho expertů věří, že Severní Korea by nikdy nepoužila jadernou zbraň jako první. Kim Čong-Un staví vysoko na žebříček priorit zachování své rodinné dynastie a režimu. Ví, že použití jaderné zbraně by zahájilo konflikt, který jeho země nemůže vyhrát.
Mladý vůdce však zároveň touží po mezinárodním uznání. A jaderný arzenál je jednou z jistých cest k rozdělení globální komunity a upoutání pozornosti. „Severokorejští vůdci ví, že mrtvoly peníze nepotřebují. A věří, že bez nukleárních zbraní, jako by byli mrtví,“ napsal pro CNN profesor na jihokorejské Kookmin University Andrei Lankov.
Půjde Amerika do války?
Americký ministr obrany James Mattis varoval, že přijde "masivní vojenská odpověď" na jakoukoliv vojenskou hrozbu KLDR proti Spojeným státům. Když v neděli ráno odcházel Donald Trump z kostela, někdo se ho zeptal, zda by byl schopen útoku na Severní Koreu. Prezident odpověděl: „Uvidíme.“
V pondělí spustila Jižní Korea přehlídku své vojenské síly a simulovala útok na severokorejská jaderná testovací místa. Soul také uvedl, že USA jsou připraveny ho vojensky podpořit. Ačkoliv však mají Američané mnohem větší palebnou sílu, experti věří, že jakýkoliv jejich útok ne KLDR by vystavil velkému nebezpečí její sousedy - Jižní Koreu a Japonsko. Riziko takové operace je proto nepředstavitelně vysoké.
Co se stane, pokud Kim zaútočí?
Pokud by Severní Korea zaútočila jako první - jako když minulý měsíc vyhrožovala útokem na vody kolem ostrova Guam - existuje hned několik linií obrany. Jednou z nich je protiraketový obranný systém THAAD, který má za úkol sestřelit rakety krátkého a středního doletu. Dále je tu systém Aegis, který funguje na lodích a dokáže zároveň sledovat a zachytit až 100 raket najednou.
Analytici přirovnávají tyto systémy ke kulce, která sestřelí jinou kulku. Teoreticky by měly být schopni sestřelit jakoukoliv raketu, aniž by musela detonovat jaderná nálož. Jediným rizikem by mohla být radiace.
Jaké další možnosti řešení máme, když ne válku?
V podstatě už jen dvě: sankce a nebo vyjednávání. Rada bezpečnosti OSN se snažila oslabit severokorejský jaderný program již déle, než 10 let. A jen s malým účinkem. Na krizovém setkání rady v New Yorku uvedl americký zástupce Nikki Haley, že severokorejský vůdce „si říká o válku“. Haley dále uvedl, že hlasování o odpovědi na jaderný test bude na pořadu dne příští týden.
Jenže ono už se není moc na co zaměřit. Jedním z posledním možných cílů sankcí by mohla být surová ropa. A zatímco při kampani Trump sliboval, že si s Kimem popovídá (podle svých slov nad dobrým burgerem), v úřadu zatím hovoří spíše tvrdě. Na sociální síti Twitter zřejmě možnost vyjednávání vyloučil slovy „povídání není řešením“.
Někteří analytikové tvrdí, že Američané by měli ustoupit od svého požadavku na zahájení vyjednávání - totiž že by se KLDR měla kompletně vzdát jaderného programu. Prý by v současnosti bylo diplomatičtějším řešením situaci "zmrazit". Tedy sednout si k vyjednávacímu stolu pod podmínkou, že ačkoliv si Pchjongjang zbraně nechá, přestane vyrábět a testovat nové.
„Je to výběr mezi špatnou a ještě horší variantou. Jenže všechny ostatní varianty kromě zmražení jsou vážně horší,“ upozornil Lankov.
Kdo by mohl pomoci?
Trump opakovaně podněcoval Čínu, aby si dala do pořádku svého "zlobivého souseda", ale mnoho analytiků nesdílí jeho optimismus, že by Číňané mohli, měli nebo chtěli mít takový vliv na situaci. Ačkoliv Čína dlouhodobě podporuje sankce OSN proti KLDR, sama příliš aktivity proti Kimovo režimu nevyvíjí.
Čína opakovaně tvrdí, že pouze sankce nestačí. Společně s Ruskem přesvědčují Američany a Jihokorejce, že je na čase zastavit vojenská cvičení výměnou za zastavení severokorejského jaderného programu. Návrh, který Haley označil za "urážlivý".
The United States is considering, in addition to other options, stopping all trade with any country doing business with North Korea.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3. září 2017
Prezident Donald Trump také v neděli uvedl, že Amerika mimo jiné uvažuje zastavení obchodování s jakoukoliv zemí, která má obchodní vazby na Severní Koreu.
„Ačkoliv v to Washington doufá, Čína není schopná vyřešit problém jménem KLDR. Bez ohledu na to, jak často na tom bude Trump a jeho lidé trvat,“ uvedla pro profesorka a expertka na vládu z univerzity v Dartmouthu Jennifer Lind.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Korejská válka
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 36 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák