Čína chce vyčistit planetu. Podle odborníků má naději

Peking - Největší trh s automobily na světě chystá razantní změnu. Málo která města jsou na tom s ovzduším tak bídně jako Čína, kde smog zahaluje už všechno. Jenže vláda to nechce nechat jen tak. Náměstek ministra průmyslu novinářům řekl, že země vypracovává plán na to, kdy bude nejvhodnější zakázat prodej nových aut na benzín a naftu.

Podobný plán chystá i Francie a Velká Británie, nápad by chtěli uskutečnit do roku 2040. Čínští výrobci aut se přitom snaží držet krok, ještě před oficiálním nařízením země společnost Volvo prohlásila, že od roku 2019 budou mít všechna nová auta jen elektrický pohon. Jejich ambiciózní plán by chtěl dosáhnout milion prodaných kusů do roku 2025.

Jenže čínští politici se nezaměřili jen na auta. Chystají soubor opatření, které se dotkne nadnárodních firem vyrábějící v Číně i jednotlivců. Vláda nechává zpracovávat sérii studií, které mají ukázat na nejzávažnější problémy a nabídnout jejich řešení. Veřejnost ještě neví, čeho všeho se nové zákony dotknout, s jejich předběžným návrhem se však seznámil už právník, ekolog a zenový buddhista James Thornton.

Právníka si dnes může najmout každý, pokud na něho nemáte, stát vám obhájce stejně přidělí. James Thornton zastupuje největšího klienta na světě - planetu Zemi, jeho specialitou jsou soudní tahanice se zeměmi, které se nějakým způsobem provinili vůči přírodě. O Thorntovi se říká, že ještě nikdy ekologický spor neprohrál.

Poprvé do Pekingu zavítal v roce 2014, kdy měl na programu žaloby na společnosti znečišťující životní prostředí. Tehdy spolupracoval s čínskými politiky, a ti ho seznámili s konceptem "ekologické civilizace". Podle jeho vlastních slov se jedná o nejlepší státní plán na očistu planety, jaký kdy četl. "Čelíme ekologické katastrofě, ale Číňané to myslí vážně. Jsou připravení změnit i svou ústavu k tomu, aby šel plán zrealizovat."

Osmnáct měsíců pak strávil Thornton ve společnosti čínských odborníků, aby společně vypracovali právní strukturu pro "ekologickou civilizaci". Plán by se měl týkat všech oblastí hospodářství, zemědělství a průmyslu. "Předtím, než jsem do Číny přišel, slyšel jsem mnohé o tom, jak zde nefunguje demokracie, problémy mají s dodržováním lidských práv. Musím těm zvěstem dát za pravdu. Jenže demokracie, jak ji známe na západě, planetu nezachrání," tvrdí právník. "Občané USA si navíc do čela zvolili někoho, kdo ekologii nerozumí."

Podle Thorntona se na západě příliš hledí na výdaje, že zelená politika by byla finančně náročná. Politici taky problém dostatečně nereflektují, protože mezi voliči je jen malý zájem o ekologii. V Číně to funguje jinak, tady stačí, aby někdo nahoře řekl, že odteď to bude jinak a všichni ho budou následovat. Čínská vláda zatím detaily návrhu tají, dokud nebudou všechny studie dokončené. Podle Jamese Thorntona to bude však velký krok k tomu, jak zachránit planetu pro budoucí generace.

Související

lesy Komentář

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

Více souvisejících

Ekologie Čína Příroda

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

StarDance představila letošní porotu. Prohlédněte si galerii

Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty

Hvězdné účastníky letošní řady StarDance už známe, ale představování důležitých lidí pokračuje. Česká televize konkrétně odhalila nové složení poroty. Televizní diváci očekávali, že bude tříčlenná. Nakonec je to ale jinak. Mezi porotci se objeví jeden nováček. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační foto

Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla

Evropská letiště čelí hrozbě, která by mohla ochromit nadcházející letní prázdninovou sezónu. Pokud se v příštích třech týdnech nepodaří obnovit stabilní dodávky ropy přes Hormuzský průliv, hrozí podle odborníků systémový nedostatek leteckého paliva v celé Evropské unii. Varování přichází v době, kdy jsou globální energetické trhy otřeseny válečným konfliktem mezi USA, Izraelem a Íránem.

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá

Budoucnost financování českých veřejnoprávních médií je v těchto dnech hlavním tématem jednání v Nostickém paláci. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v pátek sešel s generálním ředitelem České televize Hynkem Chudárkem a následně i s šéfem Českého rozhlasu Reném Zavoralem. Předmětem diskusí byl vládní záměr zrušit koncesionářské poplatky a převést financování obou institucí přímo pod státní rozpočet.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní

Spojené státy jsou připraveny nabídnout Íránu „otevřenou náruč“, pokud bude při nadcházejících diplomatických jednáních postupovat v dobré víře. Před svým odletem do Pákistánu to prohlásil americký viceprezident JD Vance. Zároveň však Teherán varoval, že pokud se pokusí s Washingtonem manipulovat, Spojené státy na takové jednání nebudou reagovat vstřícně. Vance zdůraznil, že od prezidenta Donalda Trumpa obdržel jasné pokyny pro diskusi, která má za cíl ukončit aktuální konflikt.

včera

Ilustrační foto

Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend

Ministerstvo financí přistoupilo k další aktualizaci cenových stropů pro pohonné hmoty, které budou platit na celém území České republiky od soboty 11. dubna až do pondělní půlnoci. Toto opatření vychází z vládního rozhodnutí, jehož hlavním cílem je ochránit řidiče před extrémními cenovými výkyvy na trhu. Stát se tímto krokem snaží tlumit dopady celosvětového růstu cen ropy a zajistit stabilitu u tuzemských čerpacích stanic.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu

Donald Trump nyní sklízí „hořké plody“ svého mylného přesvědčení, že svržení íránského režimu bude stejně snadné jako blesková operace ve Venezuele. Podle Johna Feeleyho, uznávaného bývalého diplomata a někdejšího velvyslance v Panamě, se americký prezident nechal ukolébat lednovým úspěchem, kdy speciální jednotky zajaly Nicoláse Madura. Tento triumf ho vedl k osudnému rozhodnutí zaútočit v únoru na Írán, což uvrhlo Blízký východ do chaosu a zasadilo těžkou ránu globální ekonomice.

včera

Péter Magyar

Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?

Péter Magyar, pětačtyřicetiletý muž, který v čele své strany Tisza (Respekt a svoboda) aktuálně vede předvolební průzkumy v Maďarsku, urazil neuvěřitelnou cestu. Jako dítě měl nad postelí plakát Viktora Orbána v době, kdy byl nynější premiér symbolem demokratizačních změn po pádu komunismu. Dnes je to právě Magyar, kdo se stal hlavní silou hnutí usilujícího o Orbánovo svržení a ukončení jeho šestnáctileté éry.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj se dohodli na dočasném klidu zbraní u příležitosti pravoslavných Velikonoc. Příměří v délce 32 hodin vstoupí v platnost v sobotu 11. dubna v 16:00 a potrvá do půlnoci z neděle na pondělí. Kreml ve svém prohlášení uvedl, že očekává od ukrajinské strany následování tohoto příkladu, zatímco Zelenskyj potvrdil připravenost Kyjeva k recipročním krokům, které sám dříve navrhoval.

včera

Írán, ilustrační foto

Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem

V pákistánském Islámábádu se tento víkend odehrají klíčová jednání mezi Spojenými státy a Íránem, která mohou rozhodnout o osudu milionů lidí na Blízkém východě i o stabilitě světové ekonomiky. Město se na příjezd delegací připravilo vyhlášením náhlého dvoudenního státního svátku, čímž vyklidilo ulice a umožnilo zavedení nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Jde o první vzájemné rozhovory obou stran od začátku války.

včera

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rezolutně prohlásil, že v Libanonu žádné příměří neplatí. Přestože v úterý večer vstoupil v platnost klid zbraní v širší válce s Íránem, Netanjahu zdůraznil, že izraelská armáda bude pokračovat v útocích na Hizballáh „plnou silou“. Tento postoj potvrdily i čerstvé nálety na cíle, které Izrael označil za odpalovací zařízení hnutí v hustě obydlených oblastech.

včera

Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky

Vztahy mezi Spojenými státy a jejich partnery v NATO procházejí těžkou zkouškou. Americký prezident Donald Trump během nedávného setkání s generálním tajemníkem aliance Markem Ruttem neskrýval svou frustraci z nedostatku vojenské podpory v konfliktu s Íránem. Podle diplomatických zdrojů webu Politico se uzavřené jednání v Bílém domě změnilo v ostrou slovní přestřelku, během níž Trump nešetřil urážkami a pohrozil spojencům blíže nespecifikovanými odvetnými kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy