"Upálili moje dítě." Rohingyové popisují spáchané krutosti a zločiny

Cox's Bazar (Bangladeš) - Stovky žen stály po pás ve studené vodě v řece. Mířily na ně stovky zbraní. Mladá žena jménem Rajuma si tiskla k hrudi své novorozeně, když k ní přistoupil voják a vytrhl ji dítě z náruče. Okamžitě začala vzdorovat, ale byla bita do hlavy. A pak během několika vteřin s hrůzou sledovala, jak její vlastní batole končí v plamenech. S ostatními ženami byla následně odvedená do domu, kde se stala obětí skupinového znásilnění.

Když veškeré hrůzy konečně skončily, Rajuma utíkala přes pole úplně nahá. Během několika hodin přišla o všechno, o dům, dítě a vlastně o celou rodinu. "Moje matka, sestry i bratr byly zavražděni před mýma očima," řekla mladá žena. Podél cesty pak našla roztrhané šaty, v těch se pak vydala na dlouhou cestu do Bangladéše hledat útočiště.

V uprchlickém táboře pak nebyla zdaleka jediná, kdo si vytrpěl takové hrůzy. Ať se reportéři zeptají kohokoliv, každý jim vylíčí svůj vlastní příběh, kdy přihlíželi brutálnímu chování vojáků. Přeživší tvrdí, že byli svědky zabíjení nemluvňat, stínání hlav mladým chlapcům nebo skupinovému znásilnění dívek. Výjimkou nebylo ani zapalování domů s celými rodinami, vojáci také často oddělili muže od zbytky a všechny postříleli.

Veškeré násilí bylo velmi brutální, jako kdyby si vyřizovali staré osobní účty. "Lidi si chytali vojáků za nohy a prosili je o slitování," řekla Rajuma. Jenže Rohingyové se dočkali jen nenávistných kopů, zastřelení, některým rozsekali těla, vše se dělo za přítomnosti dalších rodinných příslušníků, kteří s hrůzou sledovali dění.

Podle OSN armáda v Myanmaru zabila přes 1000 civilistů, číslo však může být až 5000. S jistotou se počet obětí nedá zjistit, protože země nepouští dovnitř nezávislé pozorovatele a humanitární pracovníky. Peter Bouckaert z Hlídky dohlížející na lidská práva tvrdí, že masakr je organizovaný a vojáci se dopouštějí zločinů proti lidskosti. Bezpečnostní síly kromě domovů zapalují i pole a stromy, čímž znemožní návrat Rohingyů zpět, protože zde najdou jen pusté planiny.

Rajuma jako mnoho jiných žen dorazila do Bangladéše jen s tím, co měla na sobě. Neví o tom, že by někdy vůbec měla třeba rodný list, a i kdyby ho vlastnila, nejspíš už shořel i s jejich domem. Neidentifikovatelní uprchlíci jsou tak další problém, bez dokladů se nemůže v Bangladéši hlásit o status azylanta. Není si jistá ani vlastním datem narození, protože to u nich nebylo nikdy důležité. Tvrdí, že je jí přes 20, ale klidně si ji spletete se 14 letou dívkou.

Rajuma tvrdí, že vlastně nikdy v životě nepoznala mír. její vesnice nacházela mezi rýžovými poli a jen pár metrů od nich byla buddhistická osada. Přesto se sousedy nikdy neprohodila ani slovo. "Nenávidějí nás," je přesvědčená mladá žena. Podle skotského akademika Azeema Ibrahima lze jejich nepřátelský vztah vystopovat desítky let nazpátek. Největší rozepři zažily obě strany během druhé světové války, kdy Rohingyové bojovali z Brity, zatímco barmští buddhisté stáli na stranách Japonců.

Po vítězství Spojenců doufali Rohingyové v samostatný stát, nebo alespoň k přidružení k Bangladéši, se kterými je spojoval islám, jenže Britové nechtěli další spory a radši území v Arakanském státě přisoudili Myanmaru. Od té doby pak začíná historie diskriminace, která zapříčinila i letošní národnostní čistku, protože buddhistická majorita nikdy práva muslimské minority neuznala.

Související

Více souvisejících

barma Bangladéš Rohingové genocida

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy