Let MH370 nedá lidem stále spát. USA hlásí obnovu pátracích akcí

Washington/Kuala Lumpur - Tři a půl roků po zmizení Boeingu 777 malajsijských aerolinek se případ oficiálně zavírá, oznámil před měsícem Australský úřad pro dopravu a bezpečnost. Jenže mnozí se s tím spokojit nechtějí, americká společnost tak přichází s lákavou nabídkou - na vlastní náklady obnoví pátrání, a když nic nenajdou, nic si taky účtovat nebudou.

Soukromá námořní společnost Ocean Infinity se na akci domluvila s malajsijskou vládou a vrací tak naději pozůstalým rodinám, které netrpělivě čekají na odpovědi. "Malajsie povolila obnovu pátrání, což jen dokazuje, jak moc touží po tom, aby se případ vyřešil," řekl novinářům Darren Chester, australský ministr pro infrastrukturu a dopravu.

Po zmizení letu MH370 8. března 2014 byla Austrálie vedoucí zemí, která měla na starosti koordinaci mezinárodního pátrání. Podle předběžných výsledků se letadlo mělo ztratit v okolí východního pobřeží kontinentu, i když původní plánovaný let měl být z Kuala Lumpur do Pekingu. Již v lednu byly odvolány všechny pátrací akce a před měsícem byl případ oficiálně ukončen vyjádřením Australského úřadu pro dopravu a bezpečnost.

Během vyšetřování se ozvalo mnoho vědců s tím, že pravděpodobné místo dopadu letadla bylo někde jinde, vlády však nechtěly rozšířit pole působnosti. Ocean Infinity se nyní zaměří na tyto nové lokace a nasadí do akce hlavně ponorky, které prohledají mořské dno. Zatím není jasné, kolik bude akce stát, původní pátrání vyšlo na 150 milionů dolarů. Společnost uvedla, že je ochotná riskovat ekonomický risk a potvrdila, že si nebude nic účtovat, pokud taky nic nenajde.

Darren Chester řekl, že doufá v úspěch nové mise, zároveň se ale obává, že v rodinách vzbuzují falešné naděje. Steve Wang, jehož matka byla na palubě osudného Boeingu 777, novinářům řekl, že každé obnovení pátrací akce je pro něho dobrou zprávou. "Doufám, že svoje poznatky budou zveřejňovat průběžně, abychom měli přehled o misi," řekl Wang s poukazem na to, že oficiální vládní pátrání zdržovalo informace.

Podmořské pátrání nevyneslo na světlo žádné stopy. Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu. Letadlo malajsijských aerolinek se ztratilo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na jeho palubě bylo 239 cestujících a členů posádky, značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zůstává jednou z největších záhad v historii letectví.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Oceán USA (Spojené státy americké) Malajsie Boeing 777

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy