Číně došla trpělivost. Peking doporučil KLDR, aby přestal s raketovými testy

Peking – Hora Mantapsan, obvyklé místo severokorejských jaderných zkoušek, je na pokraji zhroucení, domnívají se odborníci v Číně. Podle nich stačí ještě jeden výbuch a poškození bude trvalé. To by mohlo mít špatné následky i na území Číny, protože pohoří se nachází poblíž severních hranic. Peking proto varoval KLDR, aby už další testy neprováděla.

Pokud se hora zhroutí, hrozí únik radiace, která se dostane i na území Číny. Geologové proto varovali severokorejskou delegaci, aby od testů upustilo. Stalo se tak jen dva dny předtím, než diplomaté z KLDR včele s ministrem zahraničí Ri Jong-Ho na půdě OSN oznámili, že jejich země zamýšlí testy vodíkové bomby v Pacifickém oceánu.

Odborníci z Číny nedávno novinářům oznámili, že je to velice komplexní problém, který vyžaduje okamžité řešení. Varování bylo jen prvním krůčkem ze všech opatření, které mají k dispozici. Za Severní Koreju pak přijel do Číny špičkový geolog, který se však nezúčastní státního jaderného programu, tudíž ani bombových testů.

Čína taky oznámila, že setkání bylo „přátelské“, ale odmítla prozradit detaily o rozhovorech. Pozorovatelé varují, že vztah mezi KLDR a jejich prakticky jediným spojencem, Čínou, je na bodu mrazu od doby, kdy Kim Čong-Un tvrdošíjně trvá na tom, aby jeho režim získal jaderné zbraně jako pojistku proti invazi Spojených států amerických.

Podle profesora diplomacie Kim Han-Kwona ze Soulu severokorejský režim vždy využíval nedůvěry mezi Čínou a Ruskem, aby si upevnil svou diplomatickou cestu. V poslední době však z Pekingu přichází kritika kvůli nukleárním testům a zpřísněným sankcím OSN, kterých se Čína také účastní. KLDR je po sérii raketových a bombových testů již více než měsíc v klidu.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Severní Korea (KLDR) vodíková bomba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy