Nová líheň džihádistů: Newyorský útočník z Uzbekistánu nebyl první ani poslední

New York - O Uzbekistánu toho nejspíš příliš neslýcháváte, teď však tahle země získala pozornost kvůli tomu, že úterní terorista z New Yorku pocházel právě odtud. Když se však podíváte na pár měsíce staré zprávy, dojde vám, že střední Asii se jako líheň radikálů objevuje poměrně často.

V dubnu došlo v petrohradském metru k výbuchu, který zabil 10 lidí. Na svědomí ho měl mít extrémista z Kyrgyzstánu. Země není Rusům úplně neznámá, odtud pochází řada útočníků, kteří na ruském území řádí v několika posledních letech. Stejně tak v červenci došlo ve Stockholmu k útoku, při kterým použil terorista dodávku a připravil tak o život čtyři lidi. Extrémista byl identifikován jako uzbeckého původu.

V souvislosti s petrohradským útokem, který spáchal sebevražedný atentátník, ruská policie oznámila, že zatkla při následné razii dalších osm lidí, kteří se měli na plánování terorismu podílet. Všichni pocházeli ze zemí střední Asii, regionu, který má dlouholetou historii separatistických hnutí a nyní se o něm mluví jako o nové líhni teroristů.

Na rozdíl od newyorského útoku, ani ten z Petrohradu nebo Stockholmu nebyl pravděpodobně ve spojení se žádnou konkrétní teroristickou organizací, ačkoliv zde můžeme nalézt podobné znaky s atentátníky z Islámského státu. Faktem však zůstává, že mnoho džihádistů páchající terorismus v Evropě, tak činí ve jménu samozvaného chalifátu a rekruti pocházejí z oblasti střední Asie.

Podle odborníků z oblastí odešlo kolem 4000 lidí od roku 2014, jejich cílem byla Sýrie, kde se chtěli přidat mezi radikální islamisty. Ve svém projevu pro OSN v září 2015 Vladimir Putin vyslovil své obavy z toho, že mnoho jeho sousedů z regionu by mohlo nějakým způsobem, ať už přímo či nepřímo, spolupracovat s teroristy.

Velká část střední Asie kdysi bývala součástí Sovětského svazu, což éra, na kterou vzpomínají jako na období potlačování národního a náboženského cítění. "Po pádu Sovětského svazu, když komunismus padl, zde neexistovala žádná tradice, na kterou by se mohli obrátit, navíc byla ekonomická situace velmi špatná. Hlavně mladé muže to pak táhlo k extrémismu," řekla Anna Matleeva z válečných studií v Londýně.

V té době se zde vytvořilo mnoho hnutí, které dnes můžeme zařadit mezi teroristické organizace. Patří sem třeba Islámské hnutí pro Uzbekistán, Hizb ut-Tahrir nebo Islámské hnutí Východního Turkmenistánu. Znatelný byl tady i vliv Talibánu, al-Kájdy či Muslimského bratrstva. V posledních letech zde rekrutuje i Islámský stát.

Největší počet džihádistů v oblastí pochází z Uzbekistánu podobně jako úterní newyorský útočník. Islámské hnutí pro Uzbekistán se navíc už dlouhodobě snaží o svržení oficiální vlády a na jejich místě vyhlásili nový stát Turkistán, což není nic jiného, než chalifát podobný tomu, jak ho známe u Islámského státu.

Nejen sebevražedný atentátník v Petrohradě pochází z Kyrgyzstánu, stejný původ měl i jeden z teroristů, kteří nastražili v roce 2013 bombu u bostonského maratonu. V zemi nepůsobí žádné významné islámské hnutí, ale mnoho lidí chová sympatie k extrémistům. Mladí muži odsud často odcházejí bojovat za IS? al-Kájdu nebo Tálibán. V roce 2011 zde vznikla organizace nazvaná Islámské hnutí pro Kyrgyzstán, která však sama neprovádí útoky. Soustřeďuje se na pomoc lidem, kteří chtějí v zahraničí bojovat za teroristické organizace.

Nezáviděníhodnou pozici má i Tádžikistán, který je však ze všech stran obklopen muslimskými sousedy. Minulý rok dokonce Spojené státy své občany cestující do země varovali před tím, aby se nezdržovali míst, kde se shromažďuje hodně lidí, jelikož riziko terorismu je zde vysoké. Tádžikistán sice patří mezi země, která má převážnou část obyvatelstva muslimskou, v roce 2015 se však dostal k moci prezident Emomoli Rahmon, který se zasadil o zrušení stran islámských rivalů. Tento krok byl hojně kritizovaný muslimskou obcí.

Ačkoliv se jedná pouze o malou oblast, odborníci se domnívají, že je tady ideální živná půda pro vznik dalších extremistických skupin. Islámský stát sice ztrácí sílu a území v Sýrii a Iráku, nic mu však nebrání v tom, aby si svou novou základnu otevřel právě ve střední Asii. Už teď má sympatie spoustu místních obyvatel, kteří nevěří oficiální vládě, že by zemi mohla někdy dostat do lepší ekonomické situace.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Islámský stát (IS) Asie Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy