Nová líheň džihádistů: Newyorský útočník z Uzbekistánu nebyl první ani poslední

New York - O Uzbekistánu toho nejspíš příliš neslýcháváte, teď však tahle země získala pozornost kvůli tomu, že úterní terorista z New Yorku pocházel právě odtud. Když se však podíváte na pár měsíce staré zprávy, dojde vám, že střední Asii se jako líheň radikálů objevuje poměrně často.

V dubnu došlo v petrohradském metru k výbuchu, který zabil 10 lidí. Na svědomí ho měl mít extrémista z Kyrgyzstánu. Země není Rusům úplně neznámá, odtud pochází řada útočníků, kteří na ruském území řádí v několika posledních letech. Stejně tak v červenci došlo ve Stockholmu k útoku, při kterým použil terorista dodávku a připravil tak o život čtyři lidi. Extrémista byl identifikován jako uzbeckého původu.

V souvislosti s petrohradským útokem, který spáchal sebevražedný atentátník, ruská policie oznámila, že zatkla při následné razii dalších osm lidí, kteří se měli na plánování terorismu podílet. Všichni pocházeli ze zemí střední Asii, regionu, který má dlouholetou historii separatistických hnutí a nyní se o něm mluví jako o nové líhni teroristů.

Na rozdíl od newyorského útoku, ani ten z Petrohradu nebo Stockholmu nebyl pravděpodobně ve spojení se žádnou konkrétní teroristickou organizací, ačkoliv zde můžeme nalézt podobné znaky s atentátníky z Islámského státu. Faktem však zůstává, že mnoho džihádistů páchající terorismus v Evropě, tak činí ve jménu samozvaného chalifátu a rekruti pocházejí z oblasti střední Asie.

Podle odborníků z oblastí odešlo kolem 4000 lidí od roku 2014, jejich cílem byla Sýrie, kde se chtěli přidat mezi radikální islamisty. Ve svém projevu pro OSN v září 2015 Vladimir Putin vyslovil své obavy z toho, že mnoho jeho sousedů z regionu by mohlo nějakým způsobem, ať už přímo či nepřímo, spolupracovat s teroristy.

Velká část střední Asie kdysi bývala součástí Sovětského svazu, což éra, na kterou vzpomínají jako na období potlačování národního a náboženského cítění. "Po pádu Sovětského svazu, když komunismus padl, zde neexistovala žádná tradice, na kterou by se mohli obrátit, navíc byla ekonomická situace velmi špatná. Hlavně mladé muže to pak táhlo k extrémismu," řekla Anna Matleeva z válečných studií v Londýně.

V té době se zde vytvořilo mnoho hnutí, které dnes můžeme zařadit mezi teroristické organizace. Patří sem třeba Islámské hnutí pro Uzbekistán, Hizb ut-Tahrir nebo Islámské hnutí Východního Turkmenistánu. Znatelný byl tady i vliv Talibánu, al-Kájdy či Muslimského bratrstva. V posledních letech zde rekrutuje i Islámský stát.

Největší počet džihádistů v oblastí pochází z Uzbekistánu podobně jako úterní newyorský útočník. Islámské hnutí pro Uzbekistán se navíc už dlouhodobě snaží o svržení oficiální vlády a na jejich místě vyhlásili nový stát Turkistán, což není nic jiného, než chalifát podobný tomu, jak ho známe u Islámského státu.

Nejen sebevražedný atentátník v Petrohradě pochází z Kyrgyzstánu, stejný původ měl i jeden z teroristů, kteří nastražili v roce 2013 bombu u bostonského maratonu. V zemi nepůsobí žádné významné islámské hnutí, ale mnoho lidí chová sympatie k extrémistům. Mladí muži odsud často odcházejí bojovat za IS? al-Kájdu nebo Tálibán. V roce 2011 zde vznikla organizace nazvaná Islámské hnutí pro Kyrgyzstán, která však sama neprovádí útoky. Soustřeďuje se na pomoc lidem, kteří chtějí v zahraničí bojovat za teroristické organizace.

Nezáviděníhodnou pozici má i Tádžikistán, který je však ze všech stran obklopen muslimskými sousedy. Minulý rok dokonce Spojené státy své občany cestující do země varovali před tím, aby se nezdržovali míst, kde se shromažďuje hodně lidí, jelikož riziko terorismu je zde vysoké. Tádžikistán sice patří mezi země, která má převážnou část obyvatelstva muslimskou, v roce 2015 se však dostal k moci prezident Emomoli Rahmon, který se zasadil o zrušení stran islámských rivalů. Tento krok byl hojně kritizovaný muslimskou obcí.

Ačkoliv se jedná pouze o malou oblast, odborníci se domnívají, že je tady ideální živná půda pro vznik dalších extremistických skupin. Islámský stát sice ztrácí sílu a území v Sýrii a Iráku, nic mu však nebrání v tom, aby si svou novou základnu otevřel právě ve střední Asii. Už teď má sympatie spoustu místních obyvatel, kteří nevěří oficiální vládě, že by zemi mohla někdy dostat do lepší ekonomické situace.

Související

Více souvisejících

Terorismus Islámský stát (IS) Asie Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy