Má KLDR k dispozici chemické zbraně hromadného ničení?

Pchjongjang - Severokorejská hrozba jadernými raketami je sice v poslední době ve středu zájmu, ale jenom u nich to končit nemusí. Celé zahraniční návštěva prezidenta Donalda Trumpa bude ve znamení korejské krize, přesto vynechávají jednu zásadní věc. Nedávná studie z Harwadu poukazuje na to, že Kim Čong-Un má v arzenálu i biologické zbraně.

Síly Pchjongjangu na poli jaderného zbrojení chápe celý svět, ale jen velmi málo toho víme o existenci biologických zbraní. Andrew C. Weber, bývalý asistent pro ministerstvo obrany v otázkách jaderné, chemické a biologické bezpečnosti je znepokojen tím, jak málo se americká administrativa věnuje této existující hrozbě.

"Národní bezpečnost zcela odmítá řešit tento problém," tvrdí Andrew C. Weber. Podle něj se dají biologické zbraně snadno skrýt před veřejností. Lidem nemůžete lhát o raketových či bombových testech, nicméně nové kmeny virů a bakterií se téměř vždy testují za zavřenými dveřmi a kromě vědců o tom nemusí nikdo jiný vědět.

Odborníci mají proto problém přesně ověřit, zda Severní Korea nějaký biologický arzenál má, nicméně na oficiálních fotografiích z minulých let je vidět, že Kim Čong-Un některé laboratoře již navštívil. Snímky nebyly zveřejněné taky v náhodný čas, v médiích se objevily poté, co vojenská laboratoř v Utahu omylem rozeslala jedovatou látku několika adresátům.

"Byl to jasný vzkaz z KLDR, že mají také laboratoře, které si pravděpodobně vedou líp než ty v USA," domnívá se Melissa Hanham, která snímky podrobně studovala. Vědecká veřejnost se do té doby domnívala, že Severní Korea ještě nemůže mít tak moderní technologii, ale Hanham jim odporuje. Vědci v KLDR jsou v posledních letech stále vzdělanější, nemělo by proto být překvapením, že nějaké škodné viry v roce 2017 už vyrobili.

Kritikové často namítají, že režim KLDR se nikdy nechlubil svými úspěchy na poli biologických zbraní, jiní se však domnívají, že Severní Korea chce udržet vývoj pod pokličkou, aby to ve správný čas mohla vytáhnout jako tajnou zbraň, zatímco pozornost světa se věnuje především jaderným hlavicím.

Podle studie z roku 2015, kterou nechala vypracovat Jižní Korea, by Pchjongjang mohl mít k dispozici celkem 13 patogenů, které dokáže během 10 dnů proměnit ve smrtící zbraň. Mezi tyto patogeny patří: anthrax, botulismus, cholera, korejská hemoragická horečka, mor, neštovice, břišní tyfus, žlutá horečka, dyzentérie, brucelóza, staf, horečka tyfu a jedovatá toxická aleukie.

Otázkou tak zůstává, jaké plány má Severní Korea s biologickými zbraněmi, pokud některá již vlastní. Svět zatím neví, zda dokáže KLDR přenést viry na jiné území třeba pomocí raket. Atentát na Kim Čong-Nama v Kuala Lumpur dokazuje, že je režim schopný přenést toxiny za hranice, nebo si je za hranicemi umí opatřit nelegálními způsoby.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un biologické zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy