Papež poprvé v Asii promluvil otevřeně o útlaku Rohingů

Dháka - Papež František dnes v bangladéšské metropoli celebroval mši za přítomnosti více než 100 tisíc katolických věřících. Vysvětil 16 kněží. Na mezináboženském setkání v zahradě arcibiskupské rezidence se pontifik také sešel s místními vůdci muslimů, hinduistů, buddhistů a křesťanů.

Téma uprchlické krize, během níž přišlo od konce srpna do Bangladéše přes 620.000 Rohingů, je ústředním tématem papežovy návštěvy regionu.

Po svém čtvrtečním příletu do Dháky papež zdůraznil "obrovské utrpení uprchlíků z (barmského) Arakanského státu" a poděkoval Bangladéši, že jim poskytla útočiště. Apeloval také na mezinárodní společenství, aby podniklo rozhodné kroky k řešení problému Rohingů, včetně okamžitého poskytnutí materiální pomoci Bangladéši.

Papež se dnes s Rohingy sešel na mezináboženském setkání v arcibiskupské rezidenci v Dháce. Podle agentury AP na schůzku přijelo 16 Rohingů - 12 mužů, dvě ženy a dvě dívky. Do Dháky byli dopraveni z bangladéšského města Cox's Bázár, v jehož oblasti se nachází většina uprchlických táborů.

Papež si s každým z Rohingů potřásl rukou a za asistence tlumočníka pozorně vyslechl jeho příběh. Jedné z dívek požehnal. Do Bangladéše od konce srpna uprchlo ze severobarmského Arakanského státu více než 620.000 příslušníků menšinového etnika Rohingů. "Jsem při vás, ta situace je velmi těžká," řekl Rohingům papež.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Organizace pro lidská práva i příslušníci rohingského etnika vyjádřili zklamání, že papež zatím ani jednou během své návštěvy regionu nepoužil slovo Rohingové, které je barmskou buddhistickou většinou zapovězeno.

V Barmě, kterou František navštívil v předchozích dnech, vyzval papež k respektování práv všech etnik a k náboženskému dialogu. Ani jednou za svůj čtyřdenní pobyt ale veřejně nevyslovil název Rohingové, za což ho kritizovaly organizace na ochranu lidských práv i sami příslušníci tohoto utlačovaného etnika.

"Statisíce lidí se ocitly v problematické situaci a (papež) nemůže ani použít slovo, které označuje náš lid. To je strašně smutné," řekl agentuře AP 27letý příslušník etnika Faizal. "Naše budoucnost je velmi nejistá." Phil Robertson z asijské pobočky Human Rights Watch prohlásil, že papež promeškal příležitost potvrdit identitu Rohingů před barmskými úřady, které se ji snaží popírat.

Papež dnes také v Bangladéši navštívil památník a muzeum nezávislosti, kterou země získala oddělením od Pákistánu v roce 1971.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Bangladéš Rohingové barma Církev

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy