USA může na KLDR zaútočit. Může si za to sama, tvrdí odborník

Praha - KLDR je extrémně provokativní, málo předvídatelná a iracionální. Pokud to bude pokračovat dále, USA budou muset přistoupit k preventivnímu úderu, řekl pro EuroZprávy.cz český politik a politický komentátor Roman Joch.

MUDr. Roman Joch se narodil  27. října 1971 v Banské Bystrici, české veřejnosti je znám jako politik, překladatel, publicista a politický komentátor. Za vlády premiéra Petra Nečase byl poradcem v oblasti zahraničí a lidských práv. Ve svém odborném působení se zaměřuje především na politickou filosofii, politickou ideologii, mezinárodní vztahy, mezinárodní bezpečnost, USA a americký konservatismus.

Podle posledních zpráv má KLDR nyní mezikontinentální raketu, která bude schopná zasáhnout podstatnou část amerického území. Bude konflikt ještě dále eskalovat?

Zda nastane ozbrojený konflikt mezi KLDR a USA, to ještě uvidíme. Což však určitě bude eskalovat, je napětí. Usilovat o mezikontinentální rakety v kombinaci s jaderným programem je extrémně provokativní. Je nutno říci, že Kim Čong-un činí velice provokativní věci a koleduje si o preventivní úder.

Myslíte si, že jsou nyní USA v přímém ohrožení?

To záleží od psychologie Kim Čong-una. Je několik zemí, které vlastní jaderné zbraně, ale u naprosté většiny z nich je neadekvátní očekávat, že by je proti USA bez příčiny použily. Je KLDR takto racionální a předvídatelná? Kim Čong-un svým jednáním o tom vyvolává pochybnosti.

Změní se nyní nějak zahraniční politika USA a její přístup k regionu? Stane se Dálný východ po Blízkém východu další významnou vojenskou operací USA?

Těžko říct, ale já myslím, že definitivní rozhodnutí zatím nepadlo.

Jaká je pravděpodobnost a případná podoba vojenského řešení? Spojené státy asi nebudou sedět se založenýma rukama a čekat na útok z KLDR.

Bylo-li by odpálení rakety s jadernou náloží iminentní, následoval by preventivní úder. Do té doby budou probíhat vyjednávání, odstrašování a případně sabotáže.

Jak byste zhodnotil dosavadní snahy Donalda Trumpa v souvislostí se severokorejskou krizí? Reagoval dobře, nebo spíše přilévá olej do ohně?

Zatím reaguje dobře; dává jednoznačně Kim Čong-unovi najevo, že si hraje s ohněm a měl by s tím přestat. Rovněž se snaží zaangažovat Čínu, aby ta vyřešila problém KLDR.

Proč nemůže USA přijmout KLDR jako další jadernou velmoc?

Protože její vláda není předvídatelná a racionální. Když KLDR bude jadernou mocností, pak v oblasti, kde už jaderné zbraně mají USA, Rusko, Čína a nyní i KLDR, proč by o ně okamžitě neměly usilovat taky Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan, které mají schopnosti tak učinit okamžitě. A když Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan, proč ne taky Indonésie a Vietnam? Jinými slovy, umožní-li se KLDR stát jadernou mocností, nastane nezadržitelná proliferace a eskalace jaderných zbraní v celém regionu východní Asie.

Bude KLDR dále vyvíjet svůj jaderný program, nebo už s mezikontinentální raketou dosáhli svého cíle?

Nevím. Ale myslím si, že KLDR není u konce.

Jaký by byl podle vás nyní nejvhodnější postup? Sankce na režim zjevně nezabraly.

Nejvýhodnější postup je buď zastrašit nebo koupit Čínu (ČLR), aby ona sama Kima odstranila a dosadila tam mírnější a umírněnější režim.

Česká republika je členem NATO, bude se náš nějak týkat konflikt mezi USA a KLDR? Je možné, že i Praha bude možným cílem severokorejských raket?

Je to velice málo pravděpodobné; NATO se týká bezpečnosti v severním Atlantiku (severní Amerika, Evropa), takže případný konflikt ve východní Asii či jinde ve světě se NATO primárně netýká.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) válka Roman Joch

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy