Vraždění dětí a hromadné znásilňování? Hrozí další a horší zvěrstva, zní z USA

NÁZOR - Mezinárodní reakce na etnické čistky, které provádí barmská armáda na muslimské menšině Rohingů nabrala uplynulý týden na síle, soudí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm poukazuje na úterní rezoluci schválenou Radou pro lidská práva OSN, která odsuzuje Barmu za "velmi pravděpodobné páchání zločinů proti lidskosti".

Ohromná míra lidského utrpení

Ve středu zase Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu drtivou většinou schválila rezoluci požadující ukončení útoků barmské armády a obnovení přísunu humanitární pomoci do Rakhinského státu, z něhož bylo od srpna vyhnáno více než 625 tisíc lidí, podotýká Washington Post. Doplňuje, že Kongres i Trumpova administrativa směřují k uvalení sankcí cílících mimo jiné na velení barmské armády a podniky, které ji zásobují.

"Stejně jedná Evropská unie," pokračuje prestižní server. Konstatuje, že s rohingskými uprchlíky se v Bangladéši setkal na začátku prosince i papež František poté, co navštívil Barmu, a vystoupil proti "ohromné míře lidského utrpení".

Naneštěstí není moc důkazů, že nátlak na barmské generály ba dokonce civilní vládu v čele s kdysi uznávanou nositelkou Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij přináší efekt, obává se americký deník. Uvádí, že podle všeho je barmská společnost mimořádně jednotná ve svém pohrdání Rohingy, dlouhodobě vykořeněné komunity, i odmítání mezinárodní kritiky.

Armáda se rozhodně nemá k prošetřování zpráv o systematické brutalitě - vraždách dětí, hromadných znásilněních, vypálení mnoha vesnic - a trvá na tom, že její vojáci se ničeho špatného nedopustili, nastiňuje editorial. Dodává, že Aun Schan Su Ťij nevytváří na generály tlak, mlčí a spíše vytýká západním představitelům, že pouze ohrožují rodící se barmskou demokracii, když protestují proti tomu, co Vysoký komisař OSN pro lidská práva označil za "prvky genocidy".

Živná půda pro extremisty

Su Ťij 1. prosince doprovodila velitele barmské armády na cestě do Pekingu, kde společně jednali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, jehož režim dle očekává odmítá jakoukoliv kritiku či akci proti Barmě ze strany OSN, připomíná washingtonský deník. Dodává, že čínská podpora však není absolutní a Čína, podobně jako USA a OSN, volá po návratu Rohingů z přeplněných zanedbaných táborů v Bangladéši.

"Teoreticky Barma na repatriaci přistoupila. Vláda minulý podepsala dohodu s Bangladéšem a říká, že návraty mohou začít během pár měsíců," píše Washington Post. Vysvětluje, že přestavitelé OSN pro uprchlíky minulý týden zdůraznili, že podmínky pro dobrovolný a trvalý návrat uprchlíků zatím neexistují, mnoho Rohingů je traumatizovaných, neexistuje rámec pro mezinárodní dohled, humanitární pomoc, bezpečné místo k návratu ani garance základních práv, jakým je občanství.

Tato tvrdá realita podle vlivného serveru znamená, že OSN a západní vlády se musí začít zaměřovat na zlepšování podmínek stovek tisíc Rohingů v Bangladéši, kteří v zemi zřejmě v dohledné budoucnosti zůstanou, přičemž jim hrozí fatální humanitární rizika, například vznik epidemie záškrtu. Pokud se Rohingům nedostane dobrého zacházení a bezpečnosti, jejich dočasné umístnění - z něhož se rychle stal jeden z největších uprchlických táborů na světě - by se tak mohlo stát rekrutovacím místem pro extremisty, varuje editorial.

"Zároveň západní vlády nesmějí dovolit, aby neústupnost barmské elity odradila od zajištění spravedlnosti pro Rohingy zahrnující stíhání těch, kteří jsou zodpovědní za etnické čistky," apeluje Washington Post. Deklaruje, že pokud zločiny proti lidskosti zůstanou nepotrestány, půjde o výzvu k páchání další a horších zvěrstev.

Související

Více souvisejících

barma Rohingové genocida

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy